İ5 4570 GTX 1650 CS:GO Düşük FPS

İşletim sistemi
Windows 10

10Piece

Hectopat
Daha fazla  
RAM
8
Ekran kartı
GTX 1650
İşlemci
i5-4570
Merhaba, CS:GO'da bayağı düşük FPS alıyorum. Çözünürlük ve grafikleri oynayınca biraz yükseliyor ama yeterli değil. Bunun sebebi ve çözümü nedir acaba?

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2022-10-04 032802.png
    Ek Açıklama 2022-10-04 032802.png
    2,6 MB · Görüntüleme: 51
  • Ek Açıklama 2022-10-04 032820.png
    Ek Açıklama 2022-10-04 032820.png
    577,6 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, CS:GO'da bayağı düşük FPS alıyorum. Çözünürlük ve grafikleri oynayınca biraz yükseliyor ama yeterli değil. Bunun sebebi ve çözümü nedir acaba?

İşlemci ve ekran kartı kullanımına bakarsan sorunu anlarsın. Normal sistemlerde işlemci yüzdesi düşükken ekran kartının %99'lara falan gelmesi lazım. Gelmiyorsa işlemci ekran kartına emir veremiyor yani darboğaz oluşturuyor demektir. Darboğazın önüne geçmek kolay ama mutlu olur musunuz bilemem. NVIDIA Denetim Masası'ndan çözünürlük yükseltmeyi deneyebilirsiniz. Örneğin sorun 1080p de yaşanıyorsa 2K ya alıp deneyebilirsiniz. Böylelikle işlemci zaten devreden çıkıp bütün yükü ekran kartına verebilirsiniz.

Intel i3 2100 işlemcim varken bir ekran kartı almışım ki offfff. 1080 Ti. Aldığım zaman daha üstü yoktu. Ama 1080p monitörüm olduğundan 1080 de oyun oynamaya çalışıyordum. Ekran kartı bir türlü çalışamıyordu darboğaz yüzünden. Ama 2K ya bir alıyordum. Bütün yük ekran kartında. İşlemci bana bulaşma ne yaparsan yap diyor adeta 🤣🤣🤣 denemeni tavsiye ederim. Ama FPS aynı seviyelerde kalabilir. Sonuçta ekran kartının saf performansına kalıyorsunuz. Ne kadar güçlüyse o kadar iyi performans.

Evet, ufak bir darboğaz var fakat ekran kartı kullanımları bununla alakalı değil. Online oyunlar işlemciden güç alırlar, bu yüzden ekran kartı gereksinimleri çok azdır. Burada olan problem de işlemcinin tekli çekirdek performansının yetersizliği diyebilirim.

Evet, ufak bir darboğaz var fakat ekran kartı kullanımları bununla alakalı değil. Online oyunlar işlemciden güç alırlar, bu yüzden ekran kartı gereksinimleri çok azdır. Burada olan problem de işlemcinin tekli çekirdek performansının yetersizliği diyebilirim.

Öyle ama yine de GPU'yu bu kadar az kullanmaz iyi besleyen işlemci.

CS'yi ultraya çekmiş böyle durumda 99 kullanım olması gerekirdi. Dediğim gibi işlemcinin değişmesi gerekiyorum

Online oyunlarda böyle olur. Her oyun %100 kullanacak diye bir olay yok.

Kardeşim ne alakası var? CS çöp bir oyun mu? İster en yüksekte ol ister en düşükte fark etmez. Yüksek olursa grafikleri en yüksekte vermeye ve alabileceği en yüksek FPS'e sınırlar. Ama %99 çalışır. Düşük olursa bu sefer de o grafiklerde verebileceği en yüksek FPS'i vermeye sınırlandırır kendini. Ama yine %99 GPU kullanımı olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim ne alakası var? CS çöp bir oyun mu? İster en yüksekte ol ister en düşükte fark etmez. Yüksek olursa grafikleri en yüksekte vermeye ve alabileceği en yüksek FPS'e sınırlar. Ama %99 çalışır. Düşük olursa bu sefer de o grafiklerde verebileceği en yüksek FPS'i vermeye sınırlandırır kendini. Ama yine %99 GPU kullanımı olur.
Online oyunlar böyle, Cs’e has bir durum değildir. Forumda araştırabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Örnek bu videoda 10400F 1650’e darboğaz yapıyor diyebilir miyiz? Hayır. Konu hakkında bilgi sahibi olmadan konuşmamak lazım, arkadaşın problemi 4570 gibi bir işlemcinin tekli çekirdek gücü zayıf ve online oyunlarda sorun çıkarır. İşlemciyi 4790K yapsın mesela FPS katlanır.

Online oyunlar böyle, CS'e has bir durum değildir. Forumda araştırabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Örnek bu videoda 10400F 1650'e darboğaz yapıyor diyebilir miyiz? Hayır. Konu hakkında bilgi sahibi olmadan konuşmamak lazım, arkadaşın problemi 4570 gibi bir işlemcinin tekli çekirdek gücü zayıf ve Online oyunlarda sorun çıkarır. İşlemciyi 4790K yapsın mesela FPS katlanır.

Yahu iyide adam en düşüğe çekmiş tabii ki Full besleyemez ayrıca 4:3 te oynuyor. Konu sahibinin işlemcisi yetemiyor.

Geri
Yukarı