Çözüldü i5 5300U sistem Big Sur ses sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Taha K.

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Kaldırım mühendisi
Merhaba macOS Big Sur OpenCore ile cihazıma kurulum yaptım ve gayet başarılı bir şekilde kuruldu. Ekran kartı, touchpad, Intel Wi-Fi gibi gerekli her şeyi kurabildim maksimum 30 dakikamı aldı fakat ses kartımı ne yaptıysam tanıtıp sonuç alamadım tam 8 saat uğraştım. Woodoo, ALC vesaire her şeyi denedim bulabildiğim en sonunda bir şekilde hackintool a ses kartımı gösterebildim. Bu sefer ise hackintool ile ses aygıtının (sanırım yolları veya formatı ne olduğunu bilmiyorum 3 farklı değer var 3'ünü tek tek deneyerek ve Config dosyasından düzenleme yaparak ses alınabiliyor) yollarını seçip hackintoolu kapattığımda seçtiğim yol kaydolmuyordu ve sinirden deliye döndüğüm için bıraktım. Sizlere sistem bilgilerimi bırakacağım teşekkürler.

Cihaz bilgisi:
-Intel Core i5 5300u, HD5500 Graphics, broadwell.
-Intel Wi-Fi Card ( sorunsuz bir şekilde tanıtabildim)
-Realtek High Definition Audio.
-Bilgisayar modeli Dell E7450 13.3'

Ayrıca flash olmadan ne yaptıysam ne ettiysem yine de boot edemedim her adımı uyguladım fakat UEFI kısmında cihazım asla SSD mi görmedi.
Config dosyama buradan ulaşabilitsiniz.

Çözüm
Tamam burada modeli yazıyor, bakmanıza gerek yok. EFI/OC/Kexts klasörünün içinde AppleALC.kext var mı ona bakın, varsa devam edelim. VoodoHDA gibi ses için olan kextler varsa da configte ve EFI'den silin. İlk olarak configinizi bir metin düzenleyici ile açın, sonrasında macOS'te iseniz Win+F Windows'ta iseniz Ctrl+F'e basıp boot-args araması yapın, boot-args'ın altındaki kısımda alcid=X argümanı varsa X yerine 11, 28, 29, 30 sırayla kaydedip yeniden başlatıp tek tek deneyin, yoksa da o argümanı ekleyin. Mesela alcid=28 yazdınız ve kaydedip yeniden başlatıp ses çalışıyor mu baktınız, aşağıdaki gibi ekleyeceksiniz.
Screenshot_2022-05-28-20-38-46-71_87c2225eebc34d2513fa0e7ad5b93cfc.jpg
Hocam ses ve mikrofon sorunu düzeldi değil mi? Hangi değer ile düzeldi? Ek olarak USB'siz bootu yapabildiniz mi?

Hocam çok teşekkür ederim ilginiz için hepsini hallettim Bluetooth'a kadar şu an tam bir Mac Air almış gibi kullanıyorum cihazı her şey aynı oldu sattığım IMac'imi aratmıyor:), ufak bir dikkat hatası yüzünden saatlerce uğraştım.

Yeni konular

Geri
Yukarı