i5 4570 ve RX580 sistem darboğaz sorunu

mypoh

Hectopat
Makaleler
1
Selam masaüstü sistemimde RX580 8GB ve i5-4570 donanımları bulunmakta. DDR3 sistem kullandığım içinde 8x2 16GB 1600MHz RAM kullanıyorum. Eskiden oyunlarımı akıcı bir şekilde oynayabiliyordum ama sistemim gün geçtikçe dar boğaz yapmaya başladı. Mesela 4:3 ekran modunda CS:GO'da eskiden 300 FPS limitlerinde FPS alırken son 1 ayda 90 100 FPS almaya başladım ve anlık takılmalar meydana geldi. PUBG'de ise kendi ayarlarımda 130-90 FPS arasında oynarken şimdilerde CPU kullanımı yüzde yüz olup ekran kartı kullanımı yüzde yetmiş beşlerde geziyor. Sonuç olarak anlık 30 25 FPS dropları görüyorum. Görev yöneticisini 1 dakika boyunca takibe alınca Microsoft yazılım koruma platformu denilen şey işlemcinin yüzde yirmi beşlik kısmını kullanıyor. Normalde böyle şeyler olmazdı ama bir çözüm yolu var mı?

Oyunlara gelen güncellemeler ile böyle sorunlar olabiliyor, bence İ7 4790 alabiliyorsan al keyfine bak.
4460 ile %10 darboğaz yaşayan var BF1'de.
Ama 4770 bulursanız karttan daha iyi performans alırsınız.
Donanım yükseltmeyi 2. plana ayırdım yardımlarınız için teşekkür ederim. Peki herhangi bir yazılımsal müdahale yapabilir miyim?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı