i5 4690 sistemde Windows açılırken logo ve BIOS tuşu gözükmeden açılıyor

TheWordZ

Hectopat
Merhaba bilgisayar açılırken BIOS'a erişemiyorum. Windows açılırken siyah ekran sonrası geliyor. Altta eklediğim fotoğraftaki gibi.
Güç planından hızlı başlatı kapattım ve sorun hala devam etti. Şöyle bir durum var. Ekran kartı takılıyken fotoğraftaki gibi sorun meydana geliyor. Ama ekran kartını sökünce normal bir şekilde açılıyor. Logo ve BIOS tuşu gözüküyor öyle açılıyor.
Sistem özelliklerim:
i5 4690.
XFX RX 480 8 GB.
Kingston 16 GB DDR 1600 MHz RAM.
WD blue 500 GB HDD.
SanDisk Ultra 500 GB SSD.
Rampage 600 watt Power Supply.
Sistemim böyle. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Windows boot ederken siyah ekran sonra birden Windows açılıyor. Bu yüzden BIOS'a erişemiyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_20240105_152509.jpg
    IMG_20240105_152509.jpg
    355,7 KB · Görüntüleme: 34
  • IMG_20240105_152533.jpg
    IMG_20240105_152533.jpg
    163,4 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:

Bios (CMOS) pilini çıkararak sıfırlamak​

Bilgisayarı kapatıp elektrik fişini çıkarın. Kasanın arka tarafından bakınca sağda ki kapağın vidalarını söküp kasayı açın. Kasa içinde ki anakartın (büyük levha) üzerinde ki pili (genelde alt tarafta olur. Yuvarlaktır ve saat piline benzer) kenarında ki metali çekerek çıkarın. Birkaç dakika bekleyip tekrar takın. Böylece CMOS sıfırlanmış olur. Fişi takıp bilgisayarın sıfırlandığından emin olun.

BIOS (CMOS) pilini çıkararak sıfırlamak​

Bilgisayarı kapatıp elektrik fişini çıkarın. Kasanın arka tarafından bakınca sağda ki kapağın vidalarını söküp kasayı açın. Kasa içinde ki anakartın (büyük levha) üzerinde ki pili (genelde alt tarafta olur. Yuvarlaktır ve saat piline benzer) kenarında ki metali çekerek çıkarın. Birkaç dakika bekleyip tekrar takın. Böylece CMOS sıfırlanmış olur. Fişi takıp bilgisayarın sıfırlandığından emin olun.

Deneyeceğim hocam sonucu yazarım buraya.

Aynı sorunun başka bir ekran kartı ile yaşamıştım, VBIOS'a UEFI desteği kazandırarak çözdüm. GPU-Z üzerinden ekran görüntüsü atabilir misin?

Ekran kartı ile monitör uyuşmazlığı. çözünürlüğe hızlı tepki verememesinden ötürü bios post ekranını göremiyorsun.

Hocam BIOS sıfırlamak istemezseniz bir de Secure Boot kapatıp dener misiniz? Aynı sorun bende de vardı bu şekilde çözmüştüm. BIOS sıfırlamak en mantıklısı çünkü BIOS ekranı gelmiyorsa Secure Boot'u bulman için BIOS'u ezbere bilmen lazım :D

BIOS (CMOS) pilini çıkararak sıfırlamak​

Maalesef olmadı hocam. Görüntü de gitti. Statik elektrik aldım biraz uğraştım, açtım.

Aynı sorunun başka bir ekran kartı ile yaşamıştım, VBIOS'a UEFI desteği kazandırarak çözdüm. GPU-Z üzerinden ekran görüntüsü atabilir misin?

Ekran kartı ile monitör uyuşmazlığı. Çözünürlüğe hızlı tepki verememesinden ötürü BIOS post ekranını göremiyorsun.

Peki ne yapılmalı hocam? Format atmak istesem atamıyorum.

@364809 hocam bakabilir misiniz?

Dosya Ekleri

• gpu-z.PNG
    gpu-z.PNG
    43,1 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Maalesef olmadı hocam. Görüntü de gitti. Statik elektrik aldım biraz uğraştım, açtım.

Peki ne yapılmalı hocam? Format atmak istesem atamıyorum.

@364809 hocam bakabilir misiniz?

Ekran kartında UEFI desteği var, benim dediğim olay değil. BIOS ayarlarında işlem yapmanız lazım ama giremiyorsunuz anlaşılan.

Yeni konular

Geri
Yukarı