i5 3210M ve GT 630M Sistem Aşırı Isınma Sorunu

kaangürüz

Decapat
Benim laptop ilk açıldıgında CPU 45-50, GPU 50, Anakart 50 derecede açılıyor. Fakat herhangi bir oyuna gırıp 5 dk. oynadıktan sonra sıstemım CPU 84, GPU 86, Anakart 87 oluyor. Oyundan çıktıktan sonra CPU-GPU normal sıcaklığa dönüyor fakat anakart normal ısısına dönmesi uzun sürüyor ve en çok anakart ısınıyor. Fanları 3 gün önce temizledim sıkıntı yok, termal macunu 1 sene olmuştur en fazla yenileyeli.
Sistemim:
  • i5 3210M
  • 8GB RAM
  • GT 630M
Ve 3 gün önce yeni RAM taktım ama ondan olacağını sanmam çünkü sistem ilk açıldıgında 44 derecede açılıyor, bir oyuna girip oynadıktan sonra bu kadar çok artıyor birden. Hele anakart çok ısınıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal macunu yenileyin. Çözüm olmazsa anakart chipsetine bakarmısınız değdiği herhangi bir blok ile arasında termal ped varmı yoksa chipset ile temasta olan bir şey var mı.

Fan hızı ayarlama programı varsa sıfırlamayı dene. Oyuna girerken varsa "Performans" seç.

Onun dışında laptopu kullanırken kapalı alanda kullanıyorsan fan çıkışlarının önünü kapatmamalısın.

Hocam hangi oyunu(ları) oynuyorsun bilmiyorum ama o laptopta oyun oynanmaz hatta laptopta oyun oynanmaz.Bildiğim kadarı ile laptoplar oyun içinde tasarlanmadı illa laptopta sorunsuz yada minimum sorun ile oyun oynuyacam diyorsanız bir gamebook şart ısınma sorunuyla pek karşılaşmazsınız.Benim laptop sizinkinden eski ama açılışta 33-40° arası bir değer veriyor ve 6 ayda bir bakımı yapılıyor.

Fan hızı ayarlama programı kullanmıyorum. Güç seçeneklerinden ise oyun modu için kendime özel güç planı yaptım. En yüksek istemci durumunu %85 yaptım ama işe yaramadı sistem ilk açıldığında 43 dereceyle açılıyor. Ama 5 dk Pubg Mobile oynadığım zaman sıcaklıklar 85 dereceye kadar çıkıyor. Termal macunu yenilemeyi düşünüyorum ama anakart chipsetlerine sürülürmü ?

Fan hızı ayarlama programı kullanmıyorum. Güç seçeneklerinden ise oyun modu için kendime özel güç planı yaptım. En yüksek istemci durumunu %85 yaptım ama işe yaramadı sistem ilk açıldığında 43 dereceyle açılıyor. Ama 5 dk Pubg Mobile oynadığım zaman sıcaklıklar 85 dereceye kadar çıkıyor. Termal macunu yenilemeyi düşünüyorum ama anakart chipsetlerine sürülürmü ?
Şunu söyleyeyim; maalesef çözüm yolunu bilmiyorum ama sorunun termal macundan olduğunu sanmıyorum diyebilirim. Çünkü benim kullandığım laptop da sizin kullandığınız laptop ile yakın tarihteki çıkmış (i5-3337U, GT 740M). 5 yıl civarı bir süredir kullanıyorum. En son nesil oyunları da oynuyorum. Termal macunu hiç değiştirmedim, hatta laptopu açmadım bile. "Ee yani?" diye soracak olursan, termal macundan oluşan bir sorun olacağını sanmıyorum, kalitesi düşük bile olsa sonuçta siz 1 yıl önce değiştirmişsiniz, ben hiç değiştirmedim. Bu işin uzmanı değilim ama yine de başka bir sorun olduğunu düşünüyorum.
Bu arada eğer sıcaklık değerlerini merak ediyorsan, GTA 5'te 10 dk civarı oynadıktan sonra işlemci turbodaysa işlemci sıcaklığı 78+, GPU sıcaklığı 67 falan oluyor. Battlefield'ta ise 10 dk içinde işlemci turbodaysa 80 derecenin üzerine çıkmış oluyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı