i5-4590 ve GTX 1060 sistemde performans düşüklüğü

MrManstein

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Benim sistemim:
  • i5 4590.
  • Zotac AMP! GTX 1060 6 GB GDDR5X OC.
  • 16 GB RAM 8x2 DDR3 1600MHz.
  • Windows 11.
Böyledir. Ben bu sistemle büyük FPS düşüklüğü yaşıyorum. Kingdom Come: Deliverance oyunundan örnek vereceğim. İzlediğim videodaki adamla aynı yerde bulunuyoruz maksimum ayarlarda o 50 FPS civarı alırken ben 18-20 FPS civarı alıyorum adamda işlemci olarak i5-7500 var ve 8 GB RAM'i var. Ekran kartı 1060 6 GB benimki gibi yani. İşlemci farkının böylesine bir FPS farkı yaşatacağını sanmıyorum. Ne yapabilirim, bunu nasıl çözebilirim? Çözümü geçtim, sorun neyde olabilir? Oyunda aldığım değerlerin resmini de atıyorum. Sadece bu oyunda değil, her oyunda düşük FPS alıyorum. Diğer 1060 kullananlara göre sürücülerimin hepsi güncel, format attım, düzelmedi. Hiçbir şekilde düzelmedi.

Dosya Ekleri

• Screenshot_60.png
    Screenshot_60.png
    108 KB · Görüntüleme: 39
Merhaba arkadaşlar. Benim sistemim:
  • i5 4590.
  • Zotac AMP! GTX 1060 6 GB GDDR5X OC.
  • 16 GB RAM 8x2 DDR3 1600MHz.
  • Windows 11.
Böyledir. Ben bu sistemle büyük FPS düşüklüğü yaşıyorum. Kingdom Come: Deliverance oyunundan örnek vereceğim. İzlediğim videodaki adamla aynı yerde bulunuyoruz maksimum ayarlarda o 50 FPS civarı alırken ben 18-20 FPS civarı alıyorum adamda işlemci olarak i5-7500 var ve 8 GB RAM'i var. Ekran kartı 1060 6 GB benimki gibi yani. İşlemci farkının böylesine bir FPS farkı yaşatacağını sanmıyorum. Ne yapabilirim, bunu nasıl çözebilirim? Çözümü geçtim, sorun neyde olabilir? Oyunda aldığım değerlerin resmini de atıyorum. Sadece bu oyunda değil, her oyunda düşük FPS alıyorum. Diğer 1060 kullananlara göre sürücülerimin hepsi güncel, format attım, düzelmedi.
İ5 7500 ile i5 4590 arasında çok yüksek fark var.

Son düzenleme:
Artı -2 Eksi
Darboğaz yok. GPU kullanımı %100. DDU ile güvenli modda silip en güncel driverları yüklemeyi deneyin. Birde şu videoya göre ayarları yapıp deneyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Artı olarak Vsync`yi kapatıp deneyebilirsin. Ya da G-SYNC`yi kapatabilirsin varsa eğer Nvidia`nın ayarlarından. Artı olarak başlata güç planı yazıp yüksek performans yapın ve Nvidia`nın ayarlarından da Power Management`i performans yapın.

O işlemci ile normal koşullar altında darboğaz olması mümkün değil. Format atmayı denediğinize göre yazılımsal bir sorun olması da zor. İşlemci sıcaklığından ötürü hız düşüşü yaşıyor olabilir misiniz? Birde güç kaynağınız yeterli mi?

DDU ile silip yüklemeyi onlarca defa yapmışımdır o da düzeltmedi güç planı performansta zaten. İşlemcimin sıcaklığı 60 65 dereceyi geçmedi hiç. PSU olarak Zalman 700W kullanıyorum

DDU ile silip yüklemeyi onlarca defa yapmışımdır o da düzeltmedi güç planı performansta zaten. İşlemcimin sıcaklığı 60 65 dereceyi geçmedi hiç. PSU olarak Zalman 700W kullanıyorum
Bende de GTX1060 6GB var ama sizin bahsettiğiniz sorun beni aşıyor inşallah çözüm bulabilirsiniz. FPS kıyaslaması istiyorsanız oynadığım bir oyun söylerseniz bakabilirim.

Bende de GTX1060 6GB var ama sizin bahsettiğiniz sorun beni aşıyor inşallah çözüm bulabilirsiniz. FPS kıyaslaması istiyorsanız oynadığım bir oyun söylerseniz bakabilirim.
benim anlamadığım bir şey daha var mesela 1060 testlerinde görüyorum genelde bellek hızı 4000 çekirdek hızı 1500 1600 1700 civarlarında oluyor bende bellek hızı 5000 çekirdek hızı 1900 2000 mhz civarlarında hiç oc yapmadım afterburnerdan sıfırladım aynı hala acaba bu performans düşüklüğüne sebep oluyor olabilir mi? onun dışında kıyaslamaya gerek yok teşekkür ederim yine de

benim anlamadığım bir şey daha var mesela 1060 testlerinde görüyorum genelde bellek hızı 4000 çekirdek hızı 1500 1600 1700 civarlarında oluyor bende bellek hızı 5000 çekirdek hızı 1900 2000 mhz civarlarında hiç oc yapmadım afterburnerdan sıfırladım aynı hala acaba bu performans düşüklüğüne sebep oluyor olabilir mi? onun dışında kıyaslamaya gerek yok teşekkür ederim yine de
OC. modeline sahip olduğunuz için stok hızları bir tık daha yüksek olsa gerek ondan dolayı performans sorunu yaşamazsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı