Çözüldü i5 13500H laptopta Valorant oynarken FPS aniden düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 11

Luuks

Hectopat
RAM
16GB
Ekran kartı
RTX4050
İşlemci
i5 13500h
Merhaba. Birkaç gün önce bilgisayara format atıldı (Windows 11 Pro kurdum), formattan önce 144 FPS'in altına düşmeyen oyun şimdi çatışma esnasında 90'lara kadar düşüyor ve bu çok canımı sıktı. Bu sorunun neden olduğunu bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz?
Sistem:
i5 13500H.
RTX 4050.
16 GB RAM.
512 GB SSD.
HP Victus 15.
Bu arada GPU ve CPU testleri:

Ekran Görüntüsü (16).png

Ekran Görüntüsü (17).png

Ekran Görüntüsü (15).png

Ayrıca Ready or Not gibi bir oyunu yüksek-Ultra ayarlarda 90 FPS sabit oynayabiliyorum Valorant'ta nasıl drop girer anlamıyorum.

Çözüm
HP ile alakalı genelde, diğer markalarda bu kadar throttle yaşanmıyor.

98 dereceden nasıl düşürmeyi planlıyorsun dostum? Belli ki kullanılan macun kalitesiz. Ve pump out yapmiş.

98 derece dediğim gibi sorun bu, sıcaklıktan dolayı v düşüyor ve FPS kaybı yaşanıyor.

Bu HP'nin de sıcaklık sorunu beni deli ediyor 😀. Eski bilgisayarım da HP idi gerçekten çok çok fazla ısınıyordu. Ve sanırım dediğiniz gibi bu bilgisayarda da kalitesiz macun kullanmışlar.

Hocalarım bu arada bir Windows güncellemesi geldi ve sorun çözüldü ancak yine de performans artışı termal macun yenileme işlemini yapacağım.
Sıcaklık sorunu var, limit sorunu var EDP other sorunları var :D. Termal macun yenilet, FPS dusmesi duzelecektir ama laptop vermesi gereken FPS degerlerini hiçbir zaman vermeez diğer sorunlardan dolayı.

Hocam bu problemler i5 13500H'ın özelliği olarak mı var? Yani bende de mi aynısı olacak? Yoksa daha sonradan bir problem olarak mı ortaya çıkıyorlar?

W değeri düşmedikçe o sıcaklık azalmaz, ya undervolt yapacak ya da termal macun yenileyecek. Ama 12 ve 13. nesil intel işlemcilerde bazı seriler hariç uv işlemi kilitli.

O konuda farklı bir sebepten dolayı fps düşüyor, cihazın 98 derece sebebi bu.
Hocam o zaman termal macunu yenileyip soğutucu alırım yakın bir zamanda. Bir de dediğim gibi 2 gün önce yani format atmadan 300-400 fps alıyordum ve 144'ün altına hiç düşmüyordum. O yüzden tekrar değiştirmeli miyim diye sordum çünkü 2 günde bu kadar büyük değişiklik olacağını zannetmiyorum.

W değeri düşmedikçe o sıcaklık azalmaz, ya undervolt yapacak ya da termal macun yenileyecek. Ama 12 ve 13. nesil intel işlemcilerde bazı seriler hariç uv işlemi kilitli.
İyi de laptop zaten yeni termal macun değişsede bir şey değişeceğini pek zannetmem olan termal macun parasına yazık olur 1 derece için.

Hocam bu problemler i5 13500H'ın özelliği olarak mı var? Yani bende de mi aynısı olacak? Yoksa daha sonradan bir problem olarak mı ortaya çıkıyorlar?

İyi de laptop zaten yeni termal macun değişsede bir şey değişeceğini pek zannetmem olan termal macun parasına yazık olur 1 derece için.
98 dereceden nasıl düşürmeyi planlıyorsun dostum? Belliki kullanılan macun kalitesiz.ve pump out yapmiş.

Hocam o zaman termal macunu yenileyip soğutucu alırım yakın bir zamanda. Bir de dediğim gibi 2 gün önce yani format atmadan 300-400 fps alıyordum ve 144'ün altına hiç düşmüyordum. O yüzden tekrar değiştirmeli miyim diye sordum çünkü 2 günde bu kadar büyük değişiklik olacağını zannetmiyorum.
98 derece dediğim gibi sorun bu, sıcaklıktan dolayı v düşüyor ve fps kaybı yaşanıyor.

98 dereceden nasıl düşürmeyi planlıyorsun dostum? Belli ki kullanılan macun kalitesiz. Ve pump out yapmiş.

98 derece dediğim gibi sorun bu, sıcaklıktan dolayı v düşüyor ve FPS kaybı yaşanıyor.

Bu HP'nin de sıcaklık sorunu beni deli ediyor 😀. Eski bilgisayarım da HP idi gerçekten çok çok fazla ısınıyordu. Ve sanırım dediğiniz gibi bu bilgisayarda da kalitesiz macun kullanmışlar.

Hocalarım bu arada bir Windows güncellemesi geldi ve sorun çözüldü ancak yine de performans artışı termal macun yenileme işlemini yapacağım.

Son düzenleme:
Çözüm

Hocam merhabalar şuan işlemcinin performansı nasıl victusun i5 13500h 4060lı modelini almayı düşünüyorum önerir misiniz

Yeni konular

Geri
Yukarı