i5 4200h yanına 8 GB mı 12 GB mı ?

ruhi1

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,
Asus x550jx aldım default olarak gelen 4 gb ram li hali ile. İnternette yaptığım araştırmalara göre (çoğu güncel değildi 2012-2013 yıllarına ait) güncel olan oyun/program veya herhangi bir kullanım için 8gb ramin yeterli olduğu fazlasının(12 gb gibi) gözle görülebilir bir fark oluşturmadığını gördüm.
Çok fazla oyun oynamıyorum zaten oyunlarda da gerekmiyor sanırım ama tarayıcıları çok fazla kullanıyorum yani bilgisayarı açılıp kapandığı süre içerisinde arka planda 4-5 tane chrome sayfası hep 30-40 sekme ile açık olur. Bunun dışında eclipse gibi compilerlar ve virtual machine içinde linux kullanıyorum.
Rendering photshop vs kullanmıyorum.
Böyle bir durumda sizce sistemle gelen 4 gb yanına 4 gb daha alıp 8 gb olarak mı tamamlamalıyım yoksa 8 gb alıp 12 gb mı yapmalıyım ?
Konu hakkında bilgisi olan tercihen performans farklılığını ölçmüş birileri yardımcı olabilirse sevinirim.
Şimdiden teşekkürler :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne kadar ilerisi mesela ?
Bir de arkadaşlar 1.35 v ile 1.5 v arasında overclock yapılmayacaksa performans farkı var mı ?

Yani şöyle diyorum, bir oyun şimdi minimumda 4gb istiyor önerilende 8gb. İleride minimumda 8 önerilende 12 isteyecek. Örnek olarak bunu söyleyebilirim.

Yani şöyle diyorum, bir oyun şimdi minimumda 4gb istiyor önerilende 8gb. İleride minimumda 8 önerilende 12 isteyecek. Örnek olarak bunu söyleyebilirim.
Ne demek istediğinizi anladım ben de diyorum ki ne kadar ilerisi için bunu öngörüyorsunuz 3 yıl mı 5 yıl mı 10 yıl mı ?

Önerilen 12 gb ram olduğunda artık o bilgisayarın donanımıda eski olmuş olacak. Zaten normal bir dizüstünde ne oynamayı bekliyorsunuzki okadar sistem gereksinimi olan.

Önerilen 12 gb ram olduğunda artık o bilgisayarın donanımıda eski olmuş olacak. Zaten normal bir dizüstünde ne oynamayı bekliyorsunuzki okadar sistem gereksinimi olan.
Hocam bir daha yineliyorum ben de biliyorum 12 gb ram istenilen oyun geldiğinde kendi donanımımın yetersiz kalacağını. Bu çok basit bir neden sonuç ilişkisi zaten, ayrıca sadece oyun için de sormadım diğer uygulamaları yukarıda belirttim. Konuyu; elinde günümüz için çıkarılmış bir performans farkı testi olan var mı diye açtım, arkadaş ileriye yönelik yatırım olur diye söyleyince de, "ne kadar ileriye yönelik olduğunu öngörüyorsunuz" diye tahmin ettiği seneyi sordum.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı