i5 3470 ve RX 580 8 GB darboğaz yapar mı?

brocklesnar

Kilopat
Daha fazla  
i5 3470 işlemcim var. RX 580 8 GB ekran kartı almayı düşünüyorum 2. el olarak. Rahatsız edecek boyutta darboğaz yaşar mıyım? Mevcut PSU yeterli midir? CS 2 RDR2 gibi oyunlar oynamayı düşünüyorum.

ASUS P8H77 anakart.
Kingston 4x2 1600 MHz RAM.
Aerecool Cylon 500W 80+ Power.
i5 3470 işlemci.

Evet rahatsız edecek boyutta darboğaz yaşayacaksın. Özellikle FPS düşüşleri saç baş yolduracak. Sen yine de uygun bulduysan al, sistemi parça parça guncellersin. Güç kaynağın yeterli duruyor ama onu da daha kaliteli bir güç kaynağıyla değiştirmen iyi olur.

Güç kaynağı yeter ama dağboğaz yapar %30 kadar ve çok fazla FPS düşmesi olacaktır yani çok mantıklı değil elindeki sisteme yatırım yapmak ama oynar mısın RDR2 oynarsın hub-optimized ayar yaparsen High'a yakın ayarlarda oynarsın.

i5 3470 işlemcim var. RX 580 8 GB ekran kartı almayı düşünüyorum 2. el olarak. Rahatsız edecek boyutta darboğaz yaşar mıyım? Mevcut PSU yeterli midir? CS 2 RDR2 gibi oyunlar oynamayı düşünüyorum.

ASUS P8H77 anakart.
Kingston 4x2 1600 MHz RAM.
Aerecool Cylon 500W 80+ Power.
i5 3470 işlemci.

Ya ekran kartini dusur ya da islemciyi yukselt darboğaz %20-25'lerde olur gibi dusunuyorum.

Darboğaz olur diyenlere bakma abartılan bir kavram darboğaz, RX 580 çok güçlü bir kart değil hatta 1070 Ti bile kullan çok sorun olmaz ama RX 580 yeni çıkan oyunları oynatmakta zorlanacak. i5 3470 Kötü bir işlemci değil ama iyi de değil güncel oyunları oynamakta zorlanıyor bende de aynı işlemci var 2 adet SSD, 16GB RAM ve RTX 3050 ile kullanıyorum i5 3470 için abartı bir ekran kartı doğru ama ileriye dönük olması amacıyla ve bütçem el verdiği doğrultuda aldım sonra dedim keşke RTX 3060 12 GB olanını alsaydım en azından VRAM 12 GB diye iyi olurdu dedim artık iş işten geçmişti. RTX 3050 ile darboğaz yok diyemem elbette var birçok oyunda 60 FPS'e yakın değerlerde oyunlar oynadım hala test etmediğim oyunlar var. Örnek, Cyberpunk 2077'de 2K çözünürlük DLSS Performans ayarında 40-50 FPS oynadım zevk ala ala. Aynı şekilde Starfield ortalama 35-40 FPS'lerde geziyor bazen 30 FPS'lere düşüyordu. Cyberpunk 2077 ile Starfield karşılaştırırsam Starfield daha fazla işlemci kullanıyor. Yeni çıkan Counter-Strike ortalama 100 FPS üzeri çıkamıyor darboğazdan dolayı, neredeyse her oyunda yüzde yüze yakın işlemci kullanımı var. i5 3470 yeni çıkan ve çıkacak olan bazı oyunları (açamayacak) bir örnek Alan Wake 2 "AVX2" özellikli bir oyun ve i5 3470 gibi bir işlemcide AVX2 bulunmadığından oyun açılmıyor, bu tür işlemcisi olan insanlar bu sorundan dolayı her yerde konu açtı. Bu oyunu açmanın yöntemi "Intel Software Development Emulator" kullanmak ama o da çözüm değil çünkü alacağınız FPS 5 FPS'den fazla değil ve bu şekilde asla oynanmaz. Geliştiricinin oyuna yama getirmesi ile belki bir nebze oynanabilir, ama o da geliştiricinin insafına kalmış. Yani artık bu işlemcilerin ömrü yakında dolmak üzere ne Windows tarafından desteklenecek ne de oyunlar tarafından. Bütçe varsa komple sistem yenilemek iyi olabilir.

Bende 1240v2 ve GTX 1080 var, işlemci aşırı zorlanıyor.
20231111_142444.jpg

Geri
Yukarı