i5 13600K ve ASUS Prime Z790M-Plus ikilisi nasıl olur?

Rhodian

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, ben 1 yıl kadar önce R7 3800X ile uyduruk bir sistem toplamıştım, kendi yetersiz bilgim ile sorup soruşturmadan, pek de memnun kalmam mümkün olmadı tabii ki.
Tekrardan bir sistem kurmak istiyorum. Bu sefer Intel olarak, i5 13600K temelinde. Açıkçası OC işlerinden pek anlamıyorum ve her takip ettiğim konu da k serisi işlemci varsa Z serisi anakart şart, onun dışında ki tercihler saçmalıktır deniyor. 13600K altında bir işlemci de almak istemiyorum.
Bu işlemci için "ASUS Prime Z790M-Plus D4 Intel Z790 LGA1700 5333 DDR4 mATX" kartına denk geldim. "acaba bu kart nasıldır"? Z790 kartlar içinde en uygun fiyatlı olarak bunu gördüm(tekrar belirteyim OC ile pek uğraşacağımı da sanmıyorum)
Ekstradan elimde halihazırda şu PSU bulunmakta, bu yeterli olur mu acaba 13600K için?

(Ekran kartı:

XFX Speedster SWFT 309 AMD Radeon RX 6700 XT Core RX-67xtyjfdv 12 GB GDDR6 192bit DX12 Gaming (oyuncu) ekran kartı )​

Merhaba arkadaşlar, ben 1 yıl kadar önce R7 3800X ile uyduruk bir sistem toplamıştım, kendi yetersiz bilgim ile sorup soruşturmadan, pek de memnun kalmam mümkün olmadı tabii ki.
Tekrardan bir sistem kurmak istiyorum. Bu sefer Intel olarak, i5 13600K temelinde. Açıkçası OC işlerinden pek anlamıyorum ve her takip ettiğim konu da k serisi işlemci varsa Z serisi anakart şart, onun dışında ki tercihler saçmalıktır deniyor. 13600K altında bir işlemci de almak istemiyorum.
Bu işlemci için "ASUS Prime Z790M-Plus D4 Intel Z790 LGA1700 5333 DDR4 mATX" kartına denk geldim. "acaba bu kart nasıldır"? Z790 kartlar içinde en uygun fiyatlı olarak bunu gördüm(tekrar belirteyim OC ile pek uğraşacağımı da sanmıyorum)
Ekstradan elimde halihazırda şu PSU bulunmakta, bu yeterli olur mu acaba 13600K için?

(Ekran kartı:

XFX Speedster SWFT 309 AMD Radeon RX 6700 XT Core RX-67xtyjfdv 12 GB GDDR6 192bit DX12 Gaming (oyuncu) ekran kartı )​

PSU kötü.

Güzel tavsiye.

AM5 sistem kurmanızı tavsiye derim. Daha uzun ömürlü olacak Intel yonga setine göre. Bütçeniz iyi, gayet yeterli AM5 için.

Z serisi anakart ile OC yapıldığı için K ibareli işlemcilere öneriliyor. OC yapmayacağını belirtmişsin B760 B660 bir anakart tercih edebilirsin.

Şu anki anakartınız nedir? 3800X’i başka bir AM4 işlemciyle değiştirmek en ucuz ve en verimli çözüm olacaktır eğer anakartınız uyumluysa. 6700XT için öyle ahım şahım bir işlemciye gerek yok.

Uzun süreli kullanmak maksadıyla kurmak istiyorum sistemi, o sebeple orta halli bi anakart bakmıştım. Belirttiğim anakart b760 seviyelerinde bir fiyata sahip diye ona odaklanmıştım.İlerleyen zaman da ekran kartını da yenilemeyi düşünüyorum

DDR4'ün her iki kanatta da en güçlü işlemcisi olan 5800x3d'yi alıp keyfine bakıyosun, anakart ve RAM değişimine de gerek kalmayacak.

Geri
Yukarı