i5-3470 için ekran kartı tavsiyesi

Ya konu ile ilgili araştırmayı arkadaşım yaptı da bizim tek sorunumuz benim bilgisayar alırsa sorun çıkarır mı diye çünkü bir de Power suply almak zorundayım onu da tam bilmiyorum arkadaşıma danıştım 500'lük bir Power olur dedi. Eğer gerçekten bilgisayarın hiç sıkıntı çıkarmaz çalıştırır derseniz RX 560 alabilirim ama emin olamıyorum kesin bilgi verebilecek biri varsa çok sevinirim.

Bende ekran kartsiz PC vardı. Anakarti değiştirmeden her şeyi yeniledim. Güç kaynağını en az 400 Watt'lik bir şey almalısın. Ekran kartında bence alacaksan 960 al.

Ya PSU konusunda çok bilgim yok önerisi olan varsa PSU önerebilir mi parası aşırı bir şey olmasın mümkünse 500-400 TL'yi geçmesin.

Kaliteli bir PSU işinizi görecektir.

İmzamdaki kasa modlama konusunda görebilirsin ben de i5 3470 ile GTX 1050 TI kullanıyordum. GTX 1050 TI ile 1080P'de sıfır darboğaz oluyor. Yani RX 560, GTX 1650, GTX 1050 Tİ ekran kartlarını o işlemci ile sorunsuz kullanabilirsin. RX 570 alırsan işlemciye yüklenen oyunlarda darboğaz yapabilir. Ancak ne kadar yapar bilemiyorum.

PSU olarak bütçen bayağı geniş. 600 TL verebiliyorsan High Power Performance GD600W 80+ Gold öneririm. Bizzat ben de kullaniyorum. Foruma girip bakarsan anlarsın, kendisi 750W modeli ile birlikte 600-750 bandının en kaliteli PSU'sudur.

Ancak o bilgisayara böyle bir PSU alman gerekmiyor diye düşünüyorum. Cooler Master MWE White V2 550W öneririm. 400 TL fiyatı var. Ben 1050 TI-i5 3470 kombosunu FSP 350W PSU ile kullanıyordum. Yani GTX 1650 veya 1050 TI ıçin 500W bile çok fazla aslında.

@SeuN Olmaz. Eski olmasıyla beraber kötu bir PSU. Benim söylediğim CM çok daha iyi bir PSU.

Kartı oyun için alıyorsanız, üst limit olarak RX 570 kullanılabilir o işlemciyle. Sonuçta sadece sürekli işlemciye aşırı yüklenen oyunlar oynanmayacağı göz önünde bulundurulduğunda genel olarak maksimum performans için bu seçenek bütçeniz yeterliyse daha mantıklı. RX 560/460 alıp düşük performans elde edeceğinize, olası işlemci darboğazlarında bile bu karttan her halükarda daha iyi performans alırsınız. Ama 570'i karşılamayacak düzeydeyseniz de, o zaman ikinci el RX 560/460/GTX 960 gibi modellere inebilirsiniz elbette.
@FantastikTürk, o işlemciyle AC:Odyssey/Origins oynansa özellikle şehir içlerinde (zaten o oyunların çekirdek ihtiyacının olduğu tek yer), 1050 Ti ile bile sıkıntı çıkarabilir. Çünkü bu tip senaryolarda 4 çekirdek yetmiyor maalesef, yeten CPU'lar var ama orası ayrı bir konu. (i5-7640X/i5-6600K gibi). Genel olarak sırf bu tip oyunların, CPU'ya yüklenilen kısımlarında gezilmeyeceği göz önüne alınırsa, diğer birçok oyundan RX 570 ve dengi kartlardan ucu ucuna da olsa daha yüksek verim alabilir. Ben olaya bu şekilde bakıyorum, olası bir işlemci darboğazında bile benchmark testlerine baktığım zaman GTX 1050 Ti'ın bir tık üstü seviyesi bir ekran kartı (RX 570/1060 3G gibi) takılabilir düşüncesindeyim.

Son düzenleme:
Kartı oyun için alıyorsanız, üst limit olarak RX 570 kullanılabilir o işlemciyle. Sonuçta sadece sürekli işlemciye aşırı yüklenen oyunlar oynanmayacağı göz önünde bulundurulduğunda genel olarak maksimum performans için bu seçenek bütçeniz yeterliyse daha mantıklı. RX 560/460 alıp düşük performans elde edeceğinize, olası işlemci darboğazlarında bile bu karttan her halükarda daha iyi performans alırsınız. Ama 570'i karşılamayacak düzeydeyseniz de, o zaman ikinci el RX 560/460/GTX 960 gibi modellere inebilirsiniz elbette.
@FantastikTürk, o işlemciyle AC:Odyssey/Origins oynansa özellikle şehir içlerinde (zaten o oyunların çekirdek ihtiyacının olduğu tek yer), 1050 Ti ile bile sıkıntı çıkarabilir. Çünkü bu tip senaryolarda 4 çekirdek yetmiyor maalesef, yeten CPU'lar var ama orası ayrı bir konu. (i5-7640X/i5-6600K gibi). Genel olarak sırf bu tip oyunların, CPU'ya yüklenilen kısımlarında gezilmeyeceği göz önüne alınırsa, diğer birçok oyundan RX 570 ve dengi kartlardan ucu ucuna da olsa daha yüksek verim alabilir. Ben olaya bu şekilde bakıyorum, olası bir işlemci darboğazında bile benchmark testlerine baktığım zaman GTX 1050 Ti'ın bir tık üstü seviyesi bir ekran kartı (RX 570/1060 3G gibi) takılabilir düşüncesindeyim.
ya mantığınız çok güzel ama kesin çalışırmı emin olamıyorum ben diyelim ki 550W bir psu aldım rx550/rx560/rx570 de sorun çıkarmaz mı bu pci 3.0 olayları, veyz şu x8 pin midir x16 pin midir o olaylar falan sorur çıkarır mı? eğer kesinlikle çıkarmaz derseniz bu üç kart'ta üçünden birinde karar kılacağım yardım edebilirmisiniz?

Geri
Yukarı