i5-3470 sistem yükseltme

EnesEremm

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, eski bilgisayarımın gerek çalışma hayatında, gerekse oyun kısmındaki performansımı arttırmak istiyorum.

Şu an kullanmakta olduğum bilgisayarımın özellikleri şöyle;

• Anakart: Gigabyte GA-H61M-S2PV V2.2 DDR3.
  • İşlemci: Intel i5-3470, 3.20GHz, 3193MHz.
  • Ekran Kartı: Sapphire Radeon R9 270X 4 GB 256Bit GDDR5 (PCI Express 3.0x16).

Değiştirmeyi düşündüğüm üç bileşen ise şöyle;
  • Anakart: MSI B450M- A Pro Max Soket AM4 DDR4 3466(OC) M.2.
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 3600.
  • RAM: HyperX 16 GB 3200MHz Single Kit. (Sebebi ise ilerleyen zamanda bir tane daha 16 GB Single kit RAM alıp var olan RAM'i 32 GB'ye çevirmek istiyorum.)

Ekran kartı: Arkadaşlar, açıkçası ekran kartı almayı düşünmüyorum. Şu anki kullandığım ekran kartından memnunum ama bu alacağım anakarta ve işlemciye benim yukarıda yazmış olduğum ekran kartı uyumlu mu, değil mi bilmiyorum. Yaptığım araştırmalara göre PCI Express 3.0x16 olunca takılabiliyormuş. Almayı düşündüğüm anakartın, ekran kartı soketi yanlış bilmiyorsam GDDR6 destekliyordu. Ekran kartını değiştirme zorunda mıyım sizce, yoksa var olan ekran kartını sisteme takabilir miyim?

Bu arada 3DS Max, Photoshop, AutoCAD ve Lumion gibi mimari yazılımlar kullanıyorum. Oyun kısmında ise genellikle rekabetçi oyunlar oynuyorum. Her iki tarafta da herhangi bir sıkıntıya uğramayacağım bir bilgisayar istiyorum. Sizce sistemi bu şekilde değiştirsem nasıl olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartını yeni anakarta takabilirsin sanırım. Kullandığın programlarda 32 GB ram daha iyi olur diye düşünüyorum. 3600 seni üzmez ayrıca.

Ekran kartını yeni anakarta takabilirsin sanırım. Kullandığın programlarda 32 GB ram daha iyi olur diye düşünüyorum. 3600 seni üzmez ayrıca.
Ya ben de takabilirim diye düşünüyorum ama bazı yerlerde her ekran kartı her bilgisayara uymaz falan filan yazıyordu. Ondan dolayı bir sormak istedim. Bu zamana kadar hep intel sistem kullandım ve açıkçası bir sorununu da görmedim. AMD'ye geçmeyi düşünüyorum hem fiyat hem de performans açısından daha mantıklı geliyor. Sence Amd sistem mi intel sistem mi? Düşünceni paylaşabilir misin?

Ya ben de takabilirim diye düşünüyorum ama bazı yerlerde her ekran kartı her bilgisayara uymaz falan filan yazıyordu. Ondan dolayı bir sormak istedim. Bu zamana kadar hep intel sistem kullandım ve açıkçası bir sorununu da görmedim. AMD'ye geçmeyi düşünüyorum hem fiyat hem de performans açısından daha mantıklı geliyor. Sence Amd sistem mi intel sistem mi? Düşünceni paylaşabilir misin?
Sadece oyun oynanacaksa 10400F 3600'ü tokatlar. Kullandığın yazılımların ağırlıklarını bilmiyorum ama büyük ihtimalle 3600 daha iyi olur. Ayrıca forumda o anakartla 270X kullananlar vardı sanırım.

Sadece oyun oynanacaksa 10400F 3600'ü tokatlar. Kullandığın yazılımların ağırlıklarını bilmiyorum ama büyük ihtimalle 3600 daha iyi olur. Ayrıca forumda o anakartla 270X kullananlar vardı sanırım.
Dediğin işlemciye baktım ama önbellek olsun frekans hızı olsun neredeyse tüm özelliklerinde amd daha iyi gözüküyor. Neden tokatlar dediğini anlamadım. Karşılaştırma yaparken nelere dikkat ettin?

Dediğin işlemciye baktım ama önbellek olsun frekans hızı olsun neredeyse tüm özelliklerinde AMD daha iyi gözüküyor. Neden tokatlar dediğini anlamadım. Karşılaştırma yaparken nelere dikkat ettin?

Oyun testlerinde 10400F bir tık daha iyi diye biliyorum.

Ayrıca RAMlerin DDR kaç?
Dediğin işlemciye baktım ama önbellek olsun frekans hızı olsun neredeyse tüm özelliklerinde amd daha iyi gözüküyor. Neden tokatlar dediğini anlamadım. Karşılaştırma yaparken nelere dikkat ettin?
Oyunda tekli çekirdek performansına dikkat edilir. Render/yayın gibi işlerde ise çoklu çekirdek performansına.

Ayrıca RAMlerin DDR kaç?
Şu an kullandıklarım ddr3 1600mhz ama anakartı değiştirdikten sonra ddr4 3200Mhz alacağım sanırım. Konu ram'e gelince şeyi de sorayım madem. Şimdi anakart örnek veriyorum 3000mhz destekliyor ama ben gittim 3600mhz ram taktım diyelim. Anakart ram hızını 3000mhz 'e mi çekiyor yoksa uyuşmazlık mı oluyor?

Şu an kullandıklarım ddr3 1600mhz ama anakartı değiştirdikten sonra ddr4 3200Mhz alacağım sanırım. Konu ram'e gelince şeyi de sorayım madem. Şimdi anakart örnek veriyorum 3000mhz destekliyor ama ben gittim 3600mhz ram taktım diyelim. Anakart ram hızını 3000mhz 'e mi çekiyor yoksa uyuşmazlık mı oluyor?
Eski Ram'lerin DDR 3 ise yeni RAM alman gerekecektir. Mhz konusunda ise maksimum 3000 MHz çalıştıracaktir.

Geri
Yukarı