İ5-2310 İşlemciye Overclock Yapılır mı?

Mr. Heavy

Hectopat
Daha fazla  
Benim i5-2310 işlemcim, 8 GB RAM'im ve GTX 550 Ti ekran kartım var. Öyle fan soğutma falan yok. Ben işlemcime internetten bakarak overclock yapsam herhangi bir donanımda sıkıntı oluşur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Iyi bir sogutma olmadan overclock yapilmaz, yapilmamali.
Ayrica islemcinin carpan kilidi acik degil, overclock yapilamaz. Konuyu acmadan önce bir arama yapsaydin görürdün zaten:

Ben her çeşit overclock'a karşıyımdır. Ayrıca arkadaşın dediği gibi iyi bir soğutma yoksa kesinlikle yapılmamalıdır, overclock çok risklidir onun yerine 2-3 ay dişini sıkıp yeni bir bilgisayar almak daha mantıklıdır.

Ben her çeşit overclock'a karşıyımdır. Ayrıca arkadaşın dediği gibi iyi bir soğutma yoksa kesinlikle yapılmamalıdır, overclock çok risklidir onun yerine 2-3 ay dişini sıkıp yeni bir bilgisayar almak daha mantıklıdır.
K serisi işlemcilerde OC'un hiçbir zararı yoktur yanlış bilgilendirme yapma. OC edilmesi için üretiliyotr zaten o işlemciler.

OC ister K olsun ister başka seri, OC'un her türlüsü tehlikeli ve risklidir.

Büyük ihtimal başınıza bir şey geldi ki öyle diyorsunuz. Ama bilgisayar dünyasında bir parçanın bozulması için overclock yapmak gerekmiyor. Bozulacak parça bozulur bozulmayan bozulmaz. Yıllardır çok yüksek seviyede overclock yapılmış sistemler kullandım ve arkadaşlarımda bu şekilde kullanıyor.
Overclock hakkındaki en yanlış bilgi "ücretsiz hız artışı" olarak bilinmesidir.
Elinde doğru ekipmanı olmayan kişi overclock yapmaya çalışır ise bilgisayarına zarar verebilir. Ama işlemciye overclock yapmak tek parçayı değil bir çok parçaya bağlıdır. Anakart, güç kaynağı, işlemci soğutucusu ve kasa havalandırması olarak sisteminiz buna uygun olmalı.
Bu şartları karşılayamayan bileşen grubu ile sadece overclock denemesi yapılır, kendisi değil.

OC ister K olsun ister başka seri, OC'un her türlüsü tehlikeli ve risklidir.
2133 MHz RAM'i 2 senedir 3100MHz overclocklu, 6700K'yı da 3 aydır 4.9 GHz'de kullanıyorum. 5GHz yapsam sistem korumaya alıyor açılmıyor zaten. Aynı şekilde RAM'ler içinde geçerli. Ya hayatında hiç OC yapmadın ya da boş sallıyorsun.

Riski var fakat abartılmaya gereken bir risk değil. Eğer bilinçli ve OC işlerinde dikkat eden biri yaparsa sıkıntı olmaz. Zaten o yeni bilgisayarı aldığın zaman fabrikada stabil bir OC yapılıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı