i5-13600K için 240mm sıvı soğutucu önerisi

Sizce en uygun fiyatlı ve kaliteli sıvı soğutucu üreten marka hangisi?

• Asus

Oy: 0 0,0%
  • Corsair

• MSI

• Oy verenlerin toplamı
    7

Liberteen

Hectopat
Yer
China
Herkese iyi sosyaller.

Kuzenim yıllar sonra ilk defa dizüstünden masaüstüne kesin geçiş yapacak ve onu uzun süre oyunlarda götürecek bir sistem istiyor. Ben de işlemci olarak i5-13600K önerdim, kendim i9-13900K kullanıyorum ve 13. jenerasyonda çekirdek sayısının artışının ileriye dönük olarak güzel bir yatırım olacağını düşündüğümden kendisine de bu işlemciyi önerdim. Oyun dışında da iş yükü altında verimli olacağını düşünüyorum.

Sistemin parçlarının geri kalanlarını kararlaştırdık ancak 240mm sıvı soğutma konusunda bir markada karar kılamadık. Çok abartı olmadan ancak 13600K'ya yeterli gelecek bir sıvı soğutucu arıyoruz.

Aklıma gelen bazı markalar:

Thermaltake.
Cooler Master.
Corsair.

Ancak bunların yanında.

ASUS.
MSI.

Gibi markalar da var. Ancak MSI MAG CoreLiquid soğutucunun yorumlarına baktığımda genelde kötü yorum aldığını okudum.

Kendim ise Corsair kullanıyorum ve oldukça memnunum ama 13600K için biraz da bütçe dostu bir soğutucu bakıyoruz.

DeepCool.
Arctic Liquid.

Bu iki marka nasıldır? Daha önce hiç duymadığım ve tecrübe etmediğim markalar.

Önerebileceğiniz bütçe dostu 240mm sıvı soğutucu hangisi olurdu? Şimdiden teşekkürler!

Son düzenleme:
Edit: Yanlış okumuşum.

Intel bu sene soket değiştirecek geleceği yönelik oyun sistemi toplayacaksa 7800x3D dışında bir işlemci değerlendirilmemesi gerekir şu zamanda.
Hocam soket değişterecek diyenlerde sanırım 9 bininci kişisiniz. AMD de soket değiştirecek. LGA 1700 2021'de çıktı, şu an hala LGA 1700'de. 7000 serisi yeni çıktı ve 2-3 yıla soket değişimi olur. AMD ilk defa DDR5 platformuna geçiyor, Intel geçeli 1,5 yıl oldu.

i5-13600K'nın AMD tarafındaki rakibi 7600/7700 zaten. Ayrıca 7800X3D 8/16, 13600K 14/20 neden daha az çekirdekli bir işlemciye yatırım yapılsın ki? Bu manada 13600K daha ileriye dönük bir işlemci. AMD tarafındaki tek avantaj düşük TDP ve büyük cache oranı. Siz 7800X3D alsanız, 1-2 yıl sonra işlemci değiştirince hala B650 bir anakart ile yeni nesil bir işlemciyi mi kullanırsınız? Soket eski olacak, teknolojisi eski olacak ama işlemci yeni olacak. Oldukça dengesiz bir ikili olur. Ben de gidip Z690 anakart alabilirdim ama almadım, çünkü Z790 beraberinde yenilikler getiriyor.

Ayrıca şu sıralar birinci jenerasyon AM5 anakartlar ve X3D işlemcilerle ilgili bir sıkıntı var. GamerNexus'ün yaptığı incelemelerde 7800X3D işlemcilerde, AMD'nin yanlış akım düzenlemesi sonucu I/O die ve CCD kısımlarının yanarak patladığı ortaya çıktı. Bunun sonucunda bazen kullanılan anakart, işlemci ile birlikte çöp olabiliyor. Bu konu hakkında da detaylı bir yazı yazmayacağım ancak aratırmak isterseniz konu ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

İleriye dönükten kastım da sistemin bir kere toplanıp bir daha değiştirilmemesi. Belki 4-5 yıl bir değişiklik yapılmayacak sistemde. Daha sonra sıfırdan yeniden bir sistem dizilecek.

Konuya dönersek, ben sıvı soğutucu önerisi istiyordum, işlemcide zaten karar kıldık.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı