i5-430M laptop hangi işlemcileri destekliyor?

mindbloww

Kilopat
Daha fazla  
Elimde eski bir laptop var, günlük işler için kullanmak istiyorum. Bunun için de maksimum performans almak adına işlemcisini değiştirmeyi düşünüyorum ama garanti olması için sormak istedim. İşlemci anakarta lehimli değil yani değiştirilebiliyor. Alabileceğim en yüksek performanslı işlemci hangisidir sormak istedim. Bilgisayarda mevcut bulunan işlemci i5-430M.

image_2022-06-12_020055098.png

TDP'den dolayı muhtemelen.
720QM serileri Clarksfield, 430M serileri ise Arrandale olarak geçiyor, soket uysa bile laptoplar farklı seri işlemciler çok yüksek ihtimalle desteklemiyor. Clarksfield işlemci varsa sadece Clarksfield olanı destekliyor gibi.

Konuya dönersek, i5-430M Arrandale olarak geçiyor ve TDP'si de 35 Watt. Arrandale işlemcilerde 35 Watt olan en iyi işlemci i7-640M. O da i5-430M gibi 2 çekirdek 4 thread ama %20 dolaylarında bir performans artışı alırsın. i7-640M iyi işlemci, kullanmıştım 5-6 sene önce bir süre. İşini görür günlük işler için fazlasıyla. Tek dezavantajı 4 çekirdek yerine 2 çekirdek olması.
Hocam muhtemelen çalışmaz. O listedeki işlemcilerden 35W'yi geçmeyen işlemci takılabilir.

Muhtemelen çalışır ama laptop sobaya döner, laptop soğutma sistemleri yüksek güç tüketimini kaldırmıyor. Mevcut işlemci ne kadar güç tüketiyorsa, onun limitini aşmamak lazım bence o yüzden. Boştayken bile laptopların ısısı 60-65 derecelerde geziyor genel olarak. TDP 35 olan bir laptopa 45 işlemci takmak intihar olur bu yüzden.

Geri
Yukarı