i5 2400 oyun oynarken 82 dereceyi görüyor

ll.Mehmed

Hectopat
Arkadaşlar Valorant oyununda işlemci sıcaklığı 82 dereceyi görüyor. Sistemimde darboğaz var bu sıcaklık işlemciye zarar verir mi? Sistemim:
GTX 1050 Ti.
i5 2400.
8 GB RAM.

Arkadaşla, r Valorant oyununda işlemci sıcaklığı 82 dereceyi görüyor. Sistemimde darboğaz var bu sıcaklık işlemciye zarar verir mi? Sistemim:
GTX 1050 Ti.
i5 2400.
8 GB RAM.
Performans kaybı olur diye düşünüyorum. Termal macun yenileyin ve fanı temizleyin. Kasa içi hava akımı ve kablolama nasıl ?

Sıkıntı olmaz. 82 derece çok yüksek değil. İşlemci 90 dereceden sonra performansını düşürür.Ancak yine de işlemciye uzun süre termal macun işlemi uygulamadiysaniz uygulamanız tavsiye ederim. Yıllarca işlemci 80 derecenin üstünde çalıştı hiçbir sıkıntı olmadı. Özellikle intel yüksek sıcaklıklara daha iyi dayanıyor genelde.

Termal macun bakımı yapmadan önce ve tozunu temizlemeden önce 95 dereceleri görüyordu şimdi 82'nin üstüne çıkmıyo.
O zaman yapacak çok bir şey yok. İşlemciye zararı dokunmaz ama yüksek bir ısı masaüstü için. Ben dizüstü bilgisayarımda bu ısılarla oynuyorum. Soğutucunuz stok sogutucu mu ?

Sıkıntı olmaz. 82 derece çok yüksek değil. İşlemci 90 dereceden sonra performansını düşürür. Ancak yine de işlemciye uzun süre termal macun işlemi uygulamadiysaniz uygulamanız tavsiye ederim. Yıllarca işlemci 80 derecenin üstünde çalıştı hiçbir sıkıntı olmadı. Özellikle Intel yüksek sıcaklıklara daha iyi dayanıyor genelde.

80 derece pek normal değil maksimum 65 dereceye çıkan işlemciler var.

80 derece pek normal değil maksimum 65 dereceye çıkan işlemciler var.
Dostum i5 bu. Eski intel işlemciler çok ısınıyor. Dün Frekans TV'nin bir videosunu izlerken işlemci 97 dereceye falan çıktı. 80 derece yüksek sıcaklık ancak render falan yapmadığın sürece sıkıntı etmez. Ya da işlemci bozulmaz. İşlemcinin ısınmasını engellemenin kesin çözmümü güç seçeneklerinden işlemci performansını sınırlamak. Eski laptopumun işlemcisi 85 derece oluyordu hızı düşürdüm 55 derece. Ancak sıkıntı şu ki, bence işlemci bu haliyle bile darboğaz yapıyordur. Hızını düşürürse arkadaş çok FPS kaybedebilir. Ancak denemekten zarar gelmez. Mesela işlemcinin hızını %95 ile sınırlasın. Bakalım ne kadar FPS ve derece düşecek.

Geri
Yukarı