i5 2500k tabanlı sistem toplamak mantıklı mı?

SafaYıldırım

Centipat
Şu anki sistemim:
GA-970A-D3 anakart
AMD FX 4100 Quad-Core işlemci
HD 5750 ekran kartı
4 GB 1600 MHz RAM

Yakın zaman da GTX960 almayı planlıyorum. Şu anki sistemi de elden çıkartarak i5 2500k ya geçiş yapmak istiyorum. 350 TL seviyesinde bulunabiliyor fiyat/performans ürünü olarak gözüme çarptı bu işlemci. Ya da anakartımı değiştirmeye gerek duymadan FX 8350'ye geçeceğim. Sizce nasıl bir yükseltme yapmalıyım?

Ayrıca 2500k'ya geçiş yaparsam OC gerekli olur mu GTX960 için, eğer gerekli olursa anakart seçimim sizce ne olmalı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkur ederim.
2500k ya geçmek videolardaki karşılaştırmalarda gördügüme göre daha performanslı olacak benim icin ama 2500k ya OC yapmak icin gerekli anakartı ikinci elde düsük fiyata bulmak biraz zor sanırım.
Yalnızca Z cipsetli anakartlar ile mi OC yapılabiliyor ?
Evet sadece Z çipset'li kartlarla yapılabiliyor. FX 8350 alabilirsin F/P olarak ideal. Benim eski sistemim FX 8350 GTX 970'di performansından memnundum. Seninki ile aynı anakart vardı ve 4.5 GHZ'da kullanıyordum.

Evet sadece Z çipset'li kartlarla yapılabiliyor. FX 8350 alabilirsin F/P olarak ideal. Benim eski sistemim FX 8350 GTX 970'di performansından memnundum. Seninki ile aynı anakart vardı ve 4.5 GHZ'da kullanıyordum.

Uzun süre sonra yazıyorum tekrar kusura bakmayın. GA-970A-D3 rev. 1.0 şuan kullandığım anakart. Desteklenen işlemcilerde 125W'lık sadece bir işlemci var. FX-8320 ya da FX-8350 desteklemez mi ?
Yazılımsal bir engelleme mi var biliyor musunuz ? Anakartımızın aynı olduğunu söylemiştiniz fakat sanırım farklı.

Uzun süre sonra yazıyorum tekrar kusura bakmayın. GA-970A-D3 rev. 1.0 şuan kullandığım anakart. Desteklenen işlemcilerde 125W'lık sadece bir işlemci var. FX-8320 ya da FX-8350 desteklemez mi ?
Yazılımsal bir engelleme mi var biliyor musunuz ? Anakartımızın aynı olduğunu söylemiştiniz fakat sanırım farklı.
Sanırım farklı modeldi ama 970 çipsetli idi rev.3 versiyonu, marka aynı yine. 8320 destekleyen anakart 8350'yi de destekler hocam, aynı işlemciler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı