i5 4460 ve GT 1030 sistem PUBG anlık donma sorunu

cptscloud

Hectopat
Daha fazla  
2-3 gün önce bilgisayarımı temizlemiştim. Temizlerken fön makinesini soğuk ayara alıp kasanın içini, egzoz fanı, işlemci fanını ve ekran kartının fanını temizledim. Her şey iyi güzel, bilgisayarı açtım başka bir yere gidip geldim. Geldiğimde bilgisayarım kendini yeniden başlatmıştı. Tekrar açtığımda farklı farklı şeyler oldu bir sürü, şu an hepsini hatırlamıyorum. Hatırladıklarımı sayacağım sadece. Her neyse, bir şekilde bilgisayar açıldı oyunlara girmek istedim. PUBG'ye girdiğimde oyunda bazı anlarda anlık olarak takılma olduğunu fark ettim. FPS düşüşü falan yoktu, oyun takılıyor 10-20 sn donuyor hiçbir türlü ne ses geliyor ne de hareket edebiliyorum ama arkada Discord falan açıksa konuşabiliyorum. Ayrıca masaüstüne falan da dönemiyorum, oyundaki donma bittikten sonra ağ gecikmesi algılandı diyor. Sonra bad sector taraması yaptım hiçbir şey çıkmadı, ardından format attım. Gerekli her şeyi bilgisayara kurdum driver falan. Oyunları test ettim bir şey gözükmüyor gibiydi. PC'yi 15-20 dakikalığına kapattım sonra PUBG girmek istedim, girdiğimde aynı problemler vardı ama ne CS:GO ne de GTA 5'te aynı problem yoktu. Olan bitenlerden sonra ara ara kendimce şeyler deniyorum. BIOS pilini falan çıkarmıştım o da olmamıştı, en son bilgisayarın fişini çektim power tuşuna 30 sn boyunca basılı tuttum o da bir işe yaramadı. Bundan sonra da bilgisayarı yine açmaya çalışmıştım, HDD takılı olduğu halde HDD yokmuş gibi hata verdi. Kapattım açtım bu sefer bilgisayar açıldı, çok garip şeyler oldu. Anlamış değilim. Yardımcı olursanız sevinirim.
Sistemim ;
  • I5 4440
  • 8 GB 1600MHZ RAM
  • MSI GT 1030 AERO ITX
  • LENOVO H61 ANAKART
  • FSP 280W PSU (Hazır kasa ben sonradan ekran kartı ekledim sadece)

1. Not: ay oldu olacak sanırım 280W PSU ile kullanıyorum, yetersiz de gelmiyor böyle sorunlar olmuyordu belirtmek istedim.
  2. Not : Ekteki resimler arkadaşlarıma atmış olduklarım. Ayrıca onları bir klasörden başka bir klasöre taşırken de 2-3 sn bir donma yaşadım.
  3. Not :
    Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
    Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
    Tam anlamıyla yaşadığım problem de bu, video bana ait.
WhatsApp Image 2018-04-29 at 18.41.20.jpeg
x.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Ana kartınızı değiştirin. O kart en fazla 1066MHz destekliyor.
Yani elinizdeki belleklerin tam olarak performansını kullanamıyorsunuz.
Kaldı ki PUBG gibi bir oyun için 8GB 1600MHz bellekler de yetersiz.

Anakartınız, işlemcinin davranışı nedeniyle 1333/1600 MHz belleklere kadar destek veriyor. Sorunun RAM'den olduğunu sanmıyorum. Oyun esnasında diğer donanımları kullanan program vs. şeyler varmı kontrol eder misin? Sabit diskin yoğun kullanılmasından kaynaklı olabiliyor bu sorun.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı