İ5 4460 ve GTX 1060 darboğaz sorunu

Schweppes

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Yaklaşık 1 ay önce aldığım GTX 1060 ekran kartını İ5 4460 işlemcimin olduğu sistemime taktım. Aldığım zaman GTA 5, Witcher 3 gibi oyunlarda test yapmıştım ve kesinlikle darboğaz yoktu. Fakat bugün tekrar bi test yaptım ve GTA 5 de ultra ayarlarda korkunç derecede darboğaz oluyor.

GPU kullanımı 80 bile olamıyor ve FPS 40 lara kadar düşüyor. Witcher 3'de ise durum biraz daha iyi yüksek ayarlarda sabit 60 FPS'yi görüyorum. Fakat bazen GPU kullanımı 95-99 civarından 80'lere düşüyor.

İlk testlerden itibaren pek oyun oynamadığım için ne zaman böyle bir şey oldu anlayamadım. 1 ay öncesine kadar gayet normalken nasıl birden darboğaz sorunu yaşayabiliyorum?

Bu durumda ne yapmam gerekiyor?
@Recep Baltaş @Ali Güngör

Son düzenleyen: Moderatör:
İ5 4460 i3 6100 ayarında bir işlemciymiş. Nasıl i3 6100 gtx 980 ekran kartı sınır kabul ediliyorsa aynı şey i5 içinde geçerli. Benim anlamadığım başta stabil çalışıyor demişsiniz sonradan niye bunu yapmaya başladı. İşlemci yorulmaya başladı heralde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Burda testi var. İ3-6100 bile gtx 1060 la bu kadar darboğaz yapmıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Burda testi var. İ3-6100 bile gtx 1060 la bu kadar darboğaz yapmıyor.
Oyundan oyuna, ayardan ayara değişir. Arkadaş GTA5 oyununda sıkıntı olduğunu söylemiş bu oyunda işlemciye yüklenen bi oyun, i3 6100'ın GTX 1060'la olan GTA5 testine baktığınızda i3 6100'ın daha fazla performans kaybı yarattığını görürsünüz.

gtx 1060 1070 1080 ekran kartlarını destekleyecek en iyi sistem ddr4 ramler ve skylake işlemciler ama genede kullandığınız işlemcide darboğaz olmaması gerekiyor ve bir anda bu şekilde darboğaza girmesi benide şaşırttı açıkçası anlam veremedim tuhaf :)

Witcher 3 de fazla sorun yok cok nadir fps düşüyor ama sistemi ilk topladığımda gta 5 de test etmiştim ve hiç bir sorun yoktu. 70- 100 fps arası alıyordum. Ekran kartı sürücüsünü silip eski bi sürücü yüklemeyi deneyeceğim.

Öncelikle Driver'ler güncellemede değişiyor yada Windows update sistemi ağırlaştırıyor.

Bunun dışında..

Sana kendi gözlemimi belirtim. Demişsin ki bir ay önce böyle değildi.

Ben burada benzeri bir konuyu SSD yavaşlaması olarak yaşadım.

İlk format atıp Driver'ları kurup SSD test ettiğimde çok hızlı ama bir sisteme birşeyler yükleyip test ettiğimde performans düşmüştü. Yani arka planda bişeyler oluyor ve sistem yavaşlıyor olabilir.

Defalarca format atıp bu sonuçlara ulaştım.

Eski sürücüleri yükledim GPU kullanımı 95-99 arasına döndü ama halen düşük FPS alıyorum. CPU kullanımı ise yer yer 95lere geliyor.

Şuan bir önceki driver ile test ediyorum ve sonuçlar normale yaklaştı diyebilirim. Gtx 1060 için çıkan son driverın sorunlu olduğu sonucuna vardım.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı