i5 3570K Isınma Sorunu

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle sistemim:
  • Intel Core i5-3570K
  • ASUS P8Z77-V LX
  • G.Skill Ares 2x4GB DDR3 2133MHz CL10
  • MSI GTX 960 Gaming 2G
  • Samsung 840 EVO 120GB
  • Kingston UV400 240GB
  • Xigmatek Asgard Pro 600W
  • Xigmatek XCP-A600
  • AeroCool Verkho5
Soğutucu 6 ay önce sisteme monte edildi.

İşlemcim Prime95 testinde normalden daha fazla ısınıyor gibime geliyor. Arkadaşımda i7 2600K işlemci ve kullandığım soğutucunun bir alt modeli (Verkho4) var ve aynı testte 60 dereceyi geçmiyor ancak benim işlemcim 86 dereceyi buluyor.
Oyunlarda sıcaklık maksimum 60 derece, Render alırken maksimum 75 derecede seyrediyor.
Resim:
i5 3570k aşırı ısınma sorunu.png

İşlemci sıcaklığını düşürmek için ne yapabilirim?

Sıcaklıklar normal, Prime95'teki sıcaklığı başka hiçbir uygulamada göremezsin zaten. O soğutucunun kapasitesi o kadar daha aşağı çekmek istiyorsan sıvı soğutucu alman lazım ama bence bu şekilde yeterli. Oyunlarda 60 derece sıcaklık gayet normal.

Kasanın hava akışı düşük olabilir.
Kasa 6 senelik bir kasa ve sadece 1 ön kasa fanı ve 1 tane de egzoz fan var.
Termal macun yenilemeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca kasa fazla tozluysa temizleyin.
Kasa fazla tozlu değil. Termal macunu değiştirebilirim fakat bir sorum olacak.
İşlemcim i5 3570K. Bu işlemcide IHS ile işlemci çekirdeği arasında sadece termal macun yer alıyor. i7 2600K'da ise lehim kullanılmış. Aşırı ısınma sorununun bununla alakası var mıdır?
Sıcaklıklar normal, Prime95'teki sıcaklığı başka hiçbir uygulamada göremezsin zaten. O soğutucunun kapasitesi o kadar daha aşağı çekmek istiyorsan sıvı soğutucu alman lazım ama bence bu şekilde yeterli. Oyunlarda 60 derece sıcaklık gayet normal.
Aynen, zaten Render alırken bile işlemci bu kadar ısınmıyor. Yine de termal macun değiştirip sıcaklıkları bir nebze aşağı çekmeye çalışacağım. Ancak 2600K'nın aynı soğutucunun bir alt modeliyle 60 dereceyi geçmeyip 3570K'nın 86 dereceyi bulması bana ilginç geldi.

Kasa 6 senelik bir kasa ve sadece 1 ön kasa fanı ve 1 tane de egzoz fan var.

Kasa fazla tozlu değil. Termal macunu değiştirebilirim fakat bir sorum olacak.
İşlemcim i5 3570K. Bu işlemcide IHS ile işlemci çekirdeği arasında sadece termal macun yer alıyor. i7 2600K'da ise lehim kullanılmış. Aşırı ısınma sorununun bununla alakası var mıdır?

Aynen, zaten Render alırken bile işlemci bu kadar ısınmıyor. Yine de termal macun değiştirip sıcaklıkları bir nebze aşağı çekmeye çalışacağım. Ancak 2600K'nın aynı soğutucunun bir alt modeliyle 60 dereceyi geçmeyip 3570K'nın 86 dereceyi bulması bana ilginç geldi.
Islemciye delid yapıldı ise fark olacaktır.

Islemciye delid yapıldı ise fark olacaktır.
Delid de riskli bir işlem, Delid yapacağım diye işlemciyi bozma ihtimalim var. O yüzden hiç riske girmeye değmez.
Prime95 testindeki sıcaklıkları diğer hiçbir uygulamada görmüyorum. Render alırken bile maksimum 70-75 derecede seyrediyor. Sizce bu şekilde 4.0 GHz'e çıkarmalı mıyım?
Daha önceden 4.0 GHz'e çıkarmıştım ancak işlemci sıcaklığı çok yüksek diyenler olduğu için tekrar stok haline geri çekmiştim. Tekrar 4.0 GHz'e çıkarmalı mıyım?

Delid de riskli bir işlem, Delid yapacağım diye işlemciyi bozma ihtimalim var. O yüzden hiç riske girmeye değmez.
Prime95 testindeki sıcaklıkları diğer hiçbir uygulamada görmüyorum. Render alırken bile maksimum 70-75 derecede seyrediyor. Sizce bu şekilde 4.0 GHz'e çıkarmalı mıyım?
Daha önceden 4.0 GHz'e çıkarmıştım ancak işlemci sıcaklığı çok yüksek diyenler olduğu için tekrar stok haline geri çekmiştim. Tekrar 4.0 GHz'e çıkarmalı mıyım?
Normal kullanımda çok ısınmadığı için 4 ghz deneyebileceğini düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı