İ5 4440, GTX 760'a darboğaz yapar mı?

Aydın Bekoğlu

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Back-End Developer
-RAM 1600 Mhz hızında, Hdd 1 TB 7200 RPM (Seagate)
- Ekran Kartı: GTx 760 DC2 O.C Edition 2 Gb

Sorunumu gelirsek son zamanlarda HDD kullanımı, bazı durumlarda %100 çıkıyor. Bellek ise arada sırada %92'lere çıkıyor. Oyunlara gelirsek şuan oynadığım oyunlar Payday 2, Cs:Go gibi oyunlar. Sistemim bu oyunları 1080p de hatta 2k çözünürlükte açmaya bile yetiyor fakat son zamanlarda Payday olsun CS olsun 1080p'de açsam bile ani FPS düşmeleri, FPS düşmeleri olmadığı halde bazı yerlerde kasmalar meydana geliyor. Ekran kartından veya İşlemciden kaynaklandığını düşünmüyorum. Yaşadığım yerde elektrikler çok kesiliyor. Hatta şöyle bir şey var. Ani bir şekilde 1 sn bile sürmüyor ışıklar gidip geliyor. Bu 1 sn altında bile olan elektrik kesilmeleri (ne desem bilemedim) PC'ye zarar verir mi? Sonuçta bu elektrik gidip gelmeleri HDD''de bad sector oluşturuyor benim bildiğim. Kısacası ilk zamanlar da çok performans düşüşleri yaşamadım fakat son 5-6 aydır böyle bir sorunla karşılaşıyorum. Bilgisayarda oyun oynamazken bile RAM ve HDD kullanımı tavan yapmış olabiliyor. Mesela demin video izliyordum videoyu kapatıp RAM kullanımını baktığımda %89 yazıyordu :eek:
darbogaz.png
darbogaz2.png

Ve darboğaz söz konusu bile olmaz. Ayrıca RAM miktarınız az oyun için. Evet elektrik kesintileri HDD' ye zarar veriyor belli bir zamandan sonra mavi ekran hataları almaya başlıyorsunuz oyunda drop meydana geliyor.

Format atman yararına olur.
Aynen iyi olurdu fakat backup alamayacağım kadar yedek var. Anca 2-3 hafta sonra atabilirim tabi o zaman kadar delirmez sem :D GTA 5, Division gibi oyunları high'de 50-60 fps arası açabiliyorum fakat HDD yüzünden ani fps düşmeleri oluyor :/ Zaten oyundaki yerler bazen yüklenmiyor veya çok hızlı yükleniyor oyun aniden hızlanıyor. HDD' de sorun yok bunu anladım yazılımsal olarak sorun var bu kesinde işte format atmadan çözüm bulabilmek isterdim :/

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı