i5 13600KF ile RTX 3070 darboğaz yapar mı?

Merhaba, bir bilgisayar almak istiyorum ama çok bir bilgim yok ve sizlerden bir yardım isteyeceğim.

İşlemci: Intel Core i5-13600KF 3.50GHz 14 çekirdek 24MB L3 önbellek soket 1700 tray işlemci (fansız)

Ekran kartı: Gigabyte NVIDIA GeForce RTX 3070 GV-N3070GAMing OC-8gd (rev. 2.0) 8 GB GDDR6 256 bit.

Bu parçalar darboğaz yapar mı?
Darboğaz yapmıyor ise bu parçalara nasıl bir anakart, RAM, PSU gibi hangi bileşenleri seçmeliyim bilmiyorum. Bu konuda yardım eder misiniz?

Oynadığınız oyuna göre RAM miktarı değişir. Günümüz oyunlarının bazıları 16 GB RAM'i aşabiliyor. 24 veya 32 gb ram almanız daha sağlıklı. PSU olarak 750W 80+ PSU öneririm.

Peki bu parçalara nasıl bir bileşen seçmeliyim?
Sen nasıl bir bir şeyn kullanıyorssun bana da bir şeyler önerebilir misin?
Bilgisayardan neler beklediğine bağlı. Overclock ile uğraşırım bilgisayarımdaki son damla performansa kadar kullanırım dersen daha iyi bileşenler Z serisi anakart en az 16 gb yüksek frekanslı ram, en az 800w power ve kaliteli soğutma elemanları gerekir. Ama yok ben oyunumu oynar keyfime bakarım overclock ile falan işim olmaz dersen bir kere o işlemci yanlış tercih. K olmayan işlemci (i5 13400 yada daha iyisi) ve B serisi anakart, en az 16 gb çift kanal ram ve en az 650w power gerekir.

Bilgisayardan neler beklediğine bağlı. Overclock ile uğraşırım bilgisayarımdaki son damla performansa kadar kullanırım dersen daha iyi bileşenler Z serisi anakart en az 16 GB yüksek frekanslı RAM, en az 800W Power ve kaliteli soğutma elemanları gerekir. Ama yok ben oyunumu oynar keyfime bakarım overclock ile falan işim olmaz dersen bir kere o işlemci yanlış tercih. K olmayan işlemci (i5 13400'ya da daha iyisi) ve b serisi anakart, en az 16 GB çift kanal RAM ve en az 650W Power gerekir.

Oyun için alacağım Valorant CS2 apexlgend tarzı oyunlar oynamak için almak istiyorum.

Oyun için alacağım Valorant CS2 apexlgend tarzı oyunlar oynamak için almak istiyorum.
O zaman dediğim gibi b serisi anakart, 16 ram 650 psu i5 13400f işlemci yeterli olur. Hatta h serisi anakart bile alabilirsin. Parayı yüksek hz ekran ve güzel klavye fareye yatır o oyunlar için donanıma para gömmene gerek yok.

25-30 bin TL civarı.

25-30 Bin TL civarı.
DDR5 bir sistem dizmeye bakın.

İşlemci ve grafik kartınız olduğuna ve diğer bileşenler hariç bu parayı gözden çıkardığınıza göre alacağınız 3 parça var.

Z690 bir anakart veya Z790 Anakart
1x16 Ram veya 2x16=32 GB Ram alın.
750w veya üstü bir Psu alın.

Burda önemli olan sizin ihtiyaçlarınıza karşılık veren anakartı ve ona uyumlu ramleri seçmek. Anakartı seçerken tüm ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun. Kasanızda yapacağınız fan eklemeleri gibi şeylerin yanında, wifi ihtiyacınız var mı, kaç tane m2 kullanacaksınız gibi şeylere tam karşılık verebilsin. Sonrasında bu anakartla sorunsuz çalışan ramlere bakın ve ona göre alın.

Merhaba, bir bilgisayar almak istiyorum ama çok bir bilgim yok ve sizlerden bir yardım isteyeceğim.

İşlemci: Intel Core i5-13600KF 3.50GHz 14 çekirdek 24MB L3 önbellek soket 1700 tray işlemci (fansız)

Ekran kartı: Gigabyte NVIDIA GeForce RTX 3070 GV-N3070GAMing OC-8gd (rev. 2.0) 8 GB GDDR6 256 bit.

Bu parçalar darboğaz yapar mı?
Darboğaz yapmıyor ise bu parçalara nasıl bir anakart, RAM, PSU gibi hangi bileşenleri seçmeliyim bilmiyorum. Bu konuda yardım eder misiniz?

i5 13600KF +RTX 3070 ile beraber darboğaz olmaz.
Yalnız işlemciyi tray kutusuz satın almayı neden tercih ediyosunuz?

25-30 Bin TL civarı.

Anakart ve SSD yükseltin:

Yeni konular

Geri
Yukarı