i5 4590'dan Ryzen'e geçmek

İntel tarafında H110 ile yapacağın yükseltmeyi unut çünkü yükselteceğin işlemci sayısı az, Amd tarafında A320 lere dahi 3.nesil desteği geldi ve 3950X (En üst düzey AM4 işlemci) 'e kadar herşey çalışıyor. Bir tane ihtiyaçlarına cevap verecek bir anakart alıp istediğin işlemciyi takıp istediğin kadar yükseltebilirsin. Seni kısıtlayan hiç bir şey yok, ki büyük ihtimalle 4.Nesil AM4 ile gelecek.
Kesinlikle, işlemci olarak AMD aldı başını gidiyor, bu piyasayı kolay kolay bırakıcağa benzemiyor.
500TL'ye MAX serisi anakart aldım çok rahat 3. nesil işlemcimi takar keyfime bakarım :)
İntel için böyle birşey söz konusu değil maalesef, seçim kısıtlı.

Hocam ryzen 5 1600 işlemci 600 küsür civarı, A320 anakartlarda 320 civarı kendi sistemimi 1000 1200 civarına satsam o civarda Ram de ekleyebilirim. Bu şekilde baya fark yaratırmı sizce?
Kesinlikle, işlemci olarak AMD aldı başını gidiyor, bu piyasayı kolay kolay bırakıcağa benzemiyor.
500TL'ye MAX serisi anakart aldım çok rahat 3. nesil işlemcimi takar keyfime bakarım :)
İntel için böyle birşey söz konusu değil maalesef, seçim kısıtlı.
Sanırım haklısınız hocam evet
İşlemci oyunları oynuyorsan Ryzen 1 seni pişman eder. En az 2. Nesil önerim 3. Nesildir. H110 yerine Z170 alırsan hem 6-7-8-9. Nesil işlemci kullanabilirsin hemde sonunda K olsun olmasın OC yapabilirsin. Ayrıca 4590 iyi bir işlemci.
Hocam peki anakartım tertemiz benim gigabyte H81M-S2V hali hazırda 12 GB ramim var. Sadece işlemci değiştirsem i7 4770 civarı veya üstü daha masrafsızmı olur sizce. Ryzen kanadında hangi işlemcileri geçer i7 4770 sizce?

Hocam ryzen 5 1600 işlemci 600 küsür civarı, A320 anakartlarda 320 civarı kendi sistemimi 1000 1200 civarına satsam o civarda Ram de ekleyebilirim. Bu şekilde baya fark yaratırmı sizce?
Bana kalırsa bütçeyi arttırıp B450, MSİ olarak MAX serisi anakartlara bakarım 3. nesil için önceden ortam hazırlamış olurum.
Örneğin:
En ucuzundan MAX serisi bir anakart 3. nesil desteği var yani tak çalıştır, güncellemeye gerek yok.
Ayrıca anakart bende var ısı değerleri bu seviyedeki giriş bir karta göre çok iyi diyebilirim.
İlerde ram yükseltmesi yaparken de size zorluk çıkartmaz 4133 MHZ değerine kadar ram desteği var.
İlerde yüksletme yapmayı düşünmüyorsanız bildiğiniz yoldan yürüyün :)

Bana kalırsa bütçeyi arttırıp B450, MSİ olarak MAX serisi anakartlara bakarım 3. nesil için önceden ortam hazırlamış olurum.
Örneğin:
En ucuzundan MAX serisi bir anakart 3. nesil desteği var yani tak çalıştır, güncellemeye gerek yok.
Ayrıca anakart bende var ısı değerleri bu seviyedeki giriş bir karta göre çok iyi diyebilirim.
İlerde ram yükseltmesi yaparken de size zorluk çıkartmaz 4133 MHZ değerine kadar ram desteği var.
İlerde yüksletme yapmayı düşünmüyorsanız bildiğiniz yoldan yürüyün :)
O yönden de haklısınız evet hocam ama Bi arkadaş ta A320 lere de destek geldi demişti ama tam anlamadım. Eğer öyleyse bu kart ile A320 arasında sadece Ram farkı olucak herhalde

O yönden de haklısınız evet hocam ama Bi arkadaş ta A320 lere de destek geldi demişti ama tam anlamadım. Eğer öyleyse bu kart ile A320 arasında sadece Ram farkı olucak herhalde
Hayır hocam sadece ram farkı olmaycak maalesef :(
İlerde performans konusunda memnun kalmamaya başlayınca dur şu işlemciye bir OC yapıyım hiç olmazsa değiştirmeden önce biraz daha idare etsin diyeceksiniz ama bi bakıcaksınız anakartınız A320 ve OC destekli değil yada OC destekli olsa bile çok giriş seviyesi olduğu için mosfetleri kalitesiz, soğutması kötü, ama B450 alırsanız böyle sorunlar yaşamazsınız OC sonuna kadar yine yapmanızı önermeyiz ama en azından tatmin edicek derecede bunu yapabilirsiniz.
Aynı zamanda dediğim ram ve 3. nesil avantajlarından yararlanabilirsiniz.
Reklam gibi oldu ama neyse 😅
Dediğim 3. nesil desteği max serisi için geçerlidir.

Hayır hocam sadece ram farkı olmaycak maalesef :(
İlerde performans konusunda memnun kalmamaya başlayınca dur şu işlemciye bir OC yapıyım hiç olmazsa değiştirmeden önce biraz daha idare etsin diyeceksiniz ama bi bakıcaksınız anakartınız A320 ve OC destekli değil yada OC destekli olsa bile çok giriş seviyesi olduğu için mosfetleri kalitesiz, soğutması kötü, ama B450 alırsanız böyle sorunlar yaşamazsınız OC sonuna kadar yine yapmanızı önermeyiz ama en azından tatmin edicek derecede bunu yapabilirsiniz.
Aynı zamanda dediğim ram ve 3. nesil avantajlarından yararlanabilirsiniz.
Reklam gibi oldu ama neyse 😅
Dediğim 3. nesil desteği max serisi için geçerlidir.
Anladım hocam tamamdır 😂 dönem tatili arasında 20 gün gibi. Boş vaktim var. İyice araştırıp kararımı vereceğim. Sistemi satabilirsem Ryzene geçmeyi düşünüyorum. Merakta ediyorum açıkcası. Son olarak bir sorum daha var başka rahatsız etmeyeceğim sizi 😂. Diyelimki sistemi satamadım sistemde hali hazırda 12 GB ramde var sadece işlemci yükseltsem nasıl olur. İ7 4770 falan ryzen de hangi işlemcilere denk sayılır bu seri sizce varmı bir fikriniz.

Anladım hocam A320 çipsetli anakartlarda şu an ki durumda bütün nesilleri kullanabiliyorum değil mi?
BIOS uptade ile 3. nesil kullanılabiliyor ama almışken az fiyat farkına B450 almak daha mantıklı.
Birde Ryzen 1600 12 NM için şu video fikir verir
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Anladım hocam tamamdır 😂 dönem tatili arasında 20 gün gibi. Boş vaktim var. İyice araştırıp kararımı vereceğim. Sistemi satabilirsem Ryzene geçmeyi düşünüyorum. Merakta ediyorum açıkcası. Son olarak bir sorum daha var başka rahatsız etmeyeceğim sizi 😂. Diyelimki sistemi satamadım sistemde hali hazırda 12 GB ramde var sadece işlemci yükseltsem nasıl olur. İ7 4770 falan ryzen de hangi işlemcilere denk sayılır bu seri sizce varmı bir fikriniz.
Hocam 😄

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı