i5 4460 sistemde Windows 10 sonrası takılmalar

Angry Angel

Kilopat
i5 4460, GTX 970 ve 8 GB RAM'e sahip bir bilgisayarım var. Yakın zamanda sistemime SSD yükseltmesi yaptığım için yıllarca kullandığım Windows 7'den Windows 10'a geçiş yaptım. Driverlar güncel, BIOS güncel, Windows 21H1 ve güncel sürümünde ancak Windows 7 kullanırken oyunlarda ne mouse laglanması ne klavye laglanması ne de takılmalar yaşıyordum. Şu an Valorant oynarken mouse anlık olarak geç tepkiler veriyor klavye aynı şekilde geç tepki veriyor FPS fazlasıyla düşüyor. Bunun için bir çözüm yolu var mı arkadaşlar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Cevabınız için teşekkürler ancak dediğim gibi takılmalar meydana geldiğinde Görev Yöneticisi'nden baktığımda bellekten ziyade işlemcinin 100 de çalıştığını görüyorum.

CPU yu daha fazla tüketir Windows 10.

Valorant'ın FPS optimizasyonu kötü hala yapamadılar.

Windows 7 kullanırken daha stabil bir FPS'im vardı ve mouse klavyemde laglar olmuyordu işlemcim 100 de olmuyordu o yüzden konu açtım. Sistem aynı Windows 10 geçince böyle oldu.
işlemciyide daha fazla tüketir Windows 10.

Bunu yapmıştım.

Windows 7 kullanırken daha stabil bir FPS'im vardı ve mouse klavyemde laglar olmuyordu işlemcim 100 de olmuyordu o yüzden konu açtım. Sistem aynı Windows 10 geçince böyle oldu.

Bunu yapmıştım.

Bunu yapmak degil Windows 10 hem RAM'ı daha fazla tüketir hem CPU'yu yani Windows 10'a gecmek isterseniz bedeli budur.

Etkinleştirmek için program kullandın mı? İstiyorsan Defender kapatıp dene.

Spicoyla keyledim ama sonrasında kaldırdım yani sürekli belirli saatler arasında tekrar tekrar günü yenilemiyor bir kere crackledikten sonra 180 gün olarak kaldı.

Oynarken görev yöneticisine bakın oyun haricinde Windows sorun giderme veya telemetri gibi işlemler devreye girip işlemci kullanımına etki ediyor mu?

Telemetriyi kapattım, sorun giderme gibi bir şey de olmuyor. Sadece CPU 100 gösteriyor ve ciddi FPS dropları yiyorum. BIOS güncel driverlar güncel mouse ve klavye laglanmasını tak çıkar yapınca bir nevi çözüyorum ancak arada yine tekrarlıyor. Bunun bir çözümü var mıdır?
Etkinleştirmek için program kullandın mı? İstiyorsan Defender kapatıp dene.

Ayrıca tam tarama yapmak için ESET'i de indirmiştim deneme sürümünü kullanıyorum fazla RAM tüketmiyor zaten kaynak neredeyse hiç tüketmiyor o yüzden ondan da kaynaklanacağını düşünmüyorum. Başka bir virüs programı kullandığım için de Defender otomatik devre dışı kalıyor.

Geri
Yukarı