i5 4460 ve Asus H81-Gamer Tabanlı Sistem İnceleme

Arkadaşlar iyi geceler, size geçen pazar VatanBilgisayar'dan topladığım ve Pentium'dan geçiş yaptığım ekonomik şu an gözümde tabi Extream bilgisayarım şöyle;

İşlemci: İntel Core İ5 4460. Aklımdaki aslında Pentium G3258'di O.C yapacaktım ama Core serisi olduğu için, O.C macersına bi ihtimalde olsa kurban gitmemek için, 4 çekirdeğiyle çoklu işlemlerde sıkıntı yaşamamak için seçtim.

Anakart: Asus H81-GAMER. Aslında bunun da yerine MSİ Gaming 5 alacaktım fakat fiyattan dolayı ve Killer E2200 Ethernet hakkıında söylenen asparagasta olabilir iyi olmadığına dair aklımda soru işaret kalmıştı. Online oyun oynayan biri olarak Asus'un da İntel Gigabit Ethernet'i kullanıyorum. Adeta muazzam, tek bir pürüz yok net akışında ve oyunda. (Bir Knight Online oyuncusu olarak.) :)

Bellek: Kingston Hyperx Savage 4GB 1600 MHz. Arkadaşlar belleğiniz Kingston ise hiç sıkıntı yok, direk 1600 MHz' yi gördü. Yalnız ilk açılışta bellek slot seçti. Tek modül olarak her zaman DIMM A2' ye takılır ama açılmadı PC. Bende diğer slotları denedim açılmadı ta ki DIMM B2' ye takana kadar ve PC açıldı. Sonra tekrar DIMM A2' ye taktım sorunsuz çalıştı.

HDD: Kingston Hyperx Fury 120 GB. SSD halihazırda idi tabi Pentium bilgisayarıma hayat veren bu aleti hiç ne test ettim ne de aklımda herhangi bir soru işareti kaldı çünkü hız hız hız başka da bir şey demiyorum. Büyük ihtimal tüm SSD' lerde aynı hızlardadır. 10 MB eksik fazla bu sizi milisaniyelerle yarış etmenizi sağlıyor zaten. SSD'ye sistem kur gerisini boşver. :)

Ekran kartı: XFX R5 ezik bir ekran kartı işte. :D Halihazırda idi bu da. MSI Afterburner ile son ayarlara alıyorum bazen. :D Tuhaf, güzel işimi görüyor ama kesinlikle upgrade edilecek elim bollaşınca.

Güç Kaynağı: Corsair VS550 %80 Plus'lı. Bu sistemi 3 ile çarpsak gücü bana mısın demez öyle söyliyim. :D 24 pin anakart, 8 pin işlemci kablosu ve SSD takılı sadece. He bi de ön fan molexten bağlı.

Kasa: Everest Rampage-75: Cooler Master mı, Corsair mi, derken bunu aldım. :D
Kasa sizin de hayal ettiğiniz gibi kalitesiz ama bi Zalman Z3 plus' la kesinlikle yarışır diyebilirim. Kasaya sistemi monte ederken zevk aldım gerçekten, yan pleksi başarılı, önde beyaz 14 Cm fan var sadece. Hava sirkülasyonu şöyle söyliyim hiçbir yerinde egzoz fan yok. Üst ızgarasına şu an elimi koyuyorum, arka egzoz fan ızgarasına da elimi koyuyorum, sistem 5 gündür açık 14 Cm ön fanın üflediği hava soğuk biçimde elime vuruyor, kablolamasını çok iyi yaptım resim atıcam.

Giriş te ürünleri ve alma nedenlerimi yazdım.
-Uzun oldu ya ne okutturdun bize bu kadar. Diyen arkadaşlardan özür dilerim.

İşlemci fanını Bios' tan en düşüğe aldım ses olmasın diye, malum stok fan ama şu an ses yok diyebilirim. Gece yatarken açık bırakıyorum, gündüz açık bırakıyorum. Bi 6 ay böyle kullanıcam oyunda pazar yaptığım için. Bu arada şu an işlemci sıcaklığı şöyle:

1. çekirdek 38 derece
2. çekirde 39 derece
3. çekirdek 38 derece
4. çekirdek 37 derece

Genel sıcaklık 36 derece

İşlemci fanı en düşük olarak ayarlı 900 ve 1050 RPM arası değişiyor.

İşletim Sistemi: Windown 8.1 Professıonal kurulu UEFİ ile kurdum.
Hız, stabilite tartışılmaz, en yüksek düzeyde. Bilgisayarım 6 saniyede açılıyor, 3 saniyede kapanıyor. Gerisini siz anlayın. :D

Anakart ile ilgili etherneti olağan üstü, oyundan 5 gündür çıkmıyorum, hala ne kopma ne ağırlaşma vs. bir şeyle karşılaşmadım süper.

İşlemci dediğim gibi her ne yaptıysam %60 ın üzerine çıkmadı, tek çekirdek performansı gayet açık.

SSD'yi test etmedim hiç ama yüksek değerleri vardır eminim. Resim atacağım en kısa sürede.

Son olarak yeni topladığım bu sistemi ben galiba bi 10 sene kullanırım, Windows 8.1 UEFİ' li kurulumu tavsiye ediyorum. Technopat.net' te bulabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Herkese iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
hesenika21 Kısa bir video çekebilir misin? Maradon'dan 15-20 sn yeterli olucaktır. Yalnız onboard olarak i5 4460, HD 4600 grafik performansını merak ediyorum. Yeni bir sistem hazırlıyorum. Senin topladığn sitemle aynı (SSD yok sadece.) ekran kartını 1 ay geç alacağım. i5 4460 onboard performansıyla Knight Online (pazar, pk vs..) 1 ay kullanabilir miyim merak ediyorum. Yardımcı olursan çok memnun olurum iyi oyunlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı