i5 4460 GTX 960 mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 11

Faruk Kalyoncu

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Crucial 8GB Ballistix Tactical Low Profile DDR3 1600MHz CL8 1.35V 2x4
SSD veya HDD modeli
WD Green WDS120G2G0A 128gb, Seagate 1 TB Barracuda
Ekran kartı
Nvidia Geforce GTX 960
Anakart
ASUS H81M-D
İşlemci
İntel i5 4460
Merhaba, bilgisayarımda yavaşlama ve mavi ekran hataları sebebiyle bundan 2 hafta kadar önce bilgisayarıma format attım. Windows 11 Pro yüklüydü, şimdi ise Windows 11 Home versiyonuna geçiş yaptım. İlk hafta düzelmiş gibiydi fakat sorunlar tekrar başladı. Bilgisayarımın bakımını yaparım. Formattan önce termal macun yenilemesi de yaptım. C diskini SSD, D diskini HDD kullanıyorum.

Merhaba, bilgisayarımda yavaşlama ve mavi ekran hataları sebebiyle bundan 2 hafta kadar önce bilgisayarıma format attım. Windows 11 Pro yüklüydü, şimdi ise Windows 11 Home versiyonuna geçiş yaptım. İlk hafta düzelmiş gibiydi fakat sorunlar tekrar başladı. Bilgisayarımın bakımını yaparım. Formattan önce termal macun yenilemesi de yaptım. C diskini SSD, D diskini HDD kullanıyorum.

Bana da mavi ekran oluyordu da şu aralar yapmıyor. Bir aralar tekrar geliyor. Bir çok sorunu var. O mavi ekran verdiğinde QR kodu okutup soruna bakabilirsin. Sorunlar,

Driverlarin güncel olmaması, diskler, PSU nün güç yetirememesi, ramler gibi gibi çeşitli sorunlar olabiliyor. Telefondayim minidumps u goruntuleyemiyorum ya da beceremiyorum kusura bakmayın.

Konu açtıktan sonra daha önce hiç yemediğim sebeplerden 2 kere mavi ekran yedim. Eskiden "EQUAL OR NOT LESS" hatasıyla mavi ekran yerdim. Şimdi ise her seferinde yeni bir sebeple mavi ekran yiyorum.

Merhaba.

Alınan tüm hatalar diskleri işaret ediyor.
fileinfo.sys çökmüş. Bu dosya çökmüşse yüzde yüz disk kısmıyla alakalı bir sıkıntı var demektir.

PROCESS_NAME: MemCompression

ERROR_CODE: (NTSTATUS) 0xc0000420 - An assertion failure has occurred.

Error code ile ilk kez karşılaştım. Bug ya da arıza kaynaklı oluşabildiğini gördüm.

HD Tune indirerek sisteme bağlı bütün disklere "Quick Scan" tiki kapalı şekilde "Error Scan" yapın.
Test sonuçlarının yanında Health sekmelerini de paylaşmanızı rica ediyorum.

Merhaba.

Alınan tüm hatalar diskleri işaret ediyor.
fileinfo.sys çökmüş. Bu dosya çökmüşse yüzde yüz disk kısmıyla alakalı bir sıkıntı var demektir.

Process_name: Memcompression.

Error_code: (ntstatus) 0xc0000420 - an assertion failure has occurred.

Error code ile ilk kez karşılaştım. Bug ya da arıza kaynaklı oluşabildiğini gördüm.

HD Tune indirerek sisteme bağlı bütün disklere "quick scan" tiki kapalı şekilde "error scan" yapın.
Test sonuçlarının yanında health sekmelerini de paylaşmanızı rica ediyorum.

Dediğiniz testi yaptım. Ortalama hız 230MB/Sec olarak 10 dakikakın altında bitti. CrystalDiskInfo'dan baktığımda SSD'nin sağlığı kötü gözüküyor. 75TB yazım yapmış. Onun dışında Memtest86 testi yaptım. Onun da resmini bırakıyorum.

Dosya Ekleri

• HDtune.png
    HDtune.png
    30,1 KB · Görüntüleme: 14
  • Memtest.jpg
    Memtest.jpg
    201,3 KB · Görüntüleme: 12
SSD ile alakalı olan Health sekmesini de paylaşabilir misiniz?

MemTest86 bu kadar hata çıkarması hiç normal değil. RAM belleklerin de değişmesi gerektiğine işaret bu.

Fileinfo.sys dosyasından ve alınan hataların uyarı dosyalarına baktığımız hepsinin diskle bağlantılı olduğunı görmüştüm.

Bir dakika. Siz HDD için de test yaptınız mı?

Evet. Onda da herhangi hata çıkmadı. CrystalDiskInfo'nun SSD ve HDD için olan fotoğraflarını altta paylaştım.

Dosya Ekleri

• SSD.png
    SSD.png
    65,8 KB · Görüntüleme: 11
  • HDD.png
    HDD.png
    69,5 KB · Görüntüleme: 8

Geri
Yukarı