i5 2320 ve R7 260X sisteme 350W yeterli midir?

Hım yani bilgisiyarım kısa devre sonucu zarar görebilir öylemi ?

Aktif PFC, kısa devre koruması, voltaj koruması... gibi genelde 80+ kaliteli güç kaynaklarında olan koruma özelliklerinden olmazsa (yani kaliteli bir PSU olmazsa); elektrik gidip gelmelerinde voltaj dalgalanmalarından (voltajın ilk seferde çok yüksek gelmesi gibi) dolayı güç kaynağı yanabilir ve kendini haşat etmekle kalmayıp kasa içerisindeki diğer donanımlara da ciddi zarar verebilir, hatta yakabilir. Çok önceden başıma geldiği için sırf bu yüzden 2 anakart, 1 RAM, 1 ekran kartı (kötü bir ekran kartı) ve 2 PSU gitti. Ondan beri UPS (jeneratör) ile 80+ Bronze sertifikalı bir güç kaynağı her zaman tercih sebebim olmuştur. UPS (jeneratör) olmasa bile en azından 80+ Bronze voltaj ve akım korumalı özelliklerinden olan bir güç kaynağı mutlaka şart. Bunun yanında verdiği zararlar bütçeyi sarsacak cinsten olabiliyor.Çünkü bahsettiğim 80+ kaliteli güç kaynaklarında voltaja, akıma ve diğer risklere karşı çok dayanıklı malzemeler kullanıyorlar. Yaptığım hesaplamada sistemin bu haliyle 342W bir güç tüketimine sahip. Yük altında bu değer daha yukarı çıkabilir.

Bu arada Sapphire'in kendi sitesinde senin ekran kartın için 500W kaliteli bir güç kaynağı istiyor.

System Requirements kısmına bakman gerekiyor.
SAPPHIRE R7 260X 2GB GDDR5 OC 2x DVI

Malesef sayfaya resmin boyutu yüksek olduğundan koyamadım başka bi yere upluad ettim

cpu 1.jpg

Bu resme göre 12Volt kanalından 15Amper akıl geçiyor yani 180Watt güç veriyor. R7 260X internetten incelediğime göre 115Watt güç harcıyor, kullandığın işlemciyi bulamadım fakat diğer işlemcilere baktığımda seninki yaklaşık 51Watt güç harcar ve 1 tane harddiskin olsa 10Watt güç tüketse toplamda 176Watt güç çeker. Anakart ve belleklerde işin içine girerse biraz zor görünüyor. Kesin bir şey demeyeyim ama zor gibi görünüyor sanki.

cpu.jpg

Yani şu şekilde yaparsan yanar veya şöyle olursa yanar diye bir şey söyleyemem. Bilmen gerekenleri yukarıda paragraflarca yazdım. Fakat bildiğim şey belirli bir zaman diliminde o güç kaynağıyla bir yerde mutlaka sıkıntı yaşayacağın.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı