i5 4690K vs i7 4790K Tabanlı Sistem Seçimi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

heavystorm01

Kilopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır technopat takipcisiyim. Sosyal'e benim de yolum düştü sonunda :)
4000 tl gibi bir bütçem var. Oyun amaçlı sistem toplamak istiyorum. Mevcut sistemimin monitör, klavye ve faresini kullanacağım.

Uzun araştırmalar sonucu kendimce iki mantıklı sistem topladım. 4200 TL'lik sistem uzun süre işimi görür mü? İlerde upgrade yapmak istediğim zaman parçalar bana sıkıntı çıkartır mı? Başta belirttiğim gibi bütçem 4000 TL ama ben ileriye yönelik bir sistem toplamak istiyorum.

Eğer 4200 TL'lik sistem ileriye yönelik olmaz diyorsanız bir süre daha para biriktirip 5100 TL'lik sistemi toplayabilirim.

i5 ve i7 işlemciler arasında performans farkı ne kadardır?

Anakart olarak z97 Gaming 7 ve Gaming 5 arasındaki farklar nelerdir? Gaming 7 aradaki fiyat farkına değecek performans ya da upgrade imkanı sunuyor mu ?

Bu 2 kasadan hangisi fiyat-performans olarak mantıklı bir seçim olur?
www.vatanbilgisayar.com: Gigabyte Sumo Y 700W Midt Atx Siyah Kasa - Vatan Bilgisayar
www.vatanbilgisayar.com: CORSAIR CARBİDE SERİSİ 300RW 80PLUS 650W MidT ATX SİYAH KASA - Vatan Bilgisayar

Cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

BgS7pFu.jpg
VkGiNuT.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Fazlasıyla yeterli iki sisteminde.

Fazlasıyla yeterli iki sisteminde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Recep Bey ve Ali Bey'in en son ki videolarından esinlenerek ucuz sistemde işlemciden kestim fakat ekran kartını değiştirmemiştim. Sizde bu görüşüme katılıyor musunuz?

Son çıkan oyunlar(GTA V, Shadow of Mordor) ve önümüzdeki yıllarda çıkacak olan oyunlarda i5 4690K bana problem yaratır mı ? Ultra ayarlarda oynayabilir miyim?

i5 ile i7 arasında şuanda bir fark yok (Oyun için konuşuyorum) ama 4-5 yıl sonra birini hala kullanabiliyorken diğeri yetersiz kalacak. Gaming 5 ile 7 arasında hiç bir fark yok bütçem 10 bin lira olsa yine 7 almam çünkü gerek yok.

Ultra ayarlarda oynarsınız. İşlemciye gelirsek i5 4690K oyunlar için fazlasıyla yeterli. Hatta i5 4460 bile oyunlar için yeterli seviyede.

i5 ile i7 arasında şuanda bir fark yok (Oyun için konuşuyorum) ama 4-5 yıl sonra birini hala kullanabiliyorken diğeri yetersiz kalacak. Gaming 5 ile 7 arasında hiç bir fark yok bütçem 10 bin lira olsa yine 7 almam çünkü gerek yok.

Ultra ayarlarda oynarsınız. İşlemciye gelirsek i5 4690K oyunlar için fazlasıyla yeterli. Hatta i5 4460 bile oyunlar için yeterli seviyede.

Yorumlarınız için teşekkür ederim. İşlemci seçimim sanırım i5 4690K yönünde olacak.

Alacağım işlemciye ne tür bir soğutma önerirsiniz ? Overclock düşünmüyorum. Stok fan yeterli olur mu?

Bu 2 kasadan hangisi fiyat-performans olarak mantıklı bir seçim olur?
www.vatanbilgisayar.com: Gigabyte Sumo Y 700W Midt Atx Siyah Kasa - Vatan Bilgisayar
www.vatanbilgisayar.com: CORSAIR CARBİDE SERİSİ 300RW 80PLUS 650W MidT ATX SİYAH KASA - Vatan Bilgisayar

Gaming 5 ile 7 arasında fark yok dediniz. Bu konuda başka arkadaşlarında yorumlarını almak isterim. Anakart sistemin en zor değiştirilen parçası. Gaming 5 ilerki zamanlarda bana sıkıntı çıkartacaksa şimdiden Gaming 7 alıp kafamın rahat olmasını isterim. Aralarında ki farklar tam olarak nelerdir?

Overclock yapmayacaksan stok fan yeterlidir.

Overclock yapmayacaksan I5 4690 öneririm. Ama anakartın kalsın daha sonra OC yapmayı düşünürsen diye.

Overclock yapmayacaksan I5 4690 öneririm. Ama anakartın kalsın daha sonra OC yapmayı düşünürsen diye.

Overclock şuan için düşünmüyorum ama önümüzdeki yıllarda cpu yetersiz kalmaya başlarsa güzel bir sıvı soğutma ile overclock yapabilirim. Bu yüzden sanırım i5 4690K tercih edeceğim.

Anakart olarak z97 Gaming 7 ve Gaming 5 arasındaki farklar nelerdir? Gaming 7 aradaki fiyat farkına değecek performans yada upgrade imkanı sunuyor mu ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı