i5 4690 Sisteme 1000 TL Yükseltme Önerisi

unholy182000

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar öncelikle sistemim şu:
  • Anakart: Asus H-97 Plus
  • İşlemci: i5-4690
  • RAM: 2x4GB Corsair Vangeance LP DDR3 1333mhz
  • Ekran Kartı: Asus Radeon r9 290
  • SSD: Kingston 240GB
  • HDD: WDC 1TB 7200rpm
  • Bunların haricinde 2 TB ve 4TB'lık iki tane harici HDD
Kasa Cooler Master tam modeli bilmiyorum ama 600 Watt'lık PSU var içinde ve ön, arka ve yan tarafında 3 tane fan var.
Ekran: Philips 222E

Arkadaşlar şimdi yeni çıkan oyunlarda ekran kartım fazla ısınmaya başladı 95 dereceyi görüyor. Termal macunları değiştirme vakti geldi. Bilgisayarı yaklaşık 3-3,5 sene önce toplamıştım o zamandan beri bir ekleme veya bakım yapılmadı temizlik haricinde.Şimdi şunları yapmayı düşünüyorum:
  • Zalman Zm-STG2 termal macunu almak ve ekran kartı ile işlemciye uygulamak. (40 TLcivarı)
  • Çok pahalı olmayan bir işlemci soğutucu almak. Şu andaki Intel'in kendi verdiği soğutucu.İşlemci fazla ısınmıyor 50 derece gibi oluyor. (50 TL civarı)
  • 480 GB'lık yeni bir SSD almak. Şu andaki SSD'de yaklaşık 150 GB'lık yer var ama ben bir oyunu yüklediğim zaman uzun süre kalıyor ve bu SSD'yi ağzına kadar doldurmak istemiyorum. (500 TL)
  • 4-2 tane daha RAM alıp 16 RAM yapmak. Bu gerekli mi tam emin değilim bu sistem için fazla bence (300-400 TL)
  • İlave ekran almak. Şu andaki ekranım 22 inç 5ms tepki süresi var ama şöyle bir şey var ekranda HDMI girişi yok VGA girişi var ekran kartına HDMI VGA dönüştürücü takılı. Baya bir yerde test yaptım görüntü kalitesinde düşüş yok gibi hiç bir oyunda da sorun yaşamadım ama hep aklıma takılıyor acaba gerçek HD kalitesi alabiliyor muyum diye. İlave ekran alırsam ikisini beraber kullanmayı düşünüyorum. 22inç 1ms tepki süreli bir ekran olabilir. (500-750 TL arası)
  • Son sorum acaba ekran kartının soğutucusunu değiştirmeli miyim tam uygun bir şey araştırmadım kafam karışık bu konuda termal macun yeterli olur mu acaba diye çünkü eskiden ısınma problemi yoktu.
Overclock yapmayı düşünmüyorum. Bütçemde yaklaşık 1000 TL gibi. Sizin düşünceleriniz önerileriniz nelerdir? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunlarınızı HDD'ye kursanız çok daha iyi olur. SSD'ler pahalı, 2 tane 8GB DDR 1600 Mhz RAM almalısınız ve dediğiniz gibi ekran kartının ve işlemcinin macununu, fanlarını ve ısı yapraklarını temizlemelisiniz. Ayrıca kasanızdaki fanları yüksek devirli fanlar ile değiştirin. Bunlar yeterli olacaktır. Ekran kartınız ve işlemciniz gayet iyi.

LPDDR3 Laptoplarda olur ama? 12 GB Ram kafi fakat 1600 MHz olacak.
Aida64 programinda oyle yazdigi icin yazdim
Oyunlarınızı HDD'ye kursanız çok daha iyi olur. SSD'ler pahalı, 2 tane 8GB DDR 1600 Mhz RAM almalısınız ve dediğiniz gibi ekran kartının ve işlemcinin macununu, fanlarını ve ısı yapraklarını temizlemelisiniz. Ayrıca kasanızdaki fanları yüksek devirli fanlar ile değiştirin. Bunlar yeterli olacaktır. Ekran kartınız ve işlemciniz gayet iyi.
Bu islemci 1600mhz desteklemiyor bildigim kadariyla.fanlarda yaklasik1100rpmde donuyor yetersiz mi bu?
Simdi baktim 1600 destekleniyormus ama oyunlar icin 1600-1333 mhz arasi cok fark varmi

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı