i5 4690k ve overclock

stratozgur

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
i5 4690k işlemcim ,
Asus Z-97-a anakartım
CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance Pro DDR3 1600MHz CL9 Ram var.

Overclok yapmak istiyorum galiba ram de sorun yaşıyorum. Bilgisayarı ilk açtığım da ram'i 1333 mhz olarak gördü . xmp yi açınca 1600 mhz olarak gördü ve işlemci de 3900 mhz ye çıktı . Ben 4300 seviyelerine çıkmak istiyorum fakat çıkamıyorum ekran açılmıyor. Nasıl yaptıysam bir kere çıktım sorunsuz kullandım fakat ramleri bir kere çıkarmam gerekti , geri taktığımda bir türlü o seviye ye çıkamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart ın otomatik overclokı ile yapıyorum yani biosu kurcalamadım. eztuning ile biosdan otomatik olarak yapıyorum . ram 1600 mhz üzerine çıkınca ekran açılmıyor.
Ram 1600 mhz de tutup işlemciyi 3900 mhz üzerine çıkartmak istiyorum.

Ram frekansını yükseltmeden nasıl yapabilrim? Ram 1600 mhz de kalcak ama işlemci frekansını yükseltcem sormak istediğim asıl soru buydu.

Ram frekansını yükseltmeden nasıl yapabilrim? Ram 1600 mhz de kalcak ama işlemci frekansını yükseltcem sormak istediğim asıl soru buydu.

Aynı işlemci ve aynı çipset anakart kullanıyoruz. Üst mesajımda manuel olarak yapmayı denediniz mi demiştim. İşlemcinin çarpan kilidi açık ve default olarak 35 geliyor. O değeri arttırmalısınız sadece. Ramlerle bir ilgisi yok.

Aynı işlemci ve aynı çipset anakart kullanıyoruz. Üst mesajımda manuel olarak yapmayı denediniz mi demiştim. İşlemcinin çarpan kilidi açık ve default olarak 35 geliyor. O değeri arttırmalısınız sadece. Ramlerle bir ilgisi yok.
Tamam kardeş işten çıkınca deneyeceğim sadece işlemci çarpanını artırıyorum başka voltaj filan hiç bir yere dokunmuyorum bu şekilde çözerim o zaman . Zaten ram için xmp açınça işlemci 3900 mhz ye otamatik çıkıyor . Bu aşamadan sonra da çarpanı artırıyorum sadece.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı