i5-13600 sistemin sıcaklık değerleri normal mi?

PetnaNerepla

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba.

2 gün önce bilgisayar topladım fakat sıcaklık değerlerimin çok yüksek olduğunu düşünüyorum.

Sistemim:

Ekran kartı: MSI 3070 Ventus 3X.
İşlemci: i5 13600 ( yanında Dark marka stok fan geldi onu taktım )
Anakart: MSI Pro B660M-E anakart.
Kasa: Corsair iCUE 4000X ( önde 3 fan arkada 1 egzoz fan )

CS:GO'da Real Temp adlı uygulamada 70 derece civarında görüyorum, bu da bana fazla geliyor fakat iş Hogwarts Legacy'e gelince 95-100 derecelere kadar çıkıyor. Stok fanı tam oturtamamış olabilir miyim? Stok fan üzerinde gelen termal macun, stok fanı takarken 3-4 kere sök tak yaptığım için biraz dağılmıştı ondan olabilir mi? Ya da bu sisteme sıvı soğutucu almam şart mı? Şartsa hangisini önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende İ5 13600KF var yeni aldım 1 hafta olmadı. Soğutucu olarak ID COOLING SE-234 kullanıyorum. İnternet kullanımında, boşta 45-55 derece arasında, oyunlarda ise 55-75 arasında değişiyor. Cinebench R23 veya bazı benchmark testlerinde 100 dereceye kadar çıkıyor ama kısa süreliğine genelde 70 90 derece arası oluyor. 90 100 derece arasında da oluyor ama dediğim gibi kısa süreliğine. Her hangi bir OC veya UV yapmadım. Biostan UV yaptığımda sıcaklıkları inanılmaz derece azaltabiliyorum 100 dereceyi gören durum artık 70 dereceyi aşmıyor ancak gücü yarıya düşüyor. Bu durumu henüz aşamadığım için stok değerleri ile kullanıyorum, şu anlık şikayetim yok. Hogwarts Legacy oynarken 60 derece civarında oluyor işlemcim. Kullandığım soğutucuyu değerlendirebilirsin.

K serisi ve 5 olduğu için sıvıya gerek yok bende i7-13700KF var sıvı soğutmada bile 70'i görüyor ama Max hali.

Yanlış anlaşıldı galiba 13600k değil düz 13600 kullanıyorum.

Bende İ5 13600KF var yeni aldım 1 hafta olmadı. Soğutucu olarak ID COOLING SE-234 kullanıyorum. İnternet kullanımında, boşta 45-55 derece arasında, oyunlarda ise 55-75 arasında değişiyor. Cinebench R23 veya bazı benchmark testlerinde 100 dereceye kadar çıkıyor ama kısa süreliğine genelde 70 90 derece arası oluyor. 90 100 derece arasında da oluyor ama dediğim gibi kısa süreliğine. Her hangi bir OC veya UV yapmadım. Biostan UV yaptığımda sıcaklıkları inanılmaz derece azaltabiliyorum 100 dereceyi gören durum artık 70 dereceyi aşmıyor ancak gücü yarıya düşüyor. Bu durumu henüz aşamadığım için stok değerleri ile kullanıyorum, şu anlık şikayetim yok. Hogwarts Legacy oynarken 60 derece civarında oluyor işlemcim. Kullandığım soğutucuyu değerlendirebilirsin.

Öncelikle teşekkürler cevabınız için.Pek soğutucuları bilmediğim için soruyorum bu marka bilinen bir marka mıdır yoksa daha çok f/p ürünü müdür?

@PetnaNerepla Doğrusu bende tam bilmiyorum
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videodan görüp almıştım. Gelbura sitesinde LGA 1700 aparatı ile beraber satılıyor. Diğer satıcılardan almak istersen ilk olarak aparatın olup olmadığını sormanı tavsiye ederim. RGB seviyorsan gayet güzel youtube videolarına da bakabilirsin. Daha bilindik bir şey istiyorsan
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Noctua NH-D15 e veya aynı markanın yakın ürünlerine bakabilirsin. Sıvı soğutmaya daha fazla ödeme yapman pek gerekmiyor diye önermedim ancak istersen tonla video var araştırabilirsin. Bu arada ben de soğutucuyu takarken çok oyalandım zorlandığım için 3 5 kere sök tak oldu toplam 20 30 dakika sürdü takmam. Macunun yapısı gereği benim tahminime göre pek zarar görmüyordur o esnada onun etkisini pek düşünmüyorum. Yine de soğutucu almaya kalacaksa işin ilk olarak macunu tamamen temizleyip tekrar 1 2 damla olacak şekilde sür. Abartılı şekilde sürme. Boştayken derecelerin ne kadar acaba?

@PetnaNerepla doğrusu bende tam bilmiyorum
bu videodan görüp almıştım. Gelbura sitesinde LGA 1700 aparatı ile beraber satılıyor. Diğer satıcılardan almak istersen ilk olarak aparatın olup olmadığını sormanı tavsiye ederim. RGB seviyorsan gayet güzel YouTube videolarına da bakabilirsin. Daha bilindik bir şey istiyorsan
Noctua NH-D15'e veya aynı markanın yakın ürünlerine bakabilirsin. Sıvı soğutmaya daha fazla ödeme yapman pek gerekmiyor diye önermedim ancak istersen tonla video var araştırabilirsin. Bu arada ben de soğutucuyu takarken çok oyalandım zorlandığım için 3 5 kere sök tak oldu toplam 20 30 dakika sürdü takmam. Macunun yapısı gereği benim tahminime göre pek zarar görmüyordur o esnada onun etkisini pek düşünmüyorum. Yine de soğutucu almaya kalacaksa işin ilk olarak macunu tamamen temizleyip tekrar 1 2 damla olacak şekilde sür. Abartılı şekilde sürme. Boştayken derecelerin ne kadar acaba?

Boştayken 50-55 arası oluyor. RGB konusunda dümdüz siyah olsa bile olur RGB'ye ilgim yok. Bu kule tipi soğutucularda LGA 1700 sokete bakıyoruz doğru mu? Bir de anakartım ATX değil bir küçüğü diye biliyorum kule tipi soğutucu sığar mı?

Boştayken 50-55 arası oluyor. RGB konusunda dümdüz siyah olsa bile olur RGB'ye ilgim yok. Bu kule tipi soğutucularda LGA 1700 sokete bakıyoruz doğru mu? Bir de anakartım ATX değil bir küçüğü diye biliyorum kule tipi soğutucu sığar mı?
Bende micro-atx kullanıyorum anakart ile alakalı bir durum yok. Sığmazsa kasadan dolayı sığmaz, onu araştırabilirsin ama sorun yaşayacağını çok sanmıyorum. LGA 1700 soket yapısına uygun soğutucu alman gerekir evet. Aparatlar ile kullanım yapabilirsin sorun olmaz.

Geri
Yukarı