i5 4690K sistem açılırken mavi ekran veriyor

İşletim sistemi
Windows 10

Veli ÖZEN

Kilopat
Yer
sakarya
Daha fazla  
Meslek
organizatör
RAM
8x8 DDR3 Hyperx Savage
SSD veya HDD modeli
240gb Hilevel SSD
Ekran kartı
MSI GTX 1660
Anakart
MSI Z87 Gaming 5
İşlemci
İ5 4690K
Herkese iyi sosyaller.
Biliyorum çok başlık var bu konu ile alakalı ama gene de açmak istedim.
Yeğenim PC'de oynarken birden mavi ekran verdi ve PC açılmıyor sürekli mavi ekran veriyor. Onarıma girmeye çalışırkende mavi ekrana düşüyor.

Sistem:
- MSI Z87 Gaming 5 anakart.
- Intel i5 4690K işlemci.
- 8x8: 16 GB DDR3 RAM 1600MHz kinkston HyperX Savage.
- MSI GTX 1660 ekran kartı.
- 500W Cooler Master PSU.
- Hi-Level 240GB SATA SSD (sadece Windows kurulu)
- 1TB WD HDD.

PC'nin kısa hikayesi.
İşlemci macun değişince bazen RAM hatası veriyordu sök tak yapıyorum düzeliyordu. Dual channel kısmında sıkıntı vardı. İşlemcide sıkıntı yok anakart pinlerinde de yamulma yok ne hikmetse yapıyordu.
2. sıkıntı SSD olabilir oda 2 kez patlamıştı görmeme sorunu görse dahi Windows algılamama sorunu oldu format atınca düzeldi.
Netten baktığım kadarıyla düzgün oturmayan CPU sebep olabilirmiş ama sanmıyorum SSD kaynaklı diye düşünüyorum. M.2 SSD aldım bu SSD'ye format atamam içerisinde 3D çizimlerim var ve iş yapıyorum para kazandırıyor kaybedemem. Yeni SSD gelince Windows kurup bakacağım açılırsa SATA SSD'yi 2. portdan harici tarzı takıp içerisinde lazım olanları kurtarmayı deneyeceğim.
Gene de buradan yardım istiyorum sebebi ne olabilir?
Fotoğraf ve video ekte.
Video.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• IMG_20230905_072042.jpg
    IMG_20230905_072042.jpg
    107,1 KB · Görüntüleme: 15
BIOS sıfırlayın öyle deneyin.

Eyvallah hocam bios nasıl sıfırlanır bilmiyorum.
Ek olarak anakart gidik galiba 3 farklı HDD denedim formata da girmiyor windowsda kuramıyorum bu mavi ekrana düşüyor.
Zaten Dual channel RAM yapınca açılmıyor hiç hata kodu 26 veriyor anakart LED'inde. Tek RAM'le bazen çalışıyor ama.
RAM'leri söküp açıyorum resetlemiyor kapatıp tek RAM takıyorum oluyor kapatıp 2 RAM takıyorum oluyor ama mavi ekran her şekilde geliyor.

Eyvallah hocam bios nasıl sıfırlanır bilmiyorum.
Ek olarak anakart gidik galiba 3 farklı HDD denedim formata da girmiyor windowsda kuramıyorum bu mavi ekrana düşüyor.
Zaten Dual channel RAM yapınca açılmıyor hiç hata kodu 26 veriyor anakart LED'inde. Tek RAM'le bazen çalışıyor ama.
RAM'leri söküp açıyorum resetlemiyor kapatıp tek RAM takıyorum oluyor kapatıp 2 RAM takıyorum oluyor ama mavi ekran her şekilde geliyor.
Hata kodu 26 içim internete baktığımda genellikle RAM'lerden kaynaklanıyor diyor. RAM'ler hangi kombin ile çalışıyorsa öyle sistemi açın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Hata kodu 26 içim internete baktığımda genellikle RAM'lerden kaynaklanıyor diyor. RAM'ler hangi kombin ile çalışıyorsa öyle sistemi açın.

Denedim hocam bu sefer de bu mavi ekranı verdi

Dosya Ekleri

• IMG_20230905_204201.jpg
    IMG_20230905_204201.jpg
    101,9 KB · Görüntüleme: 14
Denedim hocam bu sefer de bu mavi ekranı verdi
HDD veya SSD -her ne kullanıyorsanız- sanıyorum ki arızalı. Farklı bir disk ile çalıştırma şansınız var mı?

HDD veya SSD -her ne kullanıyorsanız- sanıyorum ki arızalı. Farklı bir disk ile çalıştırma şansınız var mı?

İlk bende SSD'dendir, Windows zarar görmüştür dedim ama.
240GB SSD.
1TB WD HDD.
250GB sgate HDD.
Bunlara denedim hiçbirinde formata giremedim Windows kuramıyorum mavi ekrana düşüyor.

İlk bende SSD'dendir, Windows zarar görmüştür dedim ama.
240GB SSD.
1TB WD HDD.
250GB sgate HDD.
Bunlara denedim hiçbirinde formata giremedim Windows kuramıyorum mavi ekrana düşüyor.
Bir yakından SSD veya HDD alma şansınız var mı? Windows kuracak kadar.
Bir de Sistem Kurtarma Bölümüne girebiliyor musunuz?

Bir yakından SSD veya HDD alma şansınız var mı? Windows kuracak kadar.
Bir de sistem kurtarma bölümüne girebiliyor musunuz?

SSD sipariş vermiştim ama iptal ettim. Dediğim gibi 3 farklı diskle denedim Windows kuramıyorum girmiyor mavi ekran veriyor.
Onarım ya da kurtarmayada girmiyor gene mavi ekran veriyor loadingden sonra.

SSD sipariş vermiştim ama iptal ettim. Dediğim gibi 3 farklı diskle denedim Windows kuramıyorum girmiyor mavi ekran veriyor.
Onarım ya da kurtarmayada girmiyor gene mavi ekran veriyor loadingden sonra.
Tam anlayamadım... RAM, işlemci ya da disk kaynaklı diye düşünüyorum. Diskleri başka bilgisayarda deneme imkanınız var mı?

Geri
Yukarı