i5 5200U işlemci kullanımı stabil değil

mevlut0515

Centipat
Oyun oynarken FPS düşüklüğü yaşadığım için Afterburner programı ile sıcaklıkları ve yüzdelik kullanımları takip ettim.

Sıcaklıklar:

Ekran kartı: 60 derece sabit.
İşlemci: 70 ile 75 derece arasında gidip geliyor.

Bunların yanında bir de yüzdelik kullanımlar var. Yüzdelik kullanımlara baktığımda işlemcimin yüzdelik kullanımı kafayı yemiş durumda sürekli yükselip azalıyor. Yani stabil değil. Bunun dolayısıyla ekran kartı kullanımı düşüp yükseliyor bunun çözümü nedir kafayı yiyeceğim. Bazı arkadaşlar virüs bulaşmış olabilir diyorlar ama ben Advanced system repair programının Pro versiyonu ile tarama yaptım. Pırıl pırıl bir laptop

Sistem özellikleri:

8 GB RAM
500 GB yeni alınmış bir HDD
i5 5200U 2.20 GHz turbo 2.70 GHz
AMD R5 M330 2 GB ekran kartı

İsterseniz sıcaklıkların SS atarım ama işlemci kullanımı sabit değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, arka planda çok sayıda Windows hizmeti açık olabilir, ayrıca 3. Parti güvenlik duvarı veya antivirüsler de işlemci kullanımında düzensizliğe neden olabilir.

Ağır yük altına sokan Windows hizmetlerini devre dışı bırakıp tekrar ölçüm yapmanızı tavsiye ederim ben.

Bunun için win + r ye basın, çıkan ekranda services.msc yazıp entera basın. Sonra açılan pencerede superfetch ve Windows search öğelerini devredışı bırakın. Bu ekrandan çıkın.

Win + r ye basın. Çıkan ekranda msconfig yazın ve entera basın. Çıkan ekranda kullanılmayan başlangıç öğelerini devredışı bırakın. Bu ekrandan çıkın.

Başlata tıklayın, cmd yazın sonra çıkan sonucu yönetici olarak çalıştırın. Açılan ekrana “chkdsk /p” yazın (tırnaklar olmadan), bu tarama bitikten sonra “chkdsk /r” yazın (yine tırnaklar olmadan).

İnternetten “smart defrag” isimli programı indirin (iobit’in sitesinden indirmenizi tavsiye ederim). Bu programı kurun, kurulum gittikten sonra HDD’nizi düzenleyin ve önceliklendirin.

Tüm bu işlemler sonrasında teorik olarak fps kaybı yaşamamanız gerekiyor. Sorun devam ederse alternatif çözüm bulmaya çalışırız.
Bir işlemi eksik yazmışım, chkdsk /r işlemini yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Sonra smart defrag işlemini yapın.

Son düzenleme:
Merhaba, arka planda çok sayıda Windows hizmeti açık olabilir, ayrıca 3. Parti güvenlik duvarı veya antivirüsler de işlemci kullanımında düzensizliğe neden olabilir.

Ağır yük altına sokan Windows hizmetlerini devre dışı bırakıp tekrar ölçüm yapmanızı tavsiye ederim ben.

Bunun için win + r ye basın, çıkan ekranda services.msc yazıp entera basın. Sonra açılan pencerede superfetch ve Windows search öğelerini devredışı bırakın. Bu ekrandan çıkın.

Win + r ye basın. Çıkan ekranda msconfig yazın ve entera basın. Çıkan ekranda kullanılmayan başlangıç öğelerini devredışı bırakın. Bu ekrandan çıkın.

Başlata tıklayın, cmd yazın sonra çıkan sonucu yönetici olarak çalıştırın. Açılan ekrana “chkdsk /p” yazın (tırnaklar olmadan), bu tarama bitikten sonra “chkdsk /r” yazın (yine tırnaklar olmadan).

İnternetten “smart defrag” isimli programı indirin (iobit’in sitesinden indirmenizi tavsiye ederim). Bu programı kurun, kurulum gittikten sonra HDD’nizi düzenleyin ve önceliklendirin.

Tüm bu işlemler sonrasında teorik olarak fps kaybı yaşamamanız gerekiyor. Sorun devam ederse alternatif çözüm bulmaya çalışırız.
Bir işlemi eksik yazmışım, chkdsk /r işlemini yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Sonra smart defrag işlemini yapın.
Cevap için teşekkürler cmd komutunu deneyeceğim fakat HDD yeni aldım Hd Tune programı ile baktığımda hiç bir sorun çıkmadı cmd komutunu yazınca size haber vericem teşekkürler.
Ya hocam siz ne yaptırdınız CMD kodunu girdim yeniden başlattım scanning repair... %12 kaldı yuvarlak dönüyor?

Son düzenleme:
HDD'lerde biraz bu süreç uzun sürebiliyor. Ancak HDD'deki sorunların tamamını tek seferde gidermenin tek yolu malesef.
HDD'lerde biraz bu süreç uzun sürebiliyor. Ancak HDD'deki sorunların tamamını tek seferde gidermenin tek yolu malesef.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı