i5-4590 - GTX1050 sisteme Sonoma kurulabilir mi?

n4rcos

Hectopat
Merhaba arkadaşlar.
Network ChipRealtek 8111H 10/100/1000 Gigabit Ethernet

Grafik:Dahili Intel® HD Grafik Kart
i5-4590 işlemci,
Intel H81 anakart eski Casper bilgisayar 2015 model, çok fazla H81 anakart var, umarım hepsi uyumludur EFI'ler vs CPU-Z ile baktığımda fazla detay görünmedi.
GTX1050 ekran kartı,
16 GB RAM,
Bu sisteme macOS 14. Sonoma kurmak istiyorum, 2 sorum var.
1. uyumlu olur mu ve EFI veya Config'den pek anlamam, bugüne kadar hep Windows format attım, sizin yardımınızla yaparsam yaparım yoksa başaramam,

2. sorum iPhone ile uyumlu olur mu iCloud hesabımı da kullanacağım güvenlik problemi olur mu? Fotoğraflar kişisel veriler filan hepsi iCloud hesabımda, eğer iclouda bağlanamayacaksam macOS kurmamın benim için hiçbir anlamı kalmaz. Saygılar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar.
Network ChipRealtek 8111H 10/100/1000 Gigabit Ethernet

Grafik:Dahili Intel® HD Grafik Kart
i5-4590 işlemci,
Intel H81 anakart eski Casper bilgisayar 2015 model, çok fazla H81 anakart var, umarım hepsi uyumludur EFI'ler vs CPU-Z ile baktığımda fazla detay görünmedi.
GTX1050 ekran kartı,
16 GB RAM,
Bu sisteme macOS 14. Sonoma kurmak istiyorum, 2 sorum var.
1. uyumlu olur mu ve EFI veya Config'den pek anlamam, bugüne kadar hep Windows format attım, sizin yardımınızla yaparsam yaparım yoksa başaramam,

2. sorum iPhone ile uyumlu olur mu iCloud hesabımı da kullanacağım güvenlik problemi olur mu? Fotoğraflar kişisel veriler filan hepsi iCloud hesabımda, eğer iclouda bağlanamayacaksam macOS kurmamın benim için hiçbir anlamı kalmaz. Saygılar.

OpenCore Legacy Patcher ile Sonoma kurabilirsiniz. Ama ilk önce High Sierra kurmalısınız.

OpenCore Legacy Patcher ile Sonoma kurabilirsiniz. Ama ilk önce High Sierra kurmalısınız.

Bende şu an indirdiğim macOS 14.00 RAW dosyasını USB'ye yazıyordum :) tüh ya, direkt 14.0 kurulamaz diyorsunuz yani sanırım? :(

Bende şu an indirdiğim macOS 14.00 RAW dosyasını USB'ye yazıyordum :) tüh ya, direkt 14.0 kurulamaz diyorsunuz yani sanırım? :(

Aslında bir yöntem daha var.

Aslında bir yöntem daha var.

Peki hocam ben sistemime uygun EFI denen dosyayı nasıl bulacağım kendim mi oluşturacağım veya burayı bilemedim, bir de ''Rehber: OpenCore Legacy Patcher ile macOS Güncellemek'' verdiğiniz bu linkin sonunda arkadaş şey yazmış

"Son ve uzun yöntem ise bunların hiçbirine girmeyip App Store üzeründen macOS sürümünü komple indirip direkt yükleyerek güncelleme yapabilirsiniz."
Bu galiba mevcutta macOS kullanıcıları için, Windows için değil

Peki hocam ben sistemime uygun EFI denen dosyayı nasıl bulacağım, kendim mi oluşturacağım?

EFI klasörünü imaj makalemiz içerisinde bulabilirsiniz. Ayrıca sisteminize uygun config dosyası olarak OC>configler üzerinde config.haswell yazan dosyayı OC klasörüne kopyalayıp ismini config.plist olarak değiştireceksiniz.

RAW olarak macOS 14 versiyonunu 32 GB'lik USB'ye yazdım transmac programından, peki şimdi transmac uygulamasından yazdığım USB'ye girmeye çalşınca içi boş görünüyor yeni klasör oluşturdum içine, EFI ve Config'leri burayamı atacağım? RAW olarak yazarak hata mı yaptım acaba?

RAW olarak macOS 14 versiyonunu 32 GB'lik USB'ye yazdım transmac programından, peki şimdi transmac uygulamasından yazdığım USB'ye girmeye çalşınca içi boş görünüyor yeni klasör oluşturdum içine, EFI ve Config'leri burayamı atacağım? RAW olarak yazarak hata mı yaptım acaba?

Hayır, hata yapmadınız. EFI klasörünü USB belleğinizin boş yerine atacaksınız.

Hayır, hata yapmadınız. EFI klasörünü USB belleğinizin boş yerine atacaksınız.

Tamamdır kurulum sonrası ve Opencore EFI 0.9.5 isimli dosyayı USB bellekte yeni klasör oluşturup içine kopyaladım, şimdi BIOS ayarlarını yapıp yeniden başlatıp F8-F9 vs hangisiyse oradan disk formata gireceğim, kafama takılan bir konu da bu linkte ''Rehber: OpenCore Legacy Patcher macOS Sonama'' İlk olarak SIP disable olmalı. Bunun için Config dosyamızı açıyoruz demiş,
Kurulum hatalı olursa vs ben hangi menüden bu dosyalara erişeceğim yani Windows yüklenmeden USB'yi takıp format menüsünde Config dosyasına ayar yapa yapa mı kurulumu başarılı hale getireceğim?

Tamamdır kurulum sonrası ve Opencore EFI 0.9.5 isimli dosyayı USB bellekte yeni klasör oluşturup içine kopyaladım, şimdi BIOS ayarlarını yapıp yeniden başlatıp F8-F9 vs hangisiyse oradan disk formata gireceğim, kafama takılan bir konu da bu linkte ''Rehber: OpenCore Legacy Patcher macOS Sonama'' İlk olarak SIP disable olmalı. Bunun için Config dosyamızı açıyoruz demiş,
Kurulum hatalı olursa vs ben hangi menüden bu dosyalara erişeceğim yani Windows yüklenmeden USB'yi takıp format menüsünde Config dosyasına ayar yapa yapa mı kurulumu başarılı hale getireceğim?

Bu konu hakkında detaylı bilgim yok maalesef. @claus hocam müsait olduğunda yardımcı olacaktır.

Geri
Yukarı