i5 4590 Sistem Açılmama Sorunu

ecunal

Hectopat
Merhabalar,

Daha 6 ay önce topladığım sistemi son birkaç gündür açamıyorum. Power tuşuna bastıktan sonra fanlar (kasa ve işlemci fanları) çalışmaya başlıyor fakat anakartın ışıkları yanmıyor ve bios ekranı gelmiyor.

Sistem şu şekilde:

MSI Gaming 3 z97
Intel i5 4590
GSkill 1600mhz ddr3 2x4gb
EVGA supernova 650w psu

Okuduğum çoğu yöntemi denedim, önce tek RAM ile, sonra hiç RAM olmadan, en son da ekran kartı, hard disk herşeyi çıkartıp sadece işlemciyle çalıştırmaya çalıştım, onda da bilgisayardan hiç bir tepki alamadım. PSU kablolarını kontrol ettim, çıkartıp tekrar dikkatlice taktım, ama hala değişen bir şey yok.

İşin ilginci bunları yaptıktan sonra tüm parçaları birleştirip tekrar çalıştırmaya çalışınca bilgisayar bir açılıp bir kapanmaya başladı. Power tuşuna bastıktan sonra fanlar çalışıyor, anakart ışıkları yanıyor, 1-2 saniye sonra kapanıyor, 3-4 saniye sonra tekrar açmaya çalışıyor, sonra tekrar duruyor bu ben gücü kesene kadar devam ediyor.

Sizce sorun hangi parçadan kaynaklanıyor olabilir? Ya da sorunu çözmek için benim yapabileceğim herhangi bir şey var mı? Tüm parçaları farklı yerlerden aldığım için yapabilirsem problemli parçayı tespit edip sadece onu servise götürmek istiyorum, kasayı toptan taşımam pek kolay değil. Yoksa yine de çalıştığından emin olduğumuz psu, cpu vs ile test etmek gerekir mi?

Merhaba.
1. Anakart, CPU, RAM, PSU dışarıya alın.
2. Anakart üzerine bir adet speaker (buzzer) bağlayın.
3. Anakart PSU bağlantılarını yapın.
4. PSU ya güç kablosunu takın ve anakart üzerinde RAM takılı değilken güç düğmesinin bağlandığı power buton pinini küçük bir tornavida ile kısa devre yaparak açılışı başlatın.
5. Gördüğüm kadar ile anakartınız üzerinde onboard ekran çıkışı mevcut bu işlemleri yaparken orayı kullanın harici ekran kartı kullanmanıza gerek yok. RAM yokken görüntü alamayacağınız için sonraki aşamalarda gerekli.
6. Anakart üzerinde RAM yokken açılış esnasında aldığınız tepkiyi yazın.
7. Eğer fanlar dönüyor herhangi bir kapanma olmuyor ve speaker (buzzer) den anakart üzerinde RAM olmadığına dair sinyal (bip) sesi geliyorsa. 1 dakika kadar sistemi bu şekilde çalıştırın.
8. Sistemi kapatın PSU dan güç kablosunu çıkartın.
9. Sırası ile RAM leri takarak güç kablosunu bağlayıp aynı şekilde power buton pinlerini kısa devra yaparak açılışı başlatın kontrol edin.
10. RAM üzerinde iken açılışını başlattığınızda sistem sorunsuz bir şekilde açılıyorsa tekrar kapatın ve diğer RAM i deneyin.
11. Her iki RAM üzerinde iken sistem düzgün açıldı ve görüntü verdi ise tekrardan dikkatli bir şekilde montajını yapın.
12. Eğer RAM takılı olmadan 4 ncü adımı uygulayarak sistemi başlattığınızda hala tarif ettiğiniz gibi fanlar dönüyor ve sistem güç kesmeye devam ediyor ise PSU yu değiştirin ve tekrar deneyin.
13. Eğer sistem dış ortamda RAM ler üzerinde takılı iken sorunsuz bir şekilde başlıyor ancak kasa içerisine montaj yaptığınızda bağlamıyor ve tarif ettiğiniz şekilde tepkiler vermeye devam ediyorsa kasa güç düğmenizde problem olabilir.
14. Kasa güç düğmenizde problem var ise kasanız üzerinde reset butonu bulunuyorsa power buton pinleri yerine reset butonunu bağlayarak reset tuşu ile bilgisayarı açmaya çalışın.
15. PSU değiştirmenize rağmen dış ortamda hala tarif ettiğiniz tepkileri alıyorsanız anakartınız da arıza olma olasılığı yüksek.
16. Anakart arızası ihtimaline geçmeden parçalarınız kasa dışında montajlı iken BIOS sıfırlama işlemi gerçekleştirin. Kontrol edin.
17. Anakartınızın BIOS u 7918v20.zip ilk sürümünden itibaren i5-4590 CPU yu desteklediği için direkt olarak BIOS güncellemesi önermedim ancak, bu listeden bakarak MSI Türkiye - Bilgisayar, Dizüstü, Notebook, Masaüstü, Anakart, Ekran Kartı ve dahası... 7918v20 ise BIOS sürümünüz bu sürüme uyumlu bir i3 işlemci ile sistemi açmayı deneyip açılıyor ise BIOS sürümünüzü yükseltmeniz ve daha sonra i5-4590 CPU nuz ile tekrar denemeniz.
18. BIOS sürümünüz son ve güncel ise ve bu kadar işlemi yapmanıza rağmen netice alamadıysanız. Anakartınızı garanti işlemine gönderin.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı