İ5-2410M GT520M ısınma sorunu

Trieetz

Kilopat
Makaleler
9
Packard Bell TS11hr model laptopa sahibim. Oyunlarda ısınma sorunu yaratıyor. Termal macun değişimi yaptım noctau NT-H1 isimli macunuyla. Fırçayla sürdüm termal macunu taşmadı eminim bundan güzelce sürüp laptopu toparladım sıcaklık düşdü. Lakin oyunda gene ısınma sorunu var. Laptop tek fana sahip. Fan çıkışını koruyan ayaklar var onlardan ikisi üçü kırıldı, lakin küçük çaplı bir şey. Sorum şu termal macun değişimi yapmama rağmen neden laptopta sıcaklık sorunumu var?
Intel i5-2410M.
GT-520M.
8 GB RAM.
320 GB Seagate HDD.
Not:
Oyuna girdiğimde işlemcinin Turbo Boost açık durmuyor direk kendini kapatıyor 2.9 olması gerekirken 2.3 kalıyor.
Bir de commandos Strike Force (2006) gibi eski oyundan alıyorum bu değerleri.
Sorun nedir sizce?

CommXPC_2020_07_26_19_08_26_477.jpg

CommXPC_2020_07_26_19_10_34_908.jpg

CommXPC_2020_07_26_19_11_20_498.jpg

CommXPC_2020_07_26_19_11_37_858.jpg

CommXPC_2020_07_26_19_11_54_658.jpg

CommXPC_2020_07_26_19_11_58_308.jpg

Sürdüğüm termal macunda bu.

Noctua-NT-H1-10g.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı bilgisayar bende de vardı,işlemci 100dereceyi bulacaktı mübarek.Yani bu bu bir sorun değil, egzoz kısmına bir harici fan koyarsan (havayı atacak şekilde)sıcaklıkları biraz düşürebilirsin.

Kaliteli bir macun sürdüğünüz iyi olmuş, laptop soğutucunuz var mı? Eğer varsa laptopun alt kapağını açın ve özellikle soğutma bloğunun geçtiği yerlere laptop soğutucunuzun fanları üfleyecek konuma getirirseniz soğutmada büyük performans sağlayabilir, bir arkadaşın da laptopunda bu yöntemle 85 dereceleri gören ekran kartını 68 dereceye düşürmüştüm. Isınmasının nedeni yetersiz soğutucu bloğu ve ondan daha da yetersiz fan sistemi.

@Computer Hardware
Hocam sorun onda olabilir güzel bir fan temizliyi yapmak istiyorum yeniden tekrar termal macun değişimi yapmak mantıklı gibi geliyor hocam sizce de yapayim mi? Fırçayla sürmüşdüm bu sefer nokta koyup direk soğutucu bloğu yerleştirmeyi düşünüyorum sizce mantıklı mı?

Not.

Termal macunu geçen sefer fırçayla sürdüm bir hafta önce.

@Computer Hardware
Hocam sorun onda olabilir güzel bir fan temizliyi yapmak istiyorum yeniden tekrar termal macun değişimi yapmak mantıklı gibi geliyor hocam sizce de yapayim mi? Fırçayla sürmüşdüm bu sefer nokta koyup direk soğutucu bloğu yerleştirmeyi düşünüyorum sizce mantıklı mı?

Not.

Ben hiçbir fark etmeyeceğini düşünüyorum, koyulan soğutma bloğu ortada, benzer ısınma sorunları neredeyse her laptopta mevcut, yeni laptop tanıtımı yapıyor adamlar sıfır laptop videoda oyun oynatırken ekran kartı 90 dereceyi görüyor :). Yani buna yapabileceğin tek şey laptopun soğutma bloğunu laptop soğutucusunun fanıyla soğutmak olur.

Hocam ilk açdığımda ekran kartı 36 işlemci 70 derecelerde oyuna girdiğim an yükselmiyor böyle biraz oyun oynuyorum falan sonra ısınıyor sanırım termal macun işe yarıyor ama soğutmada sorun yaaşanıyor fan yetersiz sanırım sizin dediğiniz gibi.

Ekran kartı biRaz y
@Computer Hardware

Not.

@Computer Hardware

Not.
Mobil işlemcilerde kesinlikle çipin üzerinde boşluk kalmayacak şekilde yayılmalı, nokta halinde koyacaksan soğutucu bastığında yine boşluk kalmadığından emin olacak kadar koymalısın.

Fan ve bloğu temizlemek için önce bir süpürge tut, sonra sulu boya fırçasıyla fanın içindeki tozları al.
Tüh ya o kadar yazmıştım, nereye gitti yazdıklarım!😔

Geri
Yukarı