i5 4440 sistemde mavi ekran hataları

TheMahfud

Decapat
RAM
4x2 GB DDR3 1600 MHz
SSD veya HDD modeli
James Donkey 120 GB
Ekran kartı
GTX 1050 X 2GB
Anakart
Gigabyte H81M-S1
İşlemci
i5 4440 3.10 GHz
Merhaba, açtığım konu doğru yerde mi emin değilim yanlış yerde açtıysam özür diliyorum. Bilgisayarımda ben ve bilgisayar tamircilerin çözemediği problem var. Önce yaşadığım her şeyi anlatmak istiyorum. Bilgisayarımı topladıktan 7 yıl sonra kullandığım HDD ömrünü doldurmuş, artık çok yavaş okuyor ve yazıyordu. Bir tanıdık aracılıyla bir bilgisayarcıdan uygun gösterip aslında pahalıya sattığı WD10PURZ denilen HDD aldım. Fakat aldıktan kısa bir süre sonra oyun oynarken HDD çıkıp bilgisayarım kapanıyordu. Sorunu HDD aldığım yere bildirdiğim zaman sorunun diskte değil senin bilgisayarında olduğunu söyledi.

Bende artık uğraşmak istemediğim için SSD aldım Windows'u SSD'ye kurdum oyunlarımı da HDD'ye kurdum. Ara ara HDD çıkmaya başladı, bazen hiç okumadı. BIOS'da HDD gözüküyor fakat bilgisayarıma girdiğimde disk gözükmüyordu. İnternette araştırmalar yaptım sorunu çözmek için videolar izledim fakat olmadı. Aldığımız yer HDD de değil SSD de sorun olabileceğini söyledi, SSD almamın sebebi HDD de bu sorunu yaşamam. Adamdan bunu duyunca adamla görüşmemek yerine en sonunda ürünü garantiye göndermeye karar verdim çünkü artık HDD bilgisayarımda hiç görünmüyordu. Garanti hiçbir şey yapmadan geri göndermiş. Bir bilgisayarcıya danıştığımda badsector olabileceğini söyledi ve 7 tane yakaladı. Daha sonrasında birkaç gün rahat kullandım fakat aynı sorunu yaşadım.

Garantisi dolmadan bu HDD'i çöpe attım, yeni bir tane ikinci el 2TB Seagate ST2000DM006 aldım. Bu sefer de Windows SSD de kurulu HDD oyun indirmeye çalıştığımda disk yazma hatası aldım. Bilgisayarcı bu sefer diskte olabileceğini söyledi ve diske Windows kurmamızı istedi, kurdum oyun indirirken disk yazma hatası almadım fakat bu sefer Apex Legends oynarken mavi ekran yedim.

Bilgisayarcıya tekrar dediğimde diskin bozuk olup iade etmemi söyledi. İade öncesi yeni bir HDD almadan önce bilgisayarımın başka bir parçasında sorun olabileceğini düşündüm ve arkadaşımın HDD'sini ödünç olarak aldım. Tekrar Apex Legends oynadığımda tekrar mavi ekran hatası aldım. Fakat sorunun başka parçada olabileceğini düşündük RAM'leri sırayla çıkardık, diğer RAM takılı değilken (her ikisinde de) oyunun yükleme ekranında mavi ekran vermeye başladı. Bu sorun çok yordu beni, mimarlık okuyorum bilgisayarıma ihtiyacım var lütfen sorunu çözmemde yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

Mavi ekran sonrası aldığım Windows\Minidump klasöründeki error log:
Fffff801'4E9F72a0 48894C2408 mov qword ptr [rsp+8],rcx SS:0018:fffff98F'628F3be0 = 000000000000001A.

Sorun hala diskte gözüküyor. Konuda farklı diskleri kendi sisteminizde denediğinizi belirtmişsiniz, sizdeki diskleri farklı sistemde denediniz mi? Disklerinizi başka bilgisayarda deneyin, eğer o sistemde de mavi ekran alırsanız diskleri değiştirin derim. Eğer sistem mavi ekran vermezse anakartınızı değiştirin. Chipset veya SATA portlarında sorun olabilir. Ekstra olarak Prime95 testi de yapabilirsiniz 30 dakika.

Disklerden kaynaklı olduğunu düşünmüyorum çünkü arkadaşımın aktif ve sorunsuz kullandığı HDD kendi bilgisayarımda kullandığım zaman mavi ekran yedim. Sanırım tahmin ettiğim gibi anakarttan kaynaklı. Bazı mavi ekranların nedeni driverlardan kaynaklı olabiliyormuş ama her zamanki kullandığım güncel driverları kullanıyorum. Ki kullandığım driverlar Windows 10 kesinlikle destekleyecek şeyler.

Disklerden kaynaklı olduğunu düşünmüyorum çünkü arkadaşımın aktif ve sorunsuz kullandığı HDD kendi bilgisayarımda kullandığım zaman mavi ekran yedim. Sanırım tahmin ettiğim gibi anakarttan kaynaklı. Bazı mavi ekranların nedeni driverlardan kaynaklı olabiliyormuş ama her zamanki kullandığım güncel driverları kullanıyorum. Ki kullandığım driverlar Windows 10 kesinlikle destekleyecek şeyler.
Şu anki sorun sürücü kaynaklı gözükmüyor, dediğim gibi diskleri farklı sistemde deneyin, sorun vermezse diskler temizdir.

Anakartı değiştiriniz o halde, disklerde sorun yok çünkü. Sonucu bildirmeyi unutmayın.

Tekrardan merhaba, bilgisayar beni yorduğu için anakartı alıp sorun onda mı diye denemek beni çok üşendirdi. Fakat arkadaşım hediye olarak bana bir tane HDD verdi. Bilgisayara formatı attım uzun süre böyle kullanmaya devam ettim, hiçbir sorunla karşılaşmadım ve mavi ekran hatasıda almadım. Fakat birkaç gün önce FIFA oynarken arada atmaya başladı sonrasında LoL lobisi gelmedi bende bilgisayarı tekrar başlattım. Bu sefer Windows yükleme ekranında takılı kaldı. Dün Battlefield V'e girdiğimde bazı yerleri renderlanmadığını gördüm. Bu sefer HDD'yi SATA 3'den 2'ye bağladım sorun çözüldü. Bu sabah SSD'ye indirdiğim bir uygulamayı HDD attıktan sonra HDD çıktı. Aygıt yöneticisinde bilinmeyen aygıt olarak gözüküyor ve BIOS da HDD gözükmüyor. Bilgisayara format attım tekrar bilinmeyen aygıt olarak gözüküyor. İnternetten araştırmalar yapıp denemiştim formattan önce çözüm olmadı. HDD arkadaşım bana ilk verdiğinde sağlığı %100 gözüküyordu en son kontrol ettiğimde %96 ya düşmüştü. Acaba diyorum anakartımda bir problem yokta Power'ım mı diskleri bozuyor? Çünkü ekran kartımda veya işlemcimde herhangi bir performans kaybımda yok.

Tekrardan merhaba, bilgisayar beni yorduğu için anakartı alıp sorun onda mı diye denemek beni çok üşendirdi. Fakat arkadaşım hediye olarak bana bir tane HDD verdi. Bilgisayara formatı attım uzun süre böyle kullanmaya devam ettim, hiçbir sorunla karşılaşmadım ve mavi ekran hatasıda almadım. Fakat birkaç gün önce FIFA oynarken arada atmaya başladı sonrasında LoL lobisi gelmedi bende bilgisayarı tekrar başlattım. Bu sefer Windows yükleme ekranında takılı kaldı. Dün Battlefield V'e girdiğimde bazı yerleri renderlanmadığını gördüm. Bu sefer HDD'yi SATA 3'den 2'ye bağladım sorun çözüldü. Bu sabah SSD'ye indirdiğim bir uygulamayı HDD attıktan sonra HDD çıktı. Aygıt yöneticisinde bilinmeyen aygıt olarak gözüküyor ve BIOS da HDD gözükmüyor. Bilgisayara format attım tekrar bilinmeyen aygıt olarak gözüküyor. İnternetten araştırmalar yapıp denemiştim formattan önce çözüm olmadı. HDD arkadaşım bana ilk verdiğinde sağlığı %100 gözüküyordu en son kontrol ettiğimde %96 ya düşmüştü. Acaba diyorum anakartımda bir problem yokta Power'ım mı diskleri bozuyor? Çünkü ekran kartımda veya işlemcimde herhangi bir performans kaybımda yok.
Olabilir, SATA portlarında da olabilir. Diğer SATA portlarını tekrar dener misin? Ayrıca güç kaynağın nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı