i5 4460'dan i7 4790K'ya geçilir mi?

Herkese merhabalar,
Arkadaşlar i5-4460'tan i7-4790K'ya geçmeme gerek var mıdır sizce?

Şu sıralar Valorant oynuyorum sık sık. FPS'im bazı haritalarda aksiyon anında 100'e düşebiliyor, ortalama olarak 130-150 arası gidip geliyor. 144 üzerinde tutabilmek için i7-4790K'ya geçsem amacıma ulaşmış olur muyum?

sistem bilgilerim:
Ekran kartı:
GTX960 2 GB.
işlemci: i5 4460 – 3,20 GHz (OC: 3,60 GHz)
RAM: HyperX DDR3 4x4 16 GB.
anakart: MSI B85M GAMING.
PSU: 650W Bronze 80+
SSD: 240GB SanDisk SSD.
HDD: 500GB WD Blue.
kasa: Z11 (7 fanlı)
monitör: 144Hz.

yükseltmeyi düşündüğüm model >> Intel Core i7 4790K 1150 soket 4.0GHz 22nm 8MB

4790k bu dönemde alınacaksa yanında bir soğutucu ve Z87 bir anakart alınmalı diye düşünüyorum ancak öyle hakkını verebilirsiniz. Z87 anakartlar ise gereksiz pahalı bence ucuz yoldan bir DDR4 sisteme geçebilir veya k olmayan 4790 alabilirsiniz.

4790(K) ile 4460 arasında söz konusu oyun bir BF1 veya Assassin's Creed Odyssey olmadığı sürece pek bir şey fark ettirmeyecek ki. Tekli çekirdekten beslenen bir oyun için daha güncel daha güçlü bir işlemciye geçilir, mantıklı olan budur.

Herkese merhabalar,
Arkadaşlar i5-4460'tan i7-4790K'ya geçmeme gerek var mıdır sizce?

Şu sıralar Valorant oynuyorum sık sık. FPS'im bazı haritalarda aksiyon anında 100'e düşebiliyor, ortalama olarak 130-150 arası gidip geliyor. 144 üzerinde tutabilmek için i7-4790K'ya geçsem amacıma ulaşmış olur muyum?

Sistem Bilgilerim:
Ekran Kartı:
GTX960 2GB
İşlemci: i5 4460 – 3,20 GHz (OC: 3,60 GHz)
Ram: HyperX DDR3 4x4 16GB
Ana kart: MSI B85M Gaming
PSU: 650W Bronze 80+
SSD: 240GB Sandisk SSD
HDD: 500GB WD Blue
Kasa: Z11 (7 fanlı)
Monitör: 144Hz.

Yükseltmeyi düşündüğüm model >> Intel Core i7 4790K 1150 Soket 4.0GHz 22nm 8MB
Bence geçilir çünkü arada nesil farkı olmasa bile frekans farkı var bir de işlemcinin sonundaki k ibaresinin frekans sınırlamasının olmadığını gösteriyor yani oc yapılabilir ayrıca sıcaklık dereceleri şu anki işlemcinize göre 5-10 derece daha düşük çalışır tahminen.

4790k'ya geçmek tabii ki değecektir. Ama 1100 TL o işlemciye asla verilmez. Zamanında 800 TL civarındaydı. Zamanında dediğim de 6-7 ay önce. Bu ikinci el piyasasındaki gereksiz fırsatçılara bu fiyatı vererek destek olmayın. Yeni nesil i3 10100 veya Ryzen 3100 ile aynı performansı veren bir işlemci. Güç tüketimi daha düşük olan bu işlemcilere geçmek senin için daha iyi olabilir. Sistemi elinden çıkarıp bunlara hedeflenmeyi dene.
Dediğinize uyacağım. i3lü ddr4'lü sistemde anakart, ram, işlemci 2400 civarına gelecek.
i3-10100(F)/R3-3100 bu işlemciyi ezer geçer. Geçtiğine değmez.
Dediğiniz işlemciyi kafaya attım. Teşekkürler.
4790(K) ile 4460 arasında söz konusu oyun bir BF1 veya Assassin's Creed Odyssey olmadığı sürece pek bir şey fark ettirmeyecek ki. Tekli çekirdekten beslenen bir oyun için daha güncel daha güçlü bir işlemciye geçilir, mantıklı olan budur.
O tarz oyunlara yılda 1 bilemediniz 2 defa anca giriyorum.
Bence geçilir çünkü arada nesil farkı olmasa bile frekans farkı var bir de işlemcinin sonundaki k ibaresinin frekans sınırlamasının olmadığını gösteriyor yani oc yapılabilir ayrıca sıcaklık dereceleri şu anki işlemcinize göre 5-10 derece daha düşük çalışır tahminen.
Normalde olsa geçilirmiş ancak benim oynadığım oyun için fark edecek bir şey yokmuş. O yüzden hem pahalı fiyattan (1100) hem de geçmişini bilmediğinden dolayı soğudum.

Fikirlerini paylaşan arkadaşlara teşekkürler, aydınlattınız beni.

@Via , geçmişken az bir fiyat farkıyla i5-10400F de düşünülebilir. Neticede gerçek 6 çekirdek her halükarda 4 çekirdekten çok daha avantajlı bir konumda tabii oynanılacak oyun için şu an 4 çekirdek gani gani yeter, ola ki diğer çoklu çekirdeğe önem veren oyunlar için de düşünürseniz alternatif olarak bu şekilde bir seçenek de var.

@Via , geçmişken az bir fiyat farkıyla i5-10400F de düşünülebilir. Neticede gerçek 6 çekirdek her halükarda 4 çekirdekten çok daha avantajlı bir konumda tabii oynanılacak oyun için şu an 4 çekirdek gani gani yeter, ola ki diğer çoklu çekirdeğe önem veren oyunlar için de düşünürseniz alternatif olarak bu şekilde bir seçenek de var.

Sayenizde meseleyi tamamıyla kavradım. Maksimum 2-3 yıl daha valorant oynayıp oyun hayatımı sonlandırmayı, hiç yoktan azaltmayı düşünüyorum. Üniversitem bitiyor çünkü. O yüzde i3 güzel bir öneri oldu benim için. 15 yıl önce atari ile başladım oyun oynamaya ama son 10 yıldır genelde rekabetçi oynadığımdan dolayı Valorant'tan başka bir oyuna geçip zaman ayıramam. i3 önerin için tekrar teşekkürler.

Soruma cevap aldım ancak konunun başına ÇÖZÜLDÜ koyamadım. Nerden koyulduğunu bulamadım. Mesajdan öğretirseniz düzelteyim o kısmı. Şimdilik bir problem olmaz umarım.

Geri
Yukarı