Fx 8150 mi ? İ5 2500k mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

yozlasdas

Kilopat
Yer
Gebze, Kocaeli, Turkey
Daha fazla  
Meslek
Kimyacı olmaya çalışıyor.
1..Bir aralar Fx-8150 almaya kafayı koymuştum. Ama su sıralar İ5 2500k'nın hem daha ucuz oluşu hemde performansda daha iyi olması cazip gelmeye başladı.
Ancak Fx 8150 1866Mhz ram, İ5 2500k ise 1333Mhz ram destekliyor. Testlerde 2500k daha önde ama desteklediği ram'ler daha kötü.

Tercih edilse acaba hangisini seçmeliyim? Çünkü arada 100tl gibi bir fark var. Yeni kasa ve ram'de alacağım için Anakart ve işlemciyi 700tl'den fazla veremem. Birde alacağım yer dolaylı yoldan tanıdık ve biraz indirim olur diye düşünüyorum yani zorlasam 800tl ayırabilirim ama veremem böylelikle indirim devreye girmiş olacak :).

2..Merak ettiğim diğer konu ise; mesela Fx 8150 ile Fx 8100 arasında ne gibi fark var. Belkide herşeyi aynıdır sadece çarpanlarını arttırıp farklı isimlerde piyasaya sürüyorlardır. Çünkü sadece hızları farklı. Eğer öyleyse zaten ben oc ile uraşacağım. Fx 8100 alıp fiyattan avantaj sağlarım.

Bellek frekansının performansa o kadar büyük etkisi yok. Performansı oluşturan faktör işlemcinin mimarisi. Sen de testlere bakarak sonuçları görmüşsün zaten.

OC yapacaksan 2500K da alabilirsin. Açıkçası testlere derinlemesine bak ve kararını öyle ver.

Şimdi hangi frekanslara çıkacağına da bağlı ama sıvı azotla rekor denemesi yapmayacaksan i5 2500K alabilirsin :D

Benimki yeni araba misali, biraz zorlamak istiyorum. :) Arada 100tl fark var ve İntel performansda daha iyi.

Birde 2.sorum var 8150 ile 8100 arasındaki fark; Belki de amd bunu saklı tutuyordur. :) Çünkü tam özelliklerini ne kadar arasamda bulamadım. Amd, intel gibi işlemcilerin özelliklerini iyi belitmemiş öyleki özelliklerini bile başka sitelerden bakıyorum.

Bencede. Adam zorlamak istiyorum diyo. Para dert değilse FX8150 al ama kendi çapımda uygun bütçeyle OC yapayım diyorsan i5 2500K al.

Ben olsam Fx-8150 alırdım. Sebebi pek tatmin etmeyebilir ama :D Şimdi Dünya Overclock Rekorunun sahibi işlemciye sahip olmak ayrı bir hava :D

Para dert ya ne zaman para oldu ki :) Bana kalsa Fx alıcam da, alacağım parçalar 1000tl civarı tutuyor babam da 'millet o paraya yeni bilgisayar alıyor' diyiyor. Onun yerine Dizüstü al diyiyor heryere taşınıyormuş falan filan. O yüzden fiyat gözüne fazla gelmemeli yani 1000tl yi aşmassam ikna ederim.

(Not: Zaten kendi paramla alıcağım buna karışması koyuyor. Parayı ondan istesem, mesela: (Baba 1000tl'ye bilgisayarıma parça alıcağım) :D anlatabiliyormuyum ?)

Hangi parçaları değiştireceksin ki ? (Tahmin => Anakart-İşlemci-Monitör-Ram)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı