i5 4590'dan Ryzen'e geçmek

gemiciadam

Kilopat
Yer
İzmir - KARŞIYAKA
Daha fazla  
Meslek
Gemi İnşaatı / Makina Mühendisliği
Arkadaşlar merhaba, yapacağınız her yorum benim için çok önemli.
Sistemim:
i5 4590 + 12 GB RAM + Gigabyte H81M-S2V.
Arkadaşlar bu üçlüyü satıp H110 çipsetli daha yeni sisteme ya da Ryzen sistemlere geçmek gibi bir düşüncem var. Ekran kartım GTX 750 Ti. Onu daha sonra değiştireceğim.
Ryzen'e geçmek mantıklı ise Ryzen hakkında bilgisi olanlar hangi işlemciye geçmek daha iyi olur ve onlardaki 1. 2. ve 3. nesil Ryzen'leri bütün AM4 soketlerde kullanabilir miyiz? Sahibi olduğum sistemi satıp sıfır AM4 anakart ve Ryzen işlemci alabileceğimi düşünüyorum tavsiyeleriniz nelerdir. Yoksa H110 çipsete geçip 6. nesil yasa 7. nesil i3'e geçiş yapsam daha mı çok performans sağlarım. Cebimden ekstra ekleyebileceğim çok miktar yok maalesef. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Arkadaşlar merhaba, yapacağınız her yorum benim için çok önemli.
Sistemim:
i5 4590 + 12 GB RAM + Gigabyte H81M-S2V.
Arkadaşlar bu üçlüyü satıp H110 çipsetli daha yeni sisteme ya da Ryzen sistemlere geçmek gibi bir düşüncem var. Ekran kartım GTX 750 Ti. Onu daha sonra değiştireceğim.
Ryzen'e geçmek mantıklı ise Ryzen hakkında bilgisi olanlar hangi işlemciye geçmek daha iyi olur ve onlardaki 1. 2. ve 3. nesil Ryzen'leri bütün AM4 soketlerde kullanabilir miyiz? Sahibi olduğum sistemi satıp sıfır AM4 anakart ve Ryzen işlemci alabileceğimi düşünüyorum tavsiyeleriniz nelerdir. Yoksa H110 çipsete geçip 6. nesil yasa 7. nesil i3'e geçiş yapsam daha mı çok performans sağlarım. Cebimden ekstra ekleyebileceğim çok miktar yok maalesef. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.
Elimde H110 anakart ve i3 6. nesil var. Bu sistem (16GB 2400MHz Dual Channel) RX 570'i tam besleyemiyor.
Tavsiyem Ryzen veya şuan ki sisteme işlemci update. Aslında sistemin eski ama ortalama bir sistem. RX 580 gibi bi kartla her oyunu rahatlıkla oynarsın.

İntel tarafında H110 ile yapacağın yükseltmeyi unut çünkü yükselteceğin işlemci sayısı az, Amd tarafında A320 lere dahi 3.nesil desteği geldi ve 3950X (En üst düzey AM4 işlemci) 'e kadar herşey çalışıyor. Bir tane ihtiyaçlarına cevap verecek bir anakart alıp istediğin işlemciyi takıp istediğin kadar yükseltebilirsin. Seni kısıtlayan hiç bir şey yok, ki büyük ihtimalle 4.Nesil AM4 ile gelecek.

Kesinlikle Ryzen'a geçmeni öneririm. Çok daha uzun ömürlü olur. 1-2-3. nesil işlemcilerin hepsi AM4 soketli. 4. nesiller de AM4 soketi ile gelecek. Yani uzun süre yükseltme ve o şekilde kullanma şansın olur. Intel tarafında ise soket yüzünden sıkıntı yaşarsın.
Bütçeni tam olarak bilmiyorum ama eğer 1000 TL civarı yapabilirsen bütçeni Ryzen 5 1600 12 nm işlemciyi önerebilirim. Fiyatına göre gerçekten yüksek performans sunuyor.
Anakart olarak da benim de kullandığım B450M S2H önerebilirim.

İşlemci oyunları oynuyorsan Ryzen 1 seni pişman eder. En az 2. Nesil önerim 3. Nesildir. H110 yerine Z170 alırsan hem 6-7-8-9. Nesil işlemci kullanabilirsin hemde sonunda K olsun olmasın OC yapabilirsin. Ayrıca 4590 iyi bir işlemci.

İntel tarafında H110 ile yapacağın yükseltmeyi unut çünkü yükselteceğin işlemci sayısı az, Amd tarafında A320 lere dahi 3.nesil desteği geldi ve 3950X (En üst düzey AM4 işlemci) 'e kadar herşey çalışıyor. Bir tane ihtiyaçlarına cevap verecek bir anakart alıp istediğin işlemciyi takıp istediğin kadar yükseltebilirsin. Seni kısıtlayan hiç bir şey yok, ki büyük ihtimalle 4.Nesil AM4 ile gelecek.
Anladım hocam AMD en azından Ryzen hakkımda tam bir fikir sahibi değilim açıkcası. Elimdeki 3 parçayı 1000 1200 civarına satabileceğimi düşünüyorum. Ramlerimden nirtanesi 8 GB 1600 HYPERX. Eğer bu civarda satabilirsem en azından anakart sıfır alıp işlemci de 2. Ele gitsem sorun olurmu yada alışveriş sitelerinden araştırdığım kadarıyla am4 anakart ve ryzen 3 gibi bir işlemci yi max 1000 liraya kadar alabilirim sanırım değilmi yanlışım varsa düzeltin. Birde i5 4590 dan daha performanslı olması için sizce hangi işlemciye geçmeliyim. Öyle bir iki sistem tavsiyesi şeklinde verebilirseniz sevinirim.
İleriye dönüklülük olarak kesinlikle Ryzen cok daha iyi olur.

Ryzen 1600 12 NM (2600'ün ensesinde)
B450 S2H
8 GB RAM

Bu şekilde bir şey alıp ileride 4600 ve 8 GB RAM daha eklenebilir.
Anladım hocam A320 çipsetli anakartlarda şuan ki durumda bütün nesilleri kullanabiliyorum değilmi?

Ryzen 3 1200 4590 ile denk sana tavsiyem en kötü Ryzen 5 1600'ün altına düşmemen, anakart alacaksan A320'nin 2.eli 200 lira 6 garantili bir anakart bul, yanına 16GB ram 2.el garantili 2933 altı olmayan ram al. Garantiler en az 6 ay olsun, anakarta 250'den rame 400'den fazla bayılma işlemciyi ister 2.el ister sıfır al, bence sıfır al çünkü sıfır la ikinci el arasında 50 lira fark oluyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı