i5-14400F işlemci 91 dereceye ulaşıyor

artteach

Hectopat
Daha fazla  
RAM
GSKILL 32GB(2x16) Ripjaws S5 5600Mhz
Anakart
ASUS PRIME B760M-A WIFI 6600MHz(OC)
Merhaba, i5-14400F işlemci ile İtopya üzerinden hazır sistem aldım.

Intel Core i5 14400F
ASUS PRIME B760M-A WIFI 6600MHz (O.C)
ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4070 Ti OC Edition
Thermaltake Versa T27 TG 750W 80+
Kingston 1TB NV2 Gen4x4 NVMe M.2 SSD

BIOS ayarlarını hiç değiştirmeden işlemci testleri yaptığımda sıcaklık değerleri 100 dereceyi görüyordu. 3DS Max programında vray ile render alırken yine sıcaklık değerleri çok yüksekti.
İtopya'yı aradım bu işlemciler stok soğutucu ile kullanılmaz vs dediler...
Eski sistemimde 12400F var ve oyunlarda 80 derece civarı sıcaklık alıyorum. (Aynı şekilde render alırken de.)
Aynı sahneyi 12400F ile 80 derecede render alırken 14400F ile 95 derecelerde alıyorum. (Tabii render süresi daha hızlı.)

Soğutucu etiketini kontrol ettim, stok fanı söküp tekrar düzgünce taktım.
Sonuç değişmedi.
BIOS üzerinden undervolt yaptım ve ASUS performance enhancement 3.0 ayarını 90 derece şeklinde kısıtladım. Şu an render alırken ortalama 85 derece sıcaklık görüyorum anlık olarak 91 dereceye çıkıp geri iniyor. BF5 oyununda da aynı şekilde değerler alıyorum...

Aynı işlemci ile ısınma sorunu yaşayan var mı?
Sıvı soğutma ya da kaliteli hava soğutma alabilirim ama aldıktan sonra aynı sorunu yaşamaktan çekiniyorum. (Anakart vs kaynaklı olmasından.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, i5-14400F işlemci ile İtopya üzerinden hazır sistem aldım.

Intel Core i5 14400F
ASUS PRIME B760M-A WIFI 6600MHz (O.C)
ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4070 Ti OC Edition
Thermaltake Versa T27 TG 750W 80+
Kingston 1TB NV2 Gen4x4 NVMe M.2 SSD

BIOS ayarlarını hiç değiştirmeden işlemci testleri yaptığımda sıcaklık değerleri 100 dereceyi görüyordu. 3DS Max programında vray ile render alırken yine sıcaklık değerleri çok yüksekti.
İtopya'yı aradım bu işlemciler stok soğutucu ile kullanılmaz vs dediler...
Eski sistemimde 12400F var ve oyunlarda 80 derece civarı sıcaklık alıyorum. (Aynı şekilde render alırken de.)
Aynı sahneyi 12400F ile 80 derecede render alırken 14400F ile 95 derecelerde alıyorum. (Tabii render süresi daha hızlı.)

Soğutucu etiketini kontrol ettim, stok fanı söküp tekrar düzgünce taktım.
Sonuç değişmedi.
BIOS üzerinden undervolt yaptım ve ASUS performance enhancement 3.0 ayarını 90 derece şeklinde kısıtladım. Şu an render alırken ortalama 85 derece sıcaklık görüyorum anlık olarak 91 dereceye çıkıp geri iniyor. BF5 oyununda da aynı şekilde değerler alıyorum...

Aynı işlemci ile ısınma sorunu yaşayan var mı?
Sıvı soğutma ya da kaliteli hava soğutma alabilirim ama aldıktan sonra aynı sorunu yaşamaktan çekiniyorum. (Anakart vs kaynaklı olmasından.)
Hocam ona stok fan dayanmaz. Kasanın desteklediği radyatör boyutuna bağlı olarak 280mm, 360mm sıvı soğutma almalısınız. Yoksa hep o sıcaklıklarda gezer.

Hocam doğru söylüyorlar o işlemciye stock fan dayanmaz. Sıvı soğutma almalısınız, bütçe kısıtlıysa kaliteli bir kule tipi fan da olabilir ama önerim sıvı soğutmadır. Benim i5 3.nesil bile stock fanda 94 dereceyi görüyor.

Hocam doğru söylüyorlar o işlemciye stock fan dayanmaz. Sıvı soğutma almalısınız, bütçe kısıtlıysa kaliteli bir kule tipi fan da olabilir ama önerim sıvı soğutmadır. Benim i5 3.nesil bile stock fanda 94 dereceyi görüyor.

Sizin biraz macun değiştirmeniz gerek diye yorumladım. Konuya gelirsek 14. nesil için stok pek uygun değil maalesef sıvı soğutma almalısınız.

anladım hocam. Ama benim kafamı karıştıran 12400f ile stok soğutucu ile sorun yaşamadım. 14400f ile 100 dereceyi gördüm o yüzden kafam karıştı...

Hocam ona stok fan dayanmaz. Kasanın desteklediği radyatör boyutuna bağlı olarak 280mm, 360mm sıvı soğutma almalısınız. Yoksa hep o sıcaklıklarda gezer.
Sıvı soğutma alıp öyle denerim hocam. Çözüm olmazsa da garantiye gönderirim artık. Çünkü hem sıvı soğutma alıp hem undervolt yaparak kullanmak istemiyorum..

Sizin biraz macun değiştirmeniz gerek diye yorumladım. Konuya gelirsek 14. nesil için stok pek uygun değil maalesef sıvı soğutma almalısınız.
termal macunu yeniden çekip deneyim hocam böyle çok az sürülmüş gibi...

bios güncellemesi yaptıktan sonra undervolt ve sıcaklık ayarını kapattım (bios varsayılan ayarlar)
3ds MAx ve Battlefield 5 üzerinde sıcaklık testleri bu şekilde...
Yine termal macun ve sıvı soğutucu aldıktan sonra başkalarına da faydalı olması açısından aynı testleri tekrarlayıp değerleri yine bu şekilde paylaşacağım. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• SICAKLIK.jpg
    SICAKLIK.jpg
    734 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
anladım hocam. Ama benim kafamı karıştıran 12400f ile stok soğutucu ile sorun yaşamadım. 14400f ile 100 dereceyi gördüm o yüzden kafam karıştı...

Sıvı soğutma alıp öyle denerim hocam. Çözüm olmazsa da garantiye gönderirim artık. Çünkü hem sıvı soğutma alıp hem undervolt yaparak kullanmak istemiyorum..

termal macunu yeniden çekip deneyim hocam böyle çok az sürülmüş gibi...

bios güncellemesi yaptıktan sonra undervolt ve sıcaklık ayarını kapattım (bios varsayılan ayarlar)
3ds MAx ve Battlefield 5 üzerinde sıcaklık testleri bu şekilde...
Yine termal macun ve sıvı soğutucu aldıktan sonra başkalarına da faydalı olması açısından aynı testleri tekrarlayıp değerleri yine bu şekilde paylaşacağım. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Sadece iyi bir sıvı soğutma almanız yeterli, undervolta gerek yok gibi.

Merhaba, sıvı soğutma aldınız mı?
Bende aynı işlemciyi kullanıyorum 4070 Super ile sıcaklık değerleri 70-85 arası 2K çözünürlükte Ultra da Lies of P ve Hogwarts Legacy oyununlarında benim soğutucu Cooler Master Hyper 212 LED Turbo ARGB 120 mm.
Boşta 40-50 arası ama oyunlarda 70 altında sadece Forza Horizon 5 oyununda gördüm.

Thermalrıght Phantom Spirit 120 se kule tipi cpu soğutucu aldım. Montajını yaptıktan sonra aynı testleri tekrar yapıp sonuçları yüklerim..

Yeni konular

Geri
Yukarı