i5-3330 sisteme i7 3770K ve RAM takviyesi

crytek186

Picopat
Daha fazla  
Öncelikle selam,
Elimdeki şu anki sistemin özellikleri;
ASUS H61M-K
i5-3330
8 GB 1600 MHz RAM.
R7 240 2 GB.
240 GB SSD.

Geçen sene işlemci RAM değiştirmiştim takviye amaçlı bu senede i7 3770K ve +8 GB RAM daha takviye atmak istiyorum. Günlük kullanımda, PC açılışta ve Chrome Opera gibi uygulamalarda biraz daha hızlı olur mu? Düşüncesinde değiştireceğim öyle fazla bir aktivitem yok PC başında, çok olsa Valorant oynuyorum zaten tek oynadığım oyun O, bu dediğim 2 parçayı da aşa yukarı 1500 TL'ye falan almış olacağım 1K işlemci 500 TL de RAM.
Sizce bir etkisi olur mu?
Sistem daha da hızlanabilir mi?
Valorant vb oyunlarda ufakta olsa bir performans artışı alır mıyım?
+ Windows 7 kullanıcısıyım senelerdir Windows 10'a geçiş yapsam ciddi anlamda bir performans artışım olur mu?
Maksadım 1-2 sene daha idareten kullanmak zaten yeni sistem alma gibi bir düşüncem yok önümde askerlik var, performans artışım ne derece olur?

Ayrıyeten işlemci değiştirmekteki mantığım şu; ekran kartı PSU masrafı yapmamak için işlemci değiştirerek oyunlarda ayarları sona kadar kısıp işlemciye yük bindirmek yük bindirdiğim parçayı yükseltmek performans açısından bir tık mantıklı geliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben i3 3240 işlemciden i7 3770 işlemciye geçiş yaptım. Muazzam fark var hocam. Tavsiye ederim.

SSD'niz var. Windows 10 idealdir.

Ekran kartına da yükseltme yapabilirseniz çok daha iyi olur. Zira o ekran kartıyla işlemci farkını pek anlamazsınız.

Son düzenleme:
hocam en baba alıcağım kart piyasada rx 570 1660 a kadar besler işlemcide anakart olsun darboğaz problemleri olsun vs vs şimdi rx 570 alsam psu alcam 2. el piyasası düz hesap psu ile birlikte 3 k civarını buluyor o kadar masraf yapmak istemiyorum, ufak bi masrafla gözle görülür biraz performans alsam yeterli benim için maksat elimdeki pc nin hakkını vermiş olmak birazda olsa geçen sene yaptım çok memnum kaldım, belki ilerde rtx 3050 yada 3060/ti lı bir leptop alabilirim o yüzden masrafın fazlasını zarar olarak görmekteyim

O zaman ekran kartı takviyesi yapın hocam o parayla. İşlemci çok kötü değil. RAM yeterli. Örneğin; GT 1030. 30 watt güç harcıyor. PSU değiştirmenize gerek te kalmaz.

hocam o kartların ömrü doldu artık almak problem değil elimde patlama olasılığı yüksek eski kart çünkü o kartların ömrü zate 6-7 sene çıkış yılına bakıcak olursak da ölü yatırım gibi geliyor bana

hocam o kartların ömrü doldu artık almak problem değil elimde patlama olasılığı yüksek eski kart çünkü o kartların ömrü zate 6-7 sene çıkış yılına bakıcak olursak da ölü yatırım gibi geliyor bana
Kart hâlâ güncel bayağı komik olmuş yazın yok patlar falan. Millet 9800GT kullanıyor bir de şunun dediğine bak :D

Geri
Yukarı