i5-5200U Sisteme macOS sürümü önerisi

Eksi olarak macOS'de Nvidia kartınızı kullanamayacaksınız, günlük işler ve çok güç gerektirmeyen işlemler yapıyorsanız dahili grafik kartınız da iş görecektir.

Kurmak istiyorsanız aşağıdan Monterey imajını indirin ve USB'ye BalenaEtcher ile yazdırın, yazdırma işlemi bitince size atacağım ZIP'in içindeki EFI klasörünü USB'de oluşan EFI bölümüne atın. Ardından makaledeki BIOS ayarlarını yapıp kuruluma geçmeyin deneyin.
Çok güç istemeyen şeyler dediniz ama ben Visual Studio gibi yazılımları kullanacağım. Photoshop falan da kullanabilirim. Yani şu anda yazılım öğrenmeye başladım farklı IDE'ler kullanabilirim. Bu IDE'ler çok güç harcamaz mı?

Visual Studio ve Photoshop'ta sorun yaşayacağınızı sanmam, diğerleri hakkında yorum yapamayacağım. Kullanacağınız IDE'ye göre internette HD 5500 olarak arama yapıp ne gibi bir performans alabileceğinize bakabilirsiniz.

EFI:
Kurulumda Linux'un EFI bölümünü silmeden kurun, USB'siz boot yapmak daha kolay olur.

Son düzenleme:
Eksi olarak macOS'de Nvidia kartınızı kullanamayacaksınız, günlük işler ve çok güç gerektirmeyen işlemler yapıyorsanız dahili grafik kartınız da iş görecektir.

Kurmak istiyorsanız aşağıdan Monterey imajını indirin ve USB'ye BalenaEtcher ile yazdırın, yazdırma işlemi bitince size atacağım ZIP'in içindeki EFI klasörünü USB'de oluşan EFI bölümüne atın. Ardından makaledeki BIOS ayarlarını yapıp kuruluma geçmeyin deneyin.
Buradan indiriyorum.

Visual Studio ve Photoshop'ta sorun yaşayacağınızı sanmam, diğerleri hakkında yorum yapamayacağım. Kullanacağınız IDE'ye göre internette HD 5500 olarak arama yapıp ne gibi bir performans alabileceğinize bakabilirsiniz.

EFI:
Kurulumda Linux'un EFI bölümünü silmeden kurun, USB'siz boot yapmak daha kolay olur.
USB de var ama ben diskin tamamını kullanmak istiyorum yani sadece macOS olsun.

Hocam geçen sayfada imaj linki attım, attığımdan indirin. Zaten sadece macOS olacak hocam, macOS kendisi EFI bölümü oluşturmaz, o yüzden sizden Linux'un EFI bölümünü silmemenizi istedim. Yoksa sürekli USB ile boot etmek zorunda kalırsınız.

Videoyu izleyip yapsam olur mu?

Kurulumda videoyu takip edebilirsiniz ama videoda bütün disk siliniyor, siz kurulumda disk kısmına geldiğinizde fotoğraf atın silmemeniz gerekene bakalım. Bir de videoda farklı EFI kullanılıyor, siz benim attığım EFI'yi kullanacaksınız.

Normalde Mac olmayan bilgisayarlara macOS kurulamıyor, OpenCore gibi önyükleyicilerle bilgisayar bir Mac bilgisayarmış gibi tanıtılıp o şekilde kuruluyor, bu EFI klasörünün içinde de OpenCore önyükleyici dosyaları var, macOS'i boot etmek için. Her sisteme özel EFI ayarlamak gerek, global bir EFI yok maalesef. O sistemdeki EFI'de sadece o sistem için düzenlenmiş bir EFI.

Normalde Mac olmayan bilgisayarlara macOS kurulamıyor, OpenCore gibi önyükleyicilerle bilgisayar bir Mac bilgisayarmış gibi tanıtılıp o şekilde kuruluyor, bu EFI klasörünün içinde de OpenCore önyükleyici dosyaları var, macOS'i boot etmek için. Her sisteme özel EFI ayarlamak gerek, global bir EFI yok maalesef. O sistemdeki EFI'de sadece o sistem için düzenlenmiş bir EFI.
Hocam çok yardımcı oluyorsunuz sağ olun. Şu anda 12gb 7 GB'ı indi 10 MB indirme hızım var birazdan hepsi iner. DC kullanıyorsan oraya geçebilir miyiz daha rahat olur.

Hocam imaj indi Discord kullanıyorsan oraya geçelim mi?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı