i5-4570 3.2GHz ve MSI H81M Eco Overclock Yapılır mı?

AlperAllen

Hectopat
Arkadadaşlar başlıktanda görüldüğü üzere anakartım ve işlemcime overclok yapılıp yapılamayacağını merak ediyorum. Overclock konusunda fazla bir bilgiye sahip değilim. Eğer yapabiliyorsam nasıl ve ne kadar yapmalıyım?

İlk olarak işlemciniz overclock için uygun değil, K ibaresi yok.
İkinci olarak anakartınız overclock için uygun değil, H81 chipsetin 4. nesil işlemciler için OC desteklediğini duymuştum, ama K ibaresi olmadığı için yine yapamazsınız.
Eğer BCLK açık ise base clock arttırarak bir miktar OC mümkün ama çok kısıtlı olur :)

İlk olarak işlemciniz overclock için uygun değil, K ibaresi yok.
İkinci olarak anakartınız overclock için uygun değil, H81 chipsetin 4. nesil işlemciler için OC desteklediğini duymuştum, ama K ibaresi olmadığı için yine yapamazsınız.
Eğer BCLK açık ise base clock arttırarak bir miktar OC mümkün ama çok kısıtlı olur :)
Hocam BCLK nedir ?

BCLK anakart üzerindeki her birimin çalışma hızıdır, mesela bu değer 100 ise işlemcinizin 3.2 GHz olarak çalışması için 100x32 olmalı, siz bu değeri arttırdığınızda 102x32 olacak veya 105x32 gibi artacak.
Eğer anakartınızda bu var ise bir miktar arttırıp stabilite bozulana kadar zorlayın.
Kötü yanı ve aşırı limitli olmasının sebebi yalnızca işlemciyi değil başta söylediğim gibi bütün anakart birimlerine geçerli olan sayı bu, yani RAM’lerinizden tutun PCI slotlarına, SATA yollarına kadar overclock yapmış oluyorsunuz, bu da yüksek hızlara çıkmanızı engelliyor çünkü limitiniz işlemciniz değil, sorun çıkarabilecek herhangi bir bileşen oluyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı