i5 2500 CPU sıcaklık sorunu

Dengsiz

Kilopat
Yer
Antalya,Muratpaşa
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
*GIGABYTE B550 GAMING X V2 Amd B550 *AMD Ryzen™ 7 5800X3D *Kingston Fury Beast RGB 16 GB 3200 MHz(x2)

*Kingston Nv2 1tb 3500mb/2100mbs Nvme Pcıe M2 Ssd*Zotac Geforce Rtx 4070 Ti Trinity 12GB
Öncelikle merhaba arkadaşlar. Kullandığım bilgisayarımda i5 2500 bir işlemci kullanıyorum üzerinde stok soğutucu var. Macununu henüz yeniledim, aşırı iyi bir macun değil ama kötü olduğunu da zannetmiyorum. En üst nokta olarak 96 dereceyi gördüm bu işlemcide fakat Intel'in kendi sitesinde 78 derece olarak gözüktüğünü fark ettim ve macunu değiştirdim, ekstra fan ekledim ve oda değiştirdim. Yani kliması olan odaya aldım. Antalya'da yaşıyorum, hava 40 dereceleri görüyor bazen. Evet yaptıklarım bunlar fakat hâlâ 80 derecenin altına inebilmiş değilim. Ekstra olarak ne yapmam gerekiyor? Tepe soğutucu ya da ekstra fan eklemem gerekiyor mu daha fazla? 3 tane de fan ekledim bu arada. Ön tarafa yana ve arkaya hepsinin takılışı doğru, ön ve yan içeri arka dışarıya atıyor havayı. Bir öneriniz var mı? Çünkü derece arttıkça turbo frekansı kısıyor ve drop vs yiyorum çoğu oyunda.

Öncelikle merhaba arkadaşlar.
Kullandığım bilgisayarımda i5 2500 bir işlemci kullanıyorum üzerinde stok soğutucu var.
Macununu henüz yeniledim aşırı iyi bir macun değil ama kötü olduğunu da zannetmiyorum.
En üst nokta olarak 96 dereceyi gördüm bu işlemci de fakat Intel'in kendi sitesinde 78 derece olarak gözüktüğünü fark ettim ve macunu değiştirdim, ekstra fan ekledim ve oda değiştirdim yani kliması olan odaya aldım. Antalya'da yaşıyorum hava 40 dereceleri görüyor bazen. Evet yaptıklarım bunlar fakat hâlâ 80 derecenin altına inebilmiş değilim. Ekstra olarak ne yapmam gerekiyor? Tepe soğutucu ya da ekstra fan eklemem gerekiyor mu daha fazla.
3 Fan ekledim bu arada ön tarafa yana ve arkaya hepsinin takılışı doğru ön ve yan içeri arka dışarıya atıyor havayı. Bir öneriniz var mı?
Çünkü derece arttıkça Turbo frekansı kısıyor ve drop vs yiyorum çoğu oyunda.

Bu konu hakkında pek fikrim yok fakat belki sıvı soğutma işinize yarıyabilir.

Bu program aktifleşmiyor denedim. Hertürlü programı denediğime emin olabilirsin. Son çare olarak sorma gereği duydum. Belki bilmediğim bir şey olabilir.
K serisi olmadığı için herhangi bir müdahale yapmama izin vermiyor.
Throttlestop vs de denedim bilgi olsun diye yazıyorum.

Bu program aktifleşmiyor denedim. Hertürlü programı denediğime emin olabilirsin. Son çare olarak sorma gereği duydum. Belki bilmediğim bir şey olabilir.
K serisi olmadığı için herhangi bir müdahale yapmama izin vermiyor.
Throttlestop vs de denedim bilgi olsun diye yazıyorum.
Bu "K" ibaresi, çarpan kilidinin açık olduğunu belirtiyor. Overclock ile ilgili. Undervolt yapılabiliyor olması lazım bildiğim kadarıyla.

Bu "K" ibaresi, çarpan kilidinin açık olduğunu belirtiyor. Overclock ile ilgili. Undervolt yapılabiliyor olması lazım bildiğim kadarıyla.
Denediğimde yapamıyordum şu an tekrar deneyeceğim. Sonucu iletirim. Teşekkürler.
1603649091855.png

Tam olarak nereden yapacağımı anlatır mısın ? Çünkü ben de core voltage offset ayarı yok.
Gördüğün gibi boşta 55-58 derece arası gidip geliyor.
@furkanbgbr

Son düzenleme:

Geri
Yukarı