i5-13600K sistem açılırken kendini 3 kere yeniden başlatıyor

Bilgehan Er

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Kingston HyperX Beast 5200mhz DDR5 40CL
SSD veya HDD modeli
Crucial P5 Plus gen4 m.2. ssd
Ekran kartı
Intel UHD 770
Anakart
Asus Prime z790-P Wi-Fi
İşlemci
Intel Core i5-13600k
Merhaba, yeni topladığım bilgisayarımda böyle bir sorun ile karşılaştım. Kapalı durumdan bilgisayarı açtığımda tüm ışıklar yanıyor fanlar dönüyor fakat hemen sonra yarım saniyeliğine tüm güç kesiliyor ve tekrar geri geliyor. Bu döngü genelde 2, bazen de 3 kere tekrarlanıyor ve ardından Windows açılıyor. Bilgisayar uyku durumundayken uyandırdığımda da aynı problem ile karşılaşıyorum fakat yeniden başlattığımda tek seferde bilgisayar açılıyor. Bunun dışında bilgisayarın çalışmasında bir soru yok. İnternette araştırdığım kadarıyla bu durum ile karşılaşan bazı insanlar varmış fakat genelde güç kablosunu çıkardıktan sonra tekrar takıp bilgisayarı boot ettiklerinde bu sorun ile karşılaşıyorlar, ben ise kablom her zaman takılı olmasına rağmen, bilgisayarı her açtığımda bu durum ile karşılaşıyorum.

Sorunu çözmek için denediğim şeyler:
  • RAM'leri tamamen çıkardım. Tabii ki ekrana görüntü gelmedi fakat yine de 2-3 kerelik "bootloop" rutinini tekrar yaptıktan sonra bilgisayar stabil hale geldi.
  • CMOS sıfırladım.
  • BIOS'u güncelledim.
  • XMP ayarlarını sıfırladım.
  • Erp ayarını kapattım.
  • Güç kaynağı kablolarını çıkarıp düzgün şekilde tekrar taktım.
  • Bütün sürücüleri güncelledim.

İşlemci: Intel Core i5-13600K.
Anakart: ASUS Prime Z790-P Wi-Fi.
RAM: Kingston HyperX Beast 5200MHz DDR5 40CL.
GPU: Entgre grafik. (UHD 770)
SSD: Crucial P5 Plus gen4 m.2. SSD.
PSU: Corsar RM850X 850watt 80+ Gold.

BIOS'ta güç yönetim kısımlarında bunun bir ayarı olması lazımdı şu an tam hatırlamıyorum ama bu sorun entegre grafikten kaynaklı diye düşünüyorum, PC kendini boot ederken sırayla yokluyor, güç ayarlarında ilk sırada belki GPU seçilidir, PC ilk açılışta GPU'yu göremediği için tekrar kapanıp açılıp 2. sıradaki entegre GPU'yu görüyordur belki, tam emin değilim ama benim kendi BIOS'umda böyle bir ayar kısmı vardı, açılışta hangisinden başlay tarzında, bu da BIOS'da güç yönetimi kısmındaydı, biraz kurcala derim belki çözersin dostum.

Benzer sorunu yaşadım. 24 pin kablosunu değiştirdiğimde düzeldi. Bende arada yine kapanıyordu ama başta dediğin gibi 2-3 kere reset atıyordu.

BIOS'ta güç yönetim kısımlarında bunun bir ayarı olması lazımdı şu an tam hatırlamıyorum ama bu sorun entegre grafikten kaynaklı diye düşünüyorum, PC kendini boot ederken sırayla yokluyor, güç ayarlarında ilk sırada belki GPU seçilidir, PC ilk açılışta GPU'yu göremediği için tekrar kapanıp açılıp 2. sıradaki entegre GPU'yu görüyordur belki, tam emin değilim ama benim kendi BIOS'umda böyle bir ayar kısmı vardı, açılışta hangisinden başlay tarzında, bu da BIOS'da güç yönetimi kısmındaydı, biraz kurcala derim belki çözersin dostum.
Bahsettiğin ayarı buldum 4 tane seçenek vardı : PEG, PCIe, CPU, Auto.
Bende "Auto" seçiliymiş, onu "CPU" yaptım fakat faydası olmadı ne yazıkki :(

Yeni konular

Geri
Yukarı