i5 4590 ve GTX 1060 Darboğaz

Yeni sisteminde RAM'ini 8'den 16'ya güncellediysen asıl fark orada ortaya çıkmıştır ya da güç kaynağı falan yetersizdi belki. İ5 4590, GTX 1060 için gayet yeterli. Bahsettiğin oyunlardan belki BF1'de birkaç FPS oynar hepsi o.

Yeni sisteminde RAM'ini 8'den 16'ya güncellediysen asıl fark orada ortaya çıkmıştır ya da güç kaynağı falan yetersizdi belki. İ5 4590, GTX 1060 için gayet yeterli. Bahsettiğin oyunlardan belki BF1'de birkaç FPS oynar hepsi o.
Eski Güç kaynağım Zalmanın 700W +80 Plus modeliydi. Cpu kullanımı 100%100 olduğu zaman FPS dropları çok oluyordu.

İki örnek verdim, birine bir şekilde cevap vermişsin. Ayrıca bunlar sadece örnekler, yani başka nedenleri de olabilir. :) 1080P ultra ayarlarda BF1'de bu sistem ortalama 80-90 arası FPS veriyor. (YouTube'da örnekleri var) Sen yeni sisteminde GTX 1060 ile 150-160FPS mi alıyorsun?

Son düzenleme:
İki örnek verdim, birine bir şekilde cevap vermişsin. Ayrıca bunlar sadece örnekler, yani başka nedenleri de olabilir. :) 1080P ultra ayarlarda BF1'de bu sistem ortalama 80-90 arası FPS veriyor. (YouTube'da örnekleri var) Sen yeni sisteminde GTX 1060 ile 150-160FPS mi alıyorsun?
Rainbow Six Siege da aldığım fps 80-110 arasıydı şuan 120-160 arası alıyorum. Battlefield 1 dediğiniz gibi 80-90 fps alıyordum ara ara drop'lar yaşatıyordu, yeni sistemde BF1 150 fps sabit oynayabiliyorum. CS:GO da çok sıkıntı yaşamıyordum ama ara ara drop'lar giriyordu. Ben Birde 144Hz monitör ile kullandığım için drop'lar ve kasmalar çok rahatsız ediciydi. Ama i5 4590 ve Gtx 1060 kullanıcak arkadaşın monitörü 144Hz değilde 60hz 1080p bir monitör ise rahat kullanabilir diye düşünüyorum.

Bir konuda anlaşalım, güncellediğin sistemde RAM eklemesi yaptın, BF1'i ultrada oynamıyorsun. :) Her şeyi açık konuşmayınca insanları yanıltmış oluyoruz. GTX 1060'ın yanına hangi işlemciyi koyarsan koy BF1, 1080P ultrada 150FPS ortalama olmaz. :)

Arkadaş CPU farkını konuşturmak istemiş :) Evet i5 4590 ve GTX 1060 ikilisi ile BF1 64 kişilik maçta darboğaz olacaktır, yoğun çatışma sahnelerinde. Neden? Çünkü benzer konfigürasyonlarla oynadım, biliyorum ben de :)

Ödevini tam yapmayan kaçamak öğrenci gibi hep yarım yamalak cevaplar veriyorsun be dostum. Bu videoda grafik ayarları yok. Sisteme RAM ekledin mi, eklemedin mi?

İ5 4590, GTX 1060, 16GB RAM sistemde, Battlefield 1'de, 1080P ultra ayarlarda işlemci ve ekran kartı kullanımının çoğunlukla kafa kafaya gittiğinin, abartılan kadar bir darboğaz olmadığının kanıtı:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İ5 4590'lı sistemin FPS değerlerine dikkatlice baktıysanız; İ7 7700K işlemcili, GTX 1060'lı, 16GB RAM'li bir bilgisayardaki aynı çözünürlük ve ayarlardaki Battlefield 1 testi:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Karşılaştırma sonuçlarından anlaşılacağı gibi ne çok belirgin bir FPS farkı var, ne de iyi işlemci ile 1080P ultra ayarlarda, GTX 1060 ile 150FPS mümkün. Burada yazdıklarımızı forumun içinden dışından birçok insan okuyor ve belki ona göre kararlar alıyor. Haklı çıkmak adına, yarım yamalak bilgiler ile bir konuda diretmek, insanları yanıltmak hoş değil.

i5 4590 benzeri işlemcilerde darboğaz olduğunu düşündüğünüz, daha büyük farkların kaynağı olan RAM yetersizliğine örnek video:

Son düzenleme:
Intel işlemcilerde nesilden nesile fazla performans farkı yoktur i5 4590'in performansı i5 7400 ile aynı ama 8.nesil core i5 işlemciler de bu olay değişti. Bana bu sistemin 4 yıl yeteceğini düşünüyorum Full HD ultra ayarlar da. Bf1 de yer yer değişmekle birlikte FPS 80-90-100 aralığında değişmekte.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı