i5-3210M Sistem harici ekran kartımın performansı düştü

Aimerlapaix

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba şu an GT 610M, i5-3210M, 8 GB RAM ve SSD olan bir laptopum var. Eskiden laptopta oyun oynarken ekran kartım %100 kullanılıyordu ve haliyle sıcaklığı 90-95 derecelerde dolaşıyordu. Uzun bir süre böyle kullandım ve memnundum açıkçası. Şu an ise oyunlarda ekran kartım 60 dereceyi geçmiyor. Ekran kartı kullanımım ise dibe vurmuş durumda %10-%20 arası dolaşıyor. Bu sorunun kaynağı ne olabilir? Sürücülerini kaldırıp en baştan yükledim fakat sonuç yine aynı. Bir anda oldu bu olay ve düzeltemedim.

Merhaba şu an GT 610M, i5-3210M, 8 GB RAM ve SSD olan bir laptopum var. Eskiden laptopta oyun oynarken ekran kartım %100 kullanılıyordu ve haliyle sıcaklığı 90-95 derecelerde dolaşıyordu. Uzun bir süre böyle kullandım ve memnundum açıkçası. Şu an ise oyunlarda ekran kartım 60 dereceyi geçmiyor. Ekran kartı kullanımım ise dibe vurmuş durumda %10-%20 arası dolaşıyor. Bu sorunun kaynağı ne olabilir? Sürücülerini kaldırıp en baştan yükledim fakat sonuç yine aynı. Bir anda oldu bu olay ve düzeltemedim.

Genelde kasalı bilgisayarlarda sokette sıkınyı olabilir ya da düzgün takılmamışsa laptoplara pek hakim değilim ama ekran kartı sökülüyorsa söküp ekran kartının pinlerini hafifçe silgiyle silip sonrada peçeteyle sildiğin yerleri bir daha silebilirsin bir dene ve bu arada bu sıcaklık çok fazla.

Bu sıcaklık normal değildir. Erimediğine şükredin.
Termal macunun bitik olmasından kaynaklanıyordu. En sonunda da soğutma bloğunu temizlerken termal macunun neredeyse bitik olduğunu gördüm. Şuan bir termal macun siparişi verdim. Bilgisayar eskiden genel olarak hem CPU hem de GPU 90 derecelerde dolaşıyordu en az. Bu termal macun değişim işlemiyle birlikte kaç derecelere düşer yük altındayken? Şuan hiç termal macun yok neredeyse bilgisayarın içinde.

Termal macunun bitik olmasından kaynaklanıyordu. En sonunda da soğutma bloğunu temizlerken termal macunun neredeyse bitik olduğunu gördüm. Şu an bir termal macun siparişi verdim. Bilgisayar eskiden genel olarak hem CPU hem de GPU 90 derecelerde dolaşıyordu en az. Bu termal macun değişim işlemiyle birlikte kaç derecelere düşer yük altındayken? Şu an hiç termal macun yok neredeyse bilgisayarın içinde.

Ben termal macun sıkınca sıcaklık değerleri yükselen PC'leri gordüm sıktıktan sonra ögrenilebilecek bir şey kesin değil yani.
Yalnız 90 derecelerde çalıştirmak PC'ye zarar verebilir.

Termal macunun bitik olmasından kaynaklanıyordu. En sonunda da soğutma bloğunu temizlerken termal macunun neredeyse bitik olduğunu gördüm. Şuan bir termal macun siparişi verdim. Bilgisayar eskiden genel olarak hem CPU hem de GPU 90 derecelerde dolaşıyordu en az. Bu termal macun değişim işlemiyle birlikte kaç derecelere düşer yük altındayken? Şuan hiç termal macun yok neredeyse bilgisayarın içinde.
60 derece civarında olucaktır.

Yüksek sıcaklıklarıda işlemci ve ekran kartı kendini korumaya almak için frekansını düşürebiliyor. Chipseti yanmadığı için de şanslısınız. Uzun yıllar bu şekilde kullandıysanız bakır bloğunda işlevi bitmiş olmalı onu da yenilemenizi tavsiye ederim.

Bu arada sizin performans düşüşü sıcaklıktan olabilir bakır block veya chipset hasar görmüş olabilir.

Geri
Yukarı