i5 4690K ve GTX970 Tabanlı Sistem Taplamak

@Alex10 3500TL'lik bütçe ile kasaya SSD alınmaması çok büyük hata olur haberiniz olsun. Tamam belli ki OC yapmak istiyorsunuz, sonradan karar verdiğiniz Asus modeli iyi güzel ama bu bütçeye 600TL'lik bir anakart bence çok. İleride SSD alma şansınız varsa sıkıntı yok, sonradan alabilirsiniz tabiki. Ama yok en azından 1-2 sene alamam derseniz bence böyle güzel bir sistemi kısıtlamış olursunuz. SSD olmazsa olmaz malesef. 1500TL'lik bir kasa değil sonuçta. :)

@Silinen üye Topladığınız sistem gayet güzel. Bütçenize göre en azından 120GB'lik ya da 250GB'lik bir Samsung 850 Evo SSD almanızı tavsiye ederim. Fiyatına göre oldukça performanslı bir ürün. Neredeyse 850 Pro serisi kadar iyi yazma ve okuma performansı gösteriyor.

HDD olarak 7200RPM'den aşağı bir devir seçmemenizde fayda var, o sisteme böyle hızlı harddisk yakışır. Toshiba ya da Seagate 7200RPM 64MB önbellek modellerinden biri olabilir.

Ram seçimi yerinde olmuş, Corsair işinizi fazlasıyla görecektir.

Kasayı başka başlıklarda da tartışmıştık, benim çok beğendiğim bir kasa modeli. Z11 Plus almayı düşünüyordum ben de, sonradan Z11 Neo modeli çıktı piyasaya ve çok daha hoşuma gitti özellikleri / tasarımı / yapısı ile.

İşlemci soğutucusu ve PSU önerilen modellerden, 650W 80 Plus oluşu ileride SLI da düşündüğünüz için yeterli olacaktır.

Alacağınız işlemci OC konusunda ve ucuzluğu bakımından nam salmış durumda, ama çift çekirdek oluşu bir dezavantaj. Bazı oyunların çift çekirdekli işlemcilere allerjisi var. Dörtten aşağısı kurtarmıyor. :) İleride i5 4690K modeline geçeceğinizi söylemişsiniz, bir oyun bilgisayarı için gayet performanslı bir ürün. Ekran kartınıza iyi bir yoldaş olacaktır.

Ekran kartı olarak ben EVGA tercih etmiyorum. Ama gidip de Zotac, Sapphire almaktan çok daha iyidir tabi. Sıkıntı çıkaracağını sanmam, EVGA'dan memnun olan çok insan var.

Anakart olarak da Gigabyte benim pek tercihim değil. Aynı ayardaki bir Asus ya da MSI ile yer değiştirilebilir. EVGA konusunda olduğu gibi, Gigabyte'tan da memnun olan insan çok. Göz zevkinize, anakart portlarının farklılıklarına, BIOS özelliklerine bakarak tercihinizi yapabilirsiniz.

Monitörünüz var mı bilmiyorum bahsetmemişsiniz. Böyle performanslı bir makineye güzel bir monitör almak gerek. Kendim almayı planladığım monitörün linkini paylaşıyorum. 1920x1080 çözünürlüğe, 60Hz ve 1ms tepki süresine sahip 23.6 inçlik bir monitör. İnce çerçevesi ile oldukça şık duracağına eminim. Kaliteli bir 2.0 HDMI kablosu ile yüksek performansta görüntü elde edebilirsiniz.
Asus 23.6" Vn247H Geniş Ekran Led Monitör - Vatan Bilgisayar
Aynı özelliklerdeki bir düşük modeli de hemen altta paylaşıyorum, 23 inç olduğu için ve çerçevesi daha kalın olduğu için fiyatı biraz daha uygun.
23" VS239HV GENİŞ EKRAN IPS-LED MONİTÖR - Vatan Bilgisayar
Buradaki fiyatlardan daha uyguna bulmak da mümkün, kendinizi Vatan ile sınırlamayın. Almadan önce iyice piyasayı araştırmak gerek.

Sonuç olarak sistem sizin yazdığınız haliyle uyumlu bir şekilde çalışacaktır. Ama tavsiyem G3258 ile fazla vakit kaybetmeden 4690K'ya geçmenizdir. Şimdiden hayırlı olsun, iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.

@Yusuf Ensar Ertan SSD 1-1,5 ay sonra alabilirim bütçe büyük bir pc olduğu için erteledim. Ekran kartı konusunda kararsız kaldım. MSİ mı ASUS mu ? Birde bu coil whine olayı canımı sıktı bu iş şans mı yoksa tüm kartlarda böyle problem varmı benim aldığımda çıkarsa değiştirme gibi şansım varmı.

@Yusuf Ensar Ertan SSD 1-1,5 ay sonra alabilirim bütçe büyük bir pc olduğu için erteledim. Ekran kartı konusunda kararsız kaldım. MSİ mı ASUS mu ? Birde bu coil whine olayı canımı sıktı bu iş şans mı yoksa tüm kartlarda böyle problem varmı benim aldığımda çıkarsa değiştirme gibi şansım varmı.
@Yusuf Ensar Ertan cevap yazabilirmisiniz?

@Alex10 Bütçenize göre bir MSI Gaming 3 / Gaming 5 modelini tavsiye ederim. Gaming 3'ün yeterli olacağı kanaatindeyim. Asus anakartlarını da çok beğeniyorum ama şahsi fikrim MSI.

Coil Whine'ı o kadar dert etmenize gerek yok. Sorun olursa değişim yapabiliyorlar. Vatan'dan alınıp CW sorunu olunca değişim yapıldığına şahit oldum. Başka birinde değişimden sonra tekrar aynı sorun çıkınca bir kez daha değiştirdiler. Kullanıcı hatası deyip geri çeviremezler kısacası. Ben de aynı kartı almakta kararlıyım, sıkıntı olacaksa bende de olacak yani. :) İş yerinde olduğum için hemen cevap veremedim kusura bakmayın.

@Alex10 Bütçenize göre bir MSI Gaming 3 / Gaming 5 modelini tavsiye ederim. Gaming 3'ün yeterli olacağı kanaatindeyim. Asus anakartlarını da çok beğeniyorum ama şahsi fikrim MSI.

Coil Whine'ı o kadar dert etmenize gerek yok. Sorun olursa değişim yapabiliyorlar. Vatan'dan alınıp CW sorunu olunca değişim yapıldığına şahit oldum. Başka birinde değişimden sonra tekrar aynı sorun çıkınca bir kez daha değiştirdiler. Kullanıcı hatası deyip geri çeviremezler kısacası. Ben de aynı kartı almakta kararlıyım, sıkıntı olacaksa bende de olacak yani. :) İş yerinde olduğum için hemen cevap veremedim kusura bakmayın.

:) önemli değil yorumunuza teşekkürler ederim. Anakart gaming 5 almaktan vazgeçtim. Sistem ileride uprage edildiğinde Asusz Z97 pro gamerin + sı olacağını düşünüyorum. Fakat suan kararsız olduğum konu ekran kartı. Asus mu MSI mı birde bi arkadaş Hyper evo 212'nin Z11 HF1 sığmayacağını söyledi. Bunu nasıl öğrenebilirim.

Yabancı bir forumdan araştırdım, sığacak demişler. Kaynak: Tomshardware

Ekran kartında iki firma da oldukça başarılı. Asus'un Strix Direct CU II modeli öneriliyor. MSI'da ise TwinFrozr Gaming 4G modeli. TwinFrozr soğutma tasarımını daha çok beğendiğim için ve performans testlerindeki başarısından dolayı MSI diyorum.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı