i5-3470-RX 570 vs i3-7100-GTX 1050 Ti sistem

Kendim zaten sistemi hazır alacağım eğer bahsettiğim RX 570'li sistemi alırsam şu anda RX 550'li sistem kullanıyorum satacağım ve üzerine para koyup ortalama 5500TL kasa dizeceğim bu kasanın ekran kartından dolayı almak istedim ama belki 2. kendim daha iyisini dizebilirim.
Bir de alakasız biraz ama bir ara sistem toplarken şöyle bir durumla karşılaşmıştım işlemci ya R3 1200 ya da i3-10100F olacaktı i3-10100F daha performanslı diye onu almak istiyordum fakat 10. nesil Intel anakart yoktu varsa da minimum 1K fiyatı vardı neden Intel 10th anakartlar bu kadar pahalı.

Yeni soketlerin anakartları maalesef çok pahalı sebeplerini tam hatırlamıyorum Donanım Arşivi açıklamıştı. Üreticiler fiyat performans ürünler çıkarmıyor ve piyasa ile alakalı bir durumdu.

Tamam da DDR olayının ekran kartı ya da işlemciyle ne alakası var?

RAM gibi VRAM de RAM teknolojisi ama ekran kartları için anakartın DDR kaç olduğu ilgilendirmiyor. Anakartlardaki DDR RAM'in teknolojisini belirtir. Ekran kartları ise hangi RAM teknolojisi kullandığını belirtir. Kısaca ekran kartlarındaki VRAM performansını ve hızını belirler ve çok eski bir anakart olmadığı sürece her anakarta her ekran kartı takılır.
Tamam da DDR olayının ekran kartı ya da işlemciyle ne alakası var?

Çoğu işlemci bir RAM teknolojisini kullanır bazıları hem DDR2 hem de DDR3 kullanır.

Geri
Yukarı